fbpx

Vyšnių Sodinimas: Sodinukų, Duobės, Dirvos Paruošimas Bei Priežiūra

Vyšnios – vienos populiariausių uogų Lietuvoje. Jos ne tik skanios, bet ir naudingos sveikatai. Vyšnios turi daug vitaminų, mineralų ir antioksidantų. Tačiau norint užsiauginti skanų ir gausų derlių, reikia žinoti kaip tinkamai prižiūrėti vyšnių medelius. Šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius vyšnių auginimo principus ir patarimus.

Vyšnių sodinimas

Dirva vyšnioms

Renkantis vietą vyšnioms svarbu atkreipti dėmesį į dirvožemį. Vyšnioms tinkamiausia lengva priemolio ar priesmėlio dirva, kuri yra derlinga, puri ir gerai praleidžia vandenį. Svarbu vengti sunkios, molingos dirvos, kuri blogai praleidžia vandenį ir greitai suplūkšta. Taip pat netinka labai rūgšti ar šlapia dirva. Optimaliausias dirvos rūgštingumas vyšnioms yra 5,5-7 pH.

Geriausia vieta vyšnių auginimui – gerai apšviesta, aukšta, šilta, pietų pusėje. Vertėtų vengti šiaurės vėjams atviros vietos, nes jie gali pažeisti medelius.

Vyšnių sodinukų paruošimas

Prieš sodinant vyšnias, svarbu tinkamai paruošti sodinukus. Reikia atidžiai apžiūrėti šaknis ir pašalinti pažeistas ar džiūstančias. Šaknis reikia pamerkti į vandenį ir palaikyti kelias valandas, kad jos įsigertų vandens. Taip pat galima panardinti šaknis į specialų šaknų stimuliatorių, kuris paskatins šaknų augimą.

Duobių paruošimas vyšnioms

Duobes vyšnioms reikia kasti 60-80 cm gylio ir 80-100 cm pločio. Duobės dugne reikia įberti 10-15 cm sluoksnį komposto ar perpuvusio mėšlo. Ant viršaus užberti 20-30 cm dirvožemio ir viską gerai išmaišyti. Duobės centre reikia įkalti kuoliuką, prie kurio vėliau bus pririštas sodinukas.

Vyšnių sodinimas

Vyšnias Lietuvoje priimta sodinti pavasarį – balandį arba, jeigu leidžia oro sąlygos ir pakankamai įšilo žemė, kovo pabaigoje. Galima sodinti ir rudenį (vegetacijos pabaigoje), bet su šilumą saugančiu sluoksniu šaknims (pvz., šaknys konteineryje) ir su apsauga sodinuko kamienui nuo kiškių.

Sodinant vyšnias svarbu:

  • Šaknis tolygiai paskirstyti duobėje
  • Sodinuką pastatyti taip, kad skiepijimo vieta būtų 5-7 cm virš žemės paviršiaus
  • Šaknis užpilti dirvožemiu ir lengvai prispausti
  • Sodinuką pririšti prie kuoliuko
  • Gausiai palaistyti (5-10 l vandens vienam medeliui)

Vyšnių priežiūra

Pasodintas vyšnias reikia reguliariai prižiūrėti, kad jos gerai augtų ir duotų gausų derlių. Svarbu laiku genėti, laistyti ir tręšti medelius.

Vyšnių laistymas

Vyšnias reikia laistyti reguliariai, ypač sausros metu. Laistyti reikia retai, bet gausiai, kad vanduo pasiektų giliai esančias šaknis. Rekomenduojama laistyti 4 kartus per sezoną:

  1. Po žydėjimo, gegužės pabaigoje-birželį
  2. Aktyvaus ūglių augimo metu (birželio pabaigoje) arba kai formuojasi užuomazgos (po žiedlapių nubyrėjimo)
  3. Sausu oru liepą, bręstant vaisiams (arba po derliaus nuėmimo)
  4. Rudenį, rugsėjį-spalį, prieš šalnas

Vanduo turi įsigerti į dirvą 40-50 cm gyliu. Laistymo norma – 5-6 kibirai 1 vyšniai per 1 laistymą.

Vyšnios

Vyšnių genėjimas

Vyšnias reikia genėti kasmet, geriausia anksti pavasarį, kol dar neprasidėjo vegetacija. Genėjant reikia pašalinti:

  • Džiūstančias, ligotas, pažeistas šakas
  • Šakas, augančias smailiu kampu nuo pagrindinių šakų
  • Šakas, augančias pernelyg tankiai (arčiau negu 30-40 cm atstumu viena nuo kitos)
  • Susikryžiavusias gretimas šakas
  • Lankstūs vilkūglius, kurie susikryžiuoja, atauga lajos vidaus kryptimi arba smailiu kampu

Kai kurias sveikas vyšnių šakas galima patrumpinti iki 1/3 ilgio. Rudeniniam vyšnių genėjimui saugesnis laikotarpis – nuo spalio pabaigos ir lapkričio.

Vyšnių tręšimas

Vyšnias reikia tręšti kelis kartus per sezoną. Pavasarį, prieš žydėjimą, reikia patręšti azoto trąšomis (amonio salietra, karbamidu). Vasarą, po žydėjimo, reikia tręšti kompleksinėmis trąšomis su fosforų ir kaliu. Rudenį, prieš šalnas, vyšnias reikia patręšti kalio trąšomis, kurios padidins atsparumą šalčiams.

Kaip teisingai skinti vyšnias – su vaiskočiu ar be?

Vyšnias geriausia skinti su vaiskočiu, nes taip jos ilgiau išsilaiko. Skinant reikia suimti uogą su vaiskočiu ir lengvai pasukti. Uoga turi lengvai atsiskirti nuo šakelės. Jei tenka traukt ar pešti – vadinasi vyšnios dar neprinokusios. Nuskintas vyšnias geriausia sudėti į negilius krepšius ar dėžutes vienasluoksniu, kad jos nesusispaustų ir nesugadintų viena kitos.

Vyšnių derliaus nuėmimas

Vyšnių derlius paprastai skinamas liepos mėnesį. Vyšnias reikia skinti kelis kartus, kas 3-5 dienas, nes ne visos uogos sunoksta vienu metu. Vyšnias geriausia skinti ryte, po rasos, kai uogos standžios ir nepernokusios. Nuskintas vyšnias reikia kuo greičiau panaudoti arba paruošti laikymui.

Vyšnia

Kaip laikyti vyšnių derlių

Šviežias vyšnias galima laikyti šaldytuve iki 2 savaičių. Ilgesniam laikymui vyšnias galima šaldyti, džiovinti arba konservuoti.

  • Šaldyti vyšnias reikia su kauliukais, subėrus į sandarų indą ar maišelį. Prieš šaldant vyšnias reikia nuplauti ir nusausinti.
  • Džiovintas vyšnias galima laikyti sandariai uždarytame inde vėsioje, tamsioje vietoje iki metų.
  • Konservuotas vyšnias galima laikyti vėsioje, tamsioje vietoje iki 2 metų.

Vyšnių veislės

Lietuvoje auginamos įvairios vyšnių veislės. Populiariausios iš jų:

  • Žagarvyšnė – vietinė lietuviška veislė, aukšti medžiai, stambios uogos
  • Morelija – vėlyva veislė, aukšti medžiai, stambios saldžiarūgštės uogos
  • Griotė – vidutinio ankstyvumo veislė, vidutinio aukščio medžiai, vidutinio dydžio saldžiarūgštės uogos
  • Vytėnų vyšnia – hibridas tarp vyšnios ir trešnės, stambūs medžiai, labai stambios saldžios uogos

Išvados

Vyšnių auginimas nėra sudėtingas, tačiau reikalauja šiek tiek žinių ir pastangų. Svarbiausia parinkti tinkamą vietą, paruošti dirvą, pasodinti kokybišką sodinuką ir reguliariai prižiūrėti – genėti, laistyti, tręšti. Tinkamai prižiūrimi vyšnių medžiai džiugins gausiu ir saldžiu derliumi ilgus metus. Svarbu laiku nuskinti prinokusias uogas ir tinkamai jas saugoti ar perdirbti. Lietuvoje galima rinktis iš kelių populiarių vyšnių veislių, kurios skiriasi dydžiu, skoniu ir nokimo laiku. Tad kiekvienas gali išsirinkti sau tinkamiausią.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas