fbpx

Morkų Sodinimas, Auginimas, Priežiūra, Veislės Bei Panaudojimas

Morkos yra viena populiariausių ir vertingiausių daržovių Lietuvoje. Jos pasižymi ne tik puikiu skoniu, bet ir gausia vitaminų bei mineralų sudėtimi. Norint užsiauginti gausų ir kokybišką morkų derlių, svarbu žinoti pagrindinius morkų sodinimo, auginimo ir priežiūros principus, taip pat išsirinkti tinkamiausias veisles bei žinoti įvairius morkų panaudojimo būdus.

Morkų Sodinimas

Morkų sodinimas

Morkos geriausiai auga lengvoje, gerai įdirbtoje ir piktžolių neturinčioje dirvoje. Svarbu morkas sodinti saulėtoje vietoje, nes šešėlyje jos blogai auga. Geriausias laikas morkų sodinimui yra balandžio pabaiga – gegužės pradžia. Sėklas reikia įterpti į dirvą 1-2 cm gyliu, eilutėmis kas 20-30 cm. Dygimo metu dirvą būtina palaikyti drėgną.

Morkų sėklos yra smulkios, todėl jas patartina maišyti su smėliu, kad tolygiau pasiskirstytų. Sudygus morkoms, svarbu jas praretinti, paliekant tarp daigų 3-5 cm tarpus. Vėliau, morkoms paaugus, jas reikia dar kartą praretinti, paliekant tarp augalų 5-10 cm.

Morkų auginimas ir priežiūra

Morkos nemėgsta pernelyg didelio drėgnumo, tačiau sausros metu jas būtina laistyti. Optimaliausia dirvos temperatūra morkų augimui yra apie 18-22°C. Vegetacijos metu morkas reikia ravėti, purenti tarpueilius ir kiek įmanoma apsaugoti nuo kenkėjų bei ligų.

Morkų auginimas ir priežiūra

Morkoms reikalingos šios pagrindinės maisto medžiagos:

  • Azotas (N) – skatina lapų augimą
  • Fosforas (P) – svarbus šaknų formavimuisi
  • Kalis (K) – didina atsparumą ligoms ir pagerina skonį

Tręšti morkas galima kompleksinėmis trąšomis 2-3 kartus per sezoną. Tačiau svarbu neperdozuoti azoto, nes dėl to morkos gali kaupti nitratų ir prastės jų skonis.

Morkų veislės

Lietuvoje auginamos įvairios morkų veislės, kurios skiriasi savo dydžiu, forma, spalva, skoniu ir vegetacijos trukme. Populiariausios morkų veislės:

  • ‘Nantes’ – cilindrinės formos, saldžios, sultingos, tinka vasaros derliui ir trumpam laikymui
  • ‘Šatrija’ – vidutinio ankstyvumo, universalios paskirties, tinka laikymui žiemą
  • ‘Garduolės’ – vidutinio ankstyvumo, saldžios, sultingos, tinka vasaros vartojimui
  • ‘Samson’ – vėlyva, ilgai išsilaiko, didelė beta karotino koncentracija
  • ‘Maestro’ – hibridas, ypač derlingas, atsparus ligoms, tinka ilgam laikymui

Renkantis morkų veisles svarbu atsižvelgti į numatomo derliaus paskirtį – vasaros vartojimui, konservavimui ar ilgam laikymui žiemą.

Morkų panaudojimas

Morkos yra labai universali daržovė, kurią galima panaudoti įvairiems patiekalams. Dažniausiai morkos vartojamos šviežios salotose, tarkuotos ar pjaustytos. Taip pat jos tinka įvairioms sriuboms, troškinimas, apkepams, plokštainiams.

Morkų panaudojimas

Morkos puikiai tinka ir gėrimų gamybai – iš jų spaudžiamos sultys, gaminami kokteiliai, smoothie. Morkų sultys ypač vertingos dėl didelio beta karotino, vitaminų ir mineralų kiekio.

Morkos naudojamos ir konditerijos gaminiuose – pyragams, keksams, sausainiams. Morkų pyragai ir keksai pasižymi švelnia tekstūra ir puikiu skoniu.

Morkos tinka ir konservavimui – jos rauginamos, marinuojamos. Žiemai galima pasiruošti morkų tyrės, kuri pravers gaminant įvairius patiekalus.

Apibendrinant, morkos yra vertinga ir sveika daržovė, kurią nesudėtinga užsiauginti savo darže. Tinkamai parinkus veisles, laikantis pagrindinių auginimo ir priežiūros taisyklių bei žinant įvairius morkų panaudojimo būdus, galima ne tik pasimėgauti šviežiu morkų derliumi, bet ir pasiruošti gardžių atsargų žiemai.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas