fbpx

Sodo Grotelės Augalams

Sodo grotelės yra naudingas įrankis padėti vijokliniams augalams, tokiems kaip vynuogės, agurkai, pomidorai ar pupos, augti ir vystytis. Jos padeda nukreipti šakas norima kryptimi, suteikia atramą sunkesniems vaisiams, apsaugo nuo vėjo ir padidina derlių.

Sodo Grotelės

pirkti

Rinkoje galima rasti įvairių rūšių sodo groteles – medines, metalines, plastikines ar audinio. Jos skiriasi dydžiu, aukščiu, tvirtinimo būdu. Todėl, prieš perkant, svarbu įvertinti, kokio tipo augalams ir kokioje vietoje bus naudojamos.

Sodo grotelių tipai

Medinės grotelės. Tai tradicinis pasirinkimas, tinkantis įvairiems augalams. Medis yra tvirtas, patvarus, atsparus drėgmei. Medinės grotelės būna įvairių formų – stačiakampės, apvalios, kryžminės. Jas patogu pritvirtinti prie tvoros, sienos ar atskirai įkasti į žemę.

Metalinės grotelės. Nerūdijančio plieno, aliuminio ar kitos metalinės konstrukcijos yra tvirčiausios ir ilgaamžiškiausios. Jos tinka didesniems augalams, derliui, ypač tinkamos komercinėms plantacijoms. Metalas atsparus drėgmei, grybeliams. Grotelės montuojamos ant atramų ar stulpų.

Plastikinės grotelės. Ekonomiškas variantas su ribotu tarnavimo laiku. Jos lengvos, nereikalauja didelių montavimo pastangų. Tinka mažesniems augalams, kur nėra didelės apkrovos. Plastikas ne tokis tvirtas, todėl reikia keisti dažniau.

Audinio grotelės. Paprastai gaminamos iš polipropileno virvės. Lengvos, elastingos, tvirtos. Nereikalauja montavimo, tiesiog apvyniojamos apie augalus. Audinys praleidžia orą, todėl tinka ir patalpose. Naudojimo trukmė 2-5 metai.

Ko reikia pasirinkti tinkamas sodo groteles

Augalų dydis ir svoris. Reikia įvertinti, kokio aukščio ir storio bus jūsų augalai, kiek vaisių derlių duos. Pagal tai galima pasirinkti reikiamo tvirtumo groteles.

Vieta. Ar grotelės bus naudojamos atvirame lauke, prie tvoros, ant sienos? Tai lemia jų formą, tvirtinimo būdą, medžiagą.

Oro sąlygos. Jei numatote didesnę vėjo, sniego apkrovą, rinkitės tvaresnes medines ar metalines groteles.

Biudžetas. Medinės ir metalinės grotelės kainuoja brangiau, tačiau tarnauja ilgiau. Plastikinės ir audinio pigesnės, bet reikės keisti dažniau.

Estetika. Jei svarbu, kad grotelės derėtų prie namų stiliaus, rinkitės medines ar metalines, kurias galima dažyti norima spalva.

sodo grotelės augalams

Kaip parinkti tinkamą sodo grotelių dydį

Teisingas grotelių dydis ir aukštis užtikrins, kad augalai turės pakankamai vietos augti, bus tinkamai paremti vaisiai.

Aukštis. Vijoklinių augalų atveju grotelės turi būti bent 20-30 cm aukštesnės už pačius augalus. Taip bus vietos augti aukštyn kelerius metus.

Plotis. Grotelių plotis turi būti pakankamas, kad sutalpintų visas šakas ir lapus. Agurkams reikia apie 50-60 cm pločio, vynuogėms – 90-120 cm.

Tarpų dydis. Optimalus atstumas tarp vertikalių grotelių dalių yra 10-15 cm. Per arti sudėtos grotelės trukdys augalams, per retai – nesulaikys šakų.

Ilgis. Grotelės turi būti pakankamai ilgos, kad apimtų visą augalų plotą. Įvertinkite, kiek horizontalios vietos reikia.

Kaip teisingai įrengti sodo groteles

Norint, kad grotelės atliktų savo funkciją ir tarnautų ilgai, svarbu jas teisingai sumontuoti.

Vieta. Geriausia rinktis saulėtą, prie tvoros ar sienos. Taip augalai bus apsaugoti nuo vėjo, o grotelėms bus už ką remtis.

Atstumas. Tarp grotelių ir tvoros palikite 30-50 cm tarpą, kad būtų pakankamai vietos augalams.

Stabilumas. Įsitikinkite, kad grotelės tvirtai laikosi. Jei reikia, pritvirtinkite trosus ar stovelius, kad nepavirstų derliui sunkėjant.

Atramos. Horizontalias groteles pritvirtinkite bent 3-4 atraminiais stulpais. Jie turi būti įkasti giliai, kad išlaikytų svorį.

Apsauga. Apdorokite medines groteles apsaugine medžiaga, kad nepūtų. Metalines pagruntuokite, kad neatsirastų rūdys.

Tinkamai įrengtos sodo grotelės tarnaus jums ilgus metus ir padės užauginti gausų derlių!

sodo grotelės pomidorams

Išvados

  • Sodo grotelės būtinos norint išauginti didelį vijoklinių daržovių ir vaisių derlių. Jos padeda nukreipti augalus reikiama linkme ir išlaikyti vaisių svorį.
  • Yra įvairių tipų grotelių – medinės, metalinės, plastikinės ir audinio. Jos skiriasi kaina, tvirtumu, tinkamumu skirtingiems augalams.
  • Renkantis svarbu įvertinti augalų dydį, svorį, vietą, kur bus naudojamos grotelės, oro sąlygas ir savo biudžetą.
  • Labai svarbu teisingai apskaičiuoti ir sumontuoti groteles, kad jos tarnautų ilgai ir efektyviai.
  • Tinkamai prižiūrimos sodo grotelės atsipirks greitai, nes padės išauginti daug didesnį derlių nei be jų.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas