fbpx

Rukolos Sodinimas, Auginimas, Priežiūra Ir Panaudojimas

Rukola, dar vadinama gražgarste, yra populiari lapinė daržovė, vertinama dėl savo aštraus, pipirinio skonio ir maistinių savybių. Ši bastutinių šeimos atstovė kilusi iš Viduržemio jūros regiono, tačiau lengvai prisitaiko įvairiose klimato juostose. Rukolos auginimas nesudėtingas, o jos lapeliai puikiai tinka salotoms, sumuštiniams, picoms ir kitiems patiekalams pagardinti.

Rukolos Sodinimas

Rukolos auginimo ypatumai

Rukolos auginimo ypatumai

Rukola geriausiai auga:

  • Puveningoje, mineralinėmis medžiagomis turtingoje dirvoje
  • Lengvame ir drėgname priemolyje ar priesmėlyje
  • Saulėtoje ar pusiau ūksmingoje vietoje

Svarbu vengti pernelyg rūgščios ar įmirkusios dirvos. Idealus dirvos rūgštingumas rukolai yra pH 6-6,8. Prieš sėją dirvą rekomenduojama patręšti kompostu ar visaverčiu trąšų mišiniu.

Geriausi rukolos priešsėliai yra pomidorai, paprikos, kopūstai, bulvės. Nepatartina jos auginti po salotų ar moliūgų. Siekiant išvengti ligų ir kenkėjų, rukolą toje pačioje vietoje reikėtų auginti ne dažniau kaip kas 2-3 metus.

Rukolos sėja ir daigų auginimas

Rukolos sėklas galima sėti tiek tiesiai į dirvą, tiek į daigyklas:

  • Sėjant į daigyklas, sėklos įterpiamos 0,5 cm gyliu kovą-balandį
  • Sėjant tiesiai į lysvę, sėklos įterpiamos 2-3 cm gyliu balandį-gegužę

Daiginant rukolą, palaikoma 15-20°C temperatūra. Daigai į lysvę sodinami 20×20 cm atstumais. Tiesiai į dirvą pasėtą rukolą būtina praretinti, paliekant 10-15 cm tarpus tarp augalų.

Rukola nėra itin reikli šilumai, tačiau mėgsta šviesą ir drėgmę. Optimaliausia augimo temperatūra yra 15-20°C. Esant karščiams virš 23°C, rukolos sėklos gali nesudygti.

Rukolos priežiūra ir tręšimas

Rukolos priežiūra ir tręšimas

Vegetacijos metu rukolą reikia reguliariai laistyti, ypač ryte. Rekomenduojama laistyti gausiai, bet rečiau. Vandens poreikis priklauso nuo oro temperatūros, šviesos ir augalo vystymosi stadijos.

Tręšti rukolą patartina kompleksinėmis trąšomis, turinčiomis daugiau kalio. Tinkamas kiekis – 200-250 g/m2. Trąšos įterpiamos prieš sėją ir vegetacijos metu kas 2-3 savaites.

Norint turėti šviežių rukolos lapelių visą sezoną, ją galima sėti kas 10-15 dienų iki pat rudens. Nupjauti rukolos kereliai atželia ir vėl galima skinti lapus.

Rukolos derliaus nuėmimas ir panaudojimas

Rukolos lapus galima pradėti skinti praėjus 20-30 dienų po sudygimo, kai jie užauga 7-10 cm. Geriausia skinti jaunus, ūglius, kol jie dar nėra pražydę. Skinami tik lapai, paliekant šerdį, kad augalas galėtų atželti.

Nuskintos rukolos laikymo trukmė priklauso nuo temperatūros:

  • Laikant 0°C temperatūroje, rukolos lapai išlieka švieži 10-14 dienų
  • 5°C temperatūroje – apie savaitę
  • Kambario temperatūroje – 2-3 dienas

Rukolos lapus galima naudoti įvairiai:

  • Šviežius lapus dėti į salotas, sumuštinius, ant picos
  • Smulkintais lapeliais pagardinti sriubas, padažus, apkepus, makaronus
  • Ruošti pesto padažą, trintas sriubas, žaliuosius kokteilius

Rukolos lapuose gausu vitaminų A, C, K, folio rūgšties, mineralų geležies, kalcio, kalio. Juose taip pat yra gliukozinolatų – augalinių junginių, pasižyminčių antioksidacinėmis ir priešuždegiminėmis savybėmis.

Dažniausios rukolos ligos ir kenkėjai

Nors rukola gana atspari ligoms, kartais ją gali pažeisti:

  • Baltojos rūdys – ant lapų atsiranda baltos dėmės, lapai džiūsta
  • Pilkasis puvinys – ant lapų ir stiebų atsiranda pilkos, pūkuotos dėmės

Pastebėjus ligos požymius, pažeistas augalo dalis reikia pašalinti ir sunaikinti. Profilaktiškai rukolą galima purkšti fungicidų tirpalu kas 10 dienų.

Iš kenkėjų rukolai dažniausiai pavojingi amarai, pjūkleliai, kopūstiniai baltūnai. Kovai su jais naudojami insekticidai arba biologinės priemonės – augaliniai ekstraktai, naudingieji vabzdžiai.

Rukolos auginimas namuose ant palangės

Rukolos auginimas namuose ant palangės

Rukolą nesunku užsiauginti ir namuose ant palangės. Tam reikės:

  • Nedidelio indo su skylutėmis dugne
  • Lengvo, humusingo substrato
  • Rukolos sėklų

Paruoštą indą užpildykite substratu, tolygiai paskleiskite sėklas ir lengvai įspauskite į paviršių. Substratas turi būti drėgnas, bet ne šlapias. Indą laikykite šviesoje, 18-22°C temperatūroje.

Daigai turėtų pasirodyti po 3-5 dienų. Jiems paaugus, praretinkite silpnesnius daigus. Laistyti reikėtų reguliariai, neleidžiant substratui perdžiūti. Lapus skinti galima po 3-4 savaičių nuo sudygimo.

Apibendrinimas

Rukola – ne tik skanus, bet ir sveikas žalumynas, kurį nesunku užsiauginti tiek lauke, tiek namuose. Laikantis pagrindinių auginimo principų – parenkant tinkamą dirvą, vietą, laistymą ir tręšimą – galima džiaugtis gausia ir sveika rukolos derliumi. Šis universalus augalas pagyvins jūsų mitybą ir praturtins įvairius patiekalus gardžiais, aromatiškai aštriais lapeliais.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas