fbpx

Magnolijos Sodinimas: Auginimo Klaidos Veislės Bei Priežiūra

Magnolijos – tai nuostabūs dekoratyviniai augalai, kurie savo žiedų grožiu ir aromatu žavi daugelį sodininkų. Šie medžiai ar krūmai yra ne tik dekoratyvūs, bet ir ilgaamžiai, todėl atsakingai parinkus tinkamą vietą ir prižiūrint, galima ilgus metus džiaugtis gražiais žiedais. Lietuvoje vis dažniau sodinama įvairių rūšių magnolijos, tačiau renkantis veislę svarbu atsižvelgti į mūsų klimato sąlygas.

Magnolijos-sodinimas

Magnolijų rūšys ir veislės

Magnolijos skirstomos į dvi pagrindines grupes: medžius ir krūmus. Iš medžių populiariausios yra šios rūšys:

  • Didžialapė magnolija (Magnolia grandiflora) – tai visžalis medis, užaugantis iki 20-30 m aukščio. Ši rūšis nėra atspari šalčiams, todėl Lietuvoje auginamos tik specialiai išvestos veislės, tokios kaip ‘Exmouth’ ar ‘Gallisoniensis’.
  • Japoninė magnolija (Magnolia kobus) – lėtai augantis medis, užaugantis iki 10 m aukščio. Ši rūšis atspari šalčiams ir tinka auginti Lietuvos klimato sąlygomis.

Iš krūminių magnolijų populiariausios yra šios:

  • Žvaigždinė magnolija (Magnolia stellata) – kompaktiškas krūmas, užaugantis iki 3 m aukščio. Tai viena atsparesnių šalčiui ir anksčiausiai žydinčių magnolijų.
  • Sulanžo magnolija (Magnolia x soulangeana) – hibridinė magnolija, užauganti iki 6 m aukščio. Ši veislė turi keletą atmainų, iš kurių populiariausia yra ‘Alexandrina’.

Magnolija-prieziura

Magnolijų sodinimas

Renkantis vietą magnolijai svarbu atsižvelgti į šiuos veiksnius:

  • Saulė. Magnolijos mėgsta saulėtas vietas, tačiau dalinis pavėsis taip pat tinka.
  • Dirvožemis. Geriausia sodinti į derlingą, gerai drenuotą dirvožemį. Magnolijos nemėgsta šarminės ir užmirkusios žemės.
  • Apsauga nuo vėjo. Vėjuotose vietose žiedai gali būti apgadinti, todėl rekomenduojama sodinti apsaugotose vietose.

Tinkamiausias laikas sodinti magnolijas yra pavasaris arba ruduo. Sodinimui geriausia rinktis vazone augintus sodinukus, kurių šaknų sistema jau susiformavusi. Taip pat galima sodinti ir su šaknimis, tačiau tokiu atveju svarbu pasirūpinti, kad šaknys nebūtų pažeistos.

Magnolijų sodinimas

Sodinant svarbu:

  1. Iškasti pakankamai didelę duobę (apie 60-90 cm skersmens ir gylio).
  2. Į duobės dugną įberti komposto, durpių ar kitų organinių medžiagų.
  3. Šaknis atsargiai išskleisti ir įstatyti sodinuką į duobę.
  4. Užpilti žemėmis, lengvai sutankinti ir gausiai palaistyti.
  5. Aplink sodinuką padaryti nedidelį žemės pylimėlį, kad laistymo vanduo nubėgtų link šaknų.

Po sodinimo rekomenduojama mulčiuoti medžio ar krūmo pagrindą durpėmis, žieve ar kitomis organinėmis medžiagomis. Tai padės išlaikyti drėgmę ir apsaugos šaknis nuo pažeidimų.

Magnolija-gele

Magnolijų priežiūra

Magnolijos nėra labai reiklios priežiūrai, tačiau reguliarus rūpinimasis užtikrins sveiką augimą ir gausų žydėjimą.

  • Laistymas. Pirmaisiais metais po pasodinimo magnolijas reikia reguliariai laistyti, ypač sausros metu. Vėliau pakanka laistyti tik ilgesnių sausrų metu.
  • Tręšimas. Pavasarį, prieš žydėjimą, rekomenduojama patręšti kompleksinėmis trąšomis. Vasarą ir rudenį galima naudoti organines trąšas, tokias kaip kompostas ar mulčias.
  • Genėjimas. Magnolijos beveik nereikalauja genėjimo, nebent norima suformuoti tam tikrą krūmo ar medžio formą. Genėti reikėtų pavasarį, prieš pumpurų sprogimą.
  • Apsauga nuo ligų ir kenkėjų. Magnolijos retai serga ar būna puolamos kenkėjų, tačiau pastebėjus požymius reikėtų imtis priemonių. Dažniausiai pasitaikančios problemos yra grybinės ligos ir amarai.

Dažniausios magnolijų auginimo klaidos

Dažniausios magnolijų auginimo klaidos

Nors magnolijos nėra labai sudėtingos auginti, tačiau kartais daromos klaidos gali pakenkti augalui ar net jį pražudyti.

  • Netinkama vieta. Pasodinus magnoliją nepalankioje vietoje (pavyzdžiui, šešėlyje ar užmirkusioje žemėje), ji gali skursti ar net žūti.
  • Per gilus sodinimas. Magnolijos šaknys nėra gilios, todėl sodinant per giliai jos gali supūti. Sodinuką reikia sodinti tame pačiame gylyje, kokiame jis augo vazone ar medelyne.
  • Netinkamas laistymas. Per dažnas laistymas gali sukelti šaknų puvinį, o nepakankamas – sausinti augalą. Laistyti reikia tik tada, kai viršutinis dirvožemio sluoksnis išdžiūsta.
  • Netinkamas tręšimas. Per didelis kiekis cheminių trąšų gali nudeginti šaknis, todėl rekomenduojama naudoti organines trąšas arba tręšti pagal instrukcijas.

Apibendrinant, magnolijos yra nuostabūs augalai, kurie savo žiedų grožiu džiugina pavasarį ir vasaros pradžioje. Lietuvoje galima auginti žvaigždines, japonines ir kai kurias kitas rūšis bei veisles. Renkantis magnoliją svarbu atsižvelgti į klimato sąlygas, o sodinant ir prižiūrint – paisyti pagrindinių rekomendacijų. Su tinkama priežiūra magnolijos gali augti ir puošti sodą daugelį metų.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas