fbpx

Cukinija Ir Jos Auginimas: Nuo Sėjos Iki Derliaus Nuėmimo

Cukinija – viena populiariausių ir lengviausiai auginamų daržovių Lietuvos soduose bei daržuose. Šis moliūginių šeimos augalas ne tik greitai auga, bet ir džiugina gausiu derliumi. Tačiau norint užsiauginti skanių ir sveikų cukinijų, svarbu žinoti keletą esminių taisyklių – nuo tinkamos vietos parinkimo iki priežiūros vegetacijos metu.

Cukinija

Cukinijų rūšys: nuo klasikinių iki egzotiškų

Ar žinojote, kad cukinijų rūšių yra ne viena? Nuo klasikinių tamsiai žalių iki egzotiškų geltonų ar dryžuotų – kiekviena cukinijos rūšis turi savo išskirtinių savybių ir pritaikymo galimybių.

Klasikinės cukinijų rūšys

Pačios populiariausios ir dažniausiai auginamos cukinijų rūšys yra šios:

  • Black Beauty: tamsiai žalios spalvos, cilindro formos vaisiai. Tai klasikinė cukinijų rūšis, pasižyminti puikiu skoniu ir universalumu.
  • Astra Polka: vidutinio ankstyvumo hibridas, užauginantis tamsiai žalius, blizgančius vaisius.
  • Greta: ankstyva veislė, turinti šviesiai žalius, pailgus vaisius.

Šios cukinijų rūšys puikiai tinka įvairiems patiekalams – nuo salotų iki troškinių ar kepinių. Jos turi švelnų, subtilų skonį ir minkštą, sultingą tekstūrą.

Egzotiškos cukinijų rūšys

Be įprastų žalių cukinijų, galima rasti ir kitokių, išskirtinių rūšių:

  • Soraya Goldena: ryškiai geltonos spalvos cukinijos, pasižyminčios švelniu skoniu ir trapia tekstūra.
  • Tapir: žalios spalvos cukinijos su šviesiais dryžiais, turinčios pailgus, lygius vaisius.
  • Caserta: žalios ir baltos spalvos dryžuotos cukinijos, kurių vaisiai primena marmurą.

Šios egzotiškos cukinijų rūšys ne tik pagyvins jūsų lėkštę savo išvaizda, bet ir suteiks naujų skonio potyrių. Jos ypač tinka dekoravimui, įdarymui ar kepimui grilyje.

Vietos parinkimas ir paruošimas

Renkantis vietą cukinijoms auginti, atkreipkite dėmesį į šiuos faktorius:

  • Saulėta vieta: cukinijos mėgsta šilumą ir šviesą, todėl rinkitės saulėtą, nuo vėjų apsaugotą vietą.
  • Derlinga dirva: šie augalai geriausiai auga humusinguose, puriuose ir gerai drenuojamuose dirvožemiuose. Jei reikia, dirvą papildykite kompostu ar kitomis organinėmis medžiagomis.
  • Sėjomaina: cukinijas sėkite ar sodinkite toje vietoje, kur praėjusiais metais neaugo moliūginių šeimos daržovės (agurkai, moliūgai, patisonai). Tinkamiausi priešsėliai – ankštiniai augalai, pomidorai, česnakai, svogūnai.

Paruošdami dirvą, ją gerai perkaskite ir išpurenkite, pašalinkite piktžoles ir akmenukus. Jei planuojate cukinijas auginti šiltnamyje, pasirūpinkite tinkamu vėdinimu ir drėkinimo sistema.

Sėja ir daigų auginimas

Cukinijas galima sėti tiesiai į dirvą arba išsiauginti daigus ir vėliau juos persodinti į lauką. Sėjai rinkitės sertifikuotas, kokybiškos sėklas. Štai keletas patarimų:

  • Sėjos laikas: cukinijas galima sėti balandžio pabaigoje – gegužės pradžioje, kai dirvos temperatūra pasiekia bent 15°C.
  • Sėjos gylis: sėkite 2-3 cm gyliu, 2-3 sėklas į vieną duobutę. Vėliau silpnesnius daigus pašalinkite, palikdami vieną stipriausią augalą.
  • Atstumas tarp augalų: cukinijos – gana platūs augalai, todėl palikite bent 70-100 cm tarpus tarp eilučių ir 40-50 cm tarp augalų eilutėje.

Jei nusprendėte auginti daigus, sėkite juos į atskirus vazonėlius ar daigyklas likus 3-4 savaitėms iki planuojamo persodinimo į lauką. Pasirūpinkite šiltomis (apie 20-22°C) ir šviesomis sąlygomis. Daigus lauke sodinkite, kai praeina pavojus šalnoms ir dirvos temperatūra pakankamai aukšta.

Cukinijos

Priežiūra vegetacijos metu

Cukinijos greitai auga, todėl joms reikia nemažai maistinių medžiagų ir dėmesio. Laikykitės šių priežiūros taisyklių:

  • Laistymas: cukinijos mėgsta drėgmę, tačiau neperlaistykite – tai gali paskatinti šaknų puvimą. Laistykite retai, bet gausiai, ypač sausros metu. Geriausia laistyti prie pat šaknų, vengiant ant lapų.
  • Tręšimas: vegetacijos metu cukinijas patręškite subalansuotomis trąšomis kas 2-3 savaites. Galite naudoti ir organines trąšas, tokias kaip kompostas ar žalioji trąša.
  • Kenkėjų ir ligų prevencija: stebėkite augalus, ar neatsiranda kenkėjų (amarų, baltasparnių, erkių) ar ligų požymių. Naudokite prevencines priemones, tokias kaip apsauginiai tinklai, mulčiavimas, augalų purškimas biologiniais preparatais.
  • Vaisių skynimas: cukinijas skinkite reguliariai, kol jos jaunos ir nedidelės (15-20 cm ilgio). Taip skatinsite naujų vaisių formavimąsi ir ilginsite derėjimo laikotarpį.

Derliaus nuėmimas ir sandėliavimas

Cukinijos pradeda derėti praėjus maždaug 40-50 dienų po sudygimo. Vaisius skinkite atsargiai, su peiliu ar žirklėmis, stengdamiesi nepažeisti augalo. Derlių nuimkite kas 1-2 dienas, nelaukdami, kol vaisiai per daug suaugs.

Nuskintas cukinijas laikykite šaldytuve, polietileniniame maišelyje. Jos išliks šviežios apie savaitę. Ilgesniam saugojimui galite cukinijas užšaldyti – supjaustykite griežinėliais, nuplikykite verdančiu vandeniu, atvėsinkite, sudėkite į maišelius ir užšaldykite.

Tinkamai prižiūrimos cukinijos gali derėti iki pat rudens, todėl nepamirškite pasirūpinti savo augalais ir mėgaukitės gaiviu, sveikatai naudingu derliumi visą sezoną. O rudenį, baigiantis vegetacijai, nupjaukite augalų stiebus prie pat žemės, pašalinkite liekanas – taip paruošite dirvą kitiems metams ir sumažinsite ligų bei kenkėjų išplitimo riziką.

cukinija auginimas

Cukinijos maistinė vertė: kodėl verta įtraukti į savo racioną?

Cukinijos – vienos populiariausių vasaros daržovių, kurios ne tik praturtina mūsų patiekalus skoniu ir tekstūra, bet ir pasižymi išskirtine maistine verte. Šios daržovės turi mažai kalorijų, tačiau gausu vitaminų, mineralų ir kitų organizmui naudingų medžiagų. Įtraukdami cukinijas į savo kasdienę mitybą, galime pagerinti sveikatą, palaikyti idealų svorį ir net sumažinti kai kurių ligų riziką.

Maistinių medžiagų gausa

Cukinijos – tikras vitaminų ir mineralų šaltinis. Jose gausu:

  • Vitamino C: stiprina imunitetą, saugo nuo laisvųjų radikalų poveikio, gerina odos būklę.
  • Folio rūgšties: svarbi nervų sistemos veiklai, raudonųjų kraujo kūnelių gamybai, nėščiųjų mitybai.
  • Kalio: palaiko normalų širdies ritmą, reguliuoja skysčių balansą organizme, padeda palaikyti sveiką kraujospūd.
  • Mangano: dalyvauja kaulų, jungiamojo audinio formavimesi, reikalingas medžiagų apykaitai.

Be to, cukinijose rasime ir kitų svarbių mineralų – magnio, fosforo, geležies, cinko, vario.

Mažas kaloringumas

Vienas didžiausių cukinijų privalumų – itin mažas kaloringumas. 100 g šios daržovės turi vos 16-17 kcal, todėl cukinijos puikiai tinka norintiems mesti svorį ar jį kontroliuoti. Dėl mažo kaloringumo ir didelio skaidulų kiekio cukinijos ilgam suteikia sotumo jausmą, padeda reguliuoti apetitą ir užkerta kelią persivalgymu].

Štai lentelė, iliustruojanti cukinijų maistinę vertę 100 g produkto:

Maistinė medžiaga Kiekis 100 g
Energinė vertė 16-29 kcal
Angliavandeniai 3,1-3,4 g
Baltymai 1,0-1,2 g
Riebalai 0,1-0,3 g

Nauda sveikatai

Dėl savo unikalios maistinių medžiagų sudėties, cukinijos teigiamai veikia įvairias organizmo sistemas:

  • Virškinimo sistemą: didelis skaidulų kiekis gerina žarnyno veiklą, saugo nuo vidurių užkietėjimo, mažina hemorojaus ir storosios žarnos vėžio riziką.
  • Širdies ir kraujagyslių sistemą: kalio, magnio, skaidulų gausa padeda palaikyti sveiką kraujospūdį, mažina „blogo” cholesterolio kiekį kraujyje, saugo nuo širdies ligų.
  • Nervų sistemą: folio rūgštis, manganai ir kitos maistinės medžiagos svarbios normaliai nervų sistemos veiklai, smegenų funkcionavimui.
  • Regėjimą: cukinijose esantis vitaminas A (beta karotinas) būtinas regėjimo funkcijoms palaikyti, apsaugo nuo kataraktos, glaukomos.

Be to, reguliarus cukinijų vartojimas gali padėti kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje (aktualu sergantiems diabetu), palaikyti sveiką odos, plaukų, nagų būklę.

cukinija nauda

Įvairios vartojimo galimybės

Cukinijos – itin universalios daržovės, kurias galima ruošti įvairiais būdais ir derinti su daugybe produktų. Jos tinka:

  • Salotoms, mišrainėms
  • Sriuboms, troškinimas
  • Apkepams, lazanijoms
  • Įdarymui, grilinimui
  • Konservavimui

Cukinijas galima valgyti žalias arba termiškai apdorotas, su žievele ar be jos. Tiek jauni, tiek subrendę cukinijų vaisiai yra valgomi, tačiau jaunesni pasižymi švelnesniu skoniu ir trapia tekstūra.

Taigi, cukinijos – ne tik skanios, bet ir itin maistingos daržovės, kurias verta įtraukti į savo racioną. Dėl gausybės vitaminų, mineralų, mažo kaloringumo ir teigiamo poveikio sveikatai, cukinijos turėtų tapti neatsiejama subalansuotos mitybos dalimi. Eksperimentuokite su įvairiais cukinijų patiekalais ir mėgaukitės šios nuostabios daržovės teikiama nauda organizmui!

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas