fbpx

Persikas – Skanių Ir Sultingų Vaisių Medis

Persikai (Prunus persica) yra skanių ir sultingų vaisių medis, kilęs iš Azijos. Šie vaismedžiai užaugina įvairių formų ir spalvų persikus – nuo mažų, baltų iki didelių, raudonų. Nors persikų auginimas reikalauja pastangų, tai gali būti labai naudinga patirtis.

Persikas

Persikų veislių įvairovė

Yra daugybė persikų veislių, tinkamų auginti Lietuvos klimato sąlygomis. Štai keletas populiariausių:

‘Riga’

‘Riga’ yra sena lietuviška veislė, atspari šalčiui ir ligoms. Ji dera vidutiniškai, bet vaisiai yra aromatingi, saldūs, geltonos ir raudonos spalvos. ‘Riga’ veislės medis vidutinio aukščio, derėti pradeda trečiaisiais-ketvirtaisiais metais.

‘Redhaven’

Tai viena populiariausių persikų veislių pasaulyje. ‘Redhaven’ medis užaugina didelius, sultingus vaisius su ryškiai raudona odele. Šie persikai labai skanūs ir aromatingi, tinka vartoti švieži ir perdirbti.

‘Frost’

Ši ankstyvoji veislė puikiai auga šiltnamyje ar tunelyje. Ji labai derlinga – per kelias savaites subrandina daug mažų, bet labai saldžių persikų. ‘Frost’ rekomenduojama tiems, kas nori skinti vaisius kuo anksčiau.

‘Ice Peach’

Tai baltavaisė veislė su švelniu skoniu. Jos vaisiai vidutinio dydžio, minkšti, tinka vartoti tiek švieži, tiek ir perdirbti. ‘Ice Peach’ medis atsparus ligoms, gerai auga atviroje dirvoje.

Persikų auginimo technologija

Norint išauginti kokybiškus persikų vaisius, reikia žinoti tinkamą jų auginimo technologiją. Apžvelkime svarbiausius aspektus:

Vieta

Persikams reikia šiltos (15-20 laipsnių), saulėtos vietos. Geriausia sodinti pietinėje sklypo dalyje, kur medžiai apsaugoti nuo šaltų vėjų. Vieta turi būti gerai vėdinama, vengti užstojimų.

Dirvožemis

Tinka lengvas, laidus priesmėlis ar priemolis, pH 6-7. Svarbu, kad dirvožemis greitai įmirksta ir nelaiko pertekliaus drėgmės.

Sodinimas

Persikus galima dauginti sėklomis arba skiepytomis šakelėmis. Pastarasis būdas produktyvesnis. Sodinant palikti 3-4 metrų tarpą tarp medelių.

Pjovimas

Pjovimas būtinas norint formuoti vainiką, gerinti apšvietimą ir vėdinimą. Persikus reikia genėti kasmet, šalinant pažeistas, susipynusias šakas.

Tręšimas

Persikų tręšimui naudoti organinius azoto, fosforo, kalio trąšas. Ypač svarbus yra boras, padedantis užmegzti daugiau vaisių. Tręšti pradėti ankstyvą pavasarį, po to kas 3-4 savaites.

Laistymas

Jauni persikų sodinukai laistomi kas savaitę. Vėliau, priklausomai nuo oro sąlygų, kas 2-3 savaites. Svarbu sekti, kad dirvožemis visada būtų drėgnas, bet ne per šlapias.

Persikas medis

Dažniausios persikų ligos ir kenkėjai

Net ir tinkamai prižiūrimi persikų sodai gali nukentėti nuo ligų ir kenkėjų. Apžvelkime dažniausias problemas ir jų sprendimo būdus:

Krūminis puvinys

Tai grybinė liga, pažeidžianti medžio žievę. Ji pasireiškia rudomis dėmėmis, vėliau žievei pūvant. Gydyti galima fungicidais, pašalinant pažeistą žievę.

Persikų keršis

Kenkėjas pažeidžia lapus, šakas, nebrandžius vaisius. Apsaugai naudoti insekticidus. Labai svarbi ir profilaktika – surinkti ir sunaikinti pažeistus augalų organus.

Persikų vėžys

Tai pavojingas grybinis susirgimas. Jis pažeidžia žievę, šakas, lapus. Gydymo nėra, todėl sergantys medžiai turi būti kertami ir deginami.

Persikas – Apibendrinimas

Nors persikų auginimas ir reikalauja kantrybės bei pastangų, užtat jų vaisiai yra nepaprastai gardūs ir naudingi. Tinkamai parinkus veislę, vietą bei laikantis agrotechnikos reikalavimų, Lietuvos sąlygomis galima išauginti puikių persikų derlių.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas