fbpx

Braškių Sodinimas: Išsamus Gidas

Braškės yra vienos populiariausių uogų Lietuvoje. Jos mėgstamos dėl saldaus skonio ir daugybės naudingų savybių. Nors braškių sodinimas atrodo paprasta, norint pasiekti gerų rezultatų reikia žinoti tinkamas jų sodinimo technologijas.

Šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius braškų sodinimo aspektus – nuo tinkamos vietos parinkimo iki derliaus nuėmimo. Pateiksime naudingų patarimų pradedantiesiems sodininkams, norintiems pradėti auginti šias skanias uogas savo sode.

Braskiu-sodinimas

Tinkama vieta braškynui

Pirmas žingsnis – parinkti tinkamą vietą braškynui. Braškės mėgsta saulėtas vietas su derlinga, lengva dirva. Ideali vieta būtų šiltas pietų ar pietvakarių šlaitas. Taip pat svarbu, kad prieš tai toje vietoje nebūtų augintos braškės mažiausiai 3 metus, nes gali išlikti ligų sukėlėjai.

Svarbu braškes sodinti vėjuotos vietos apsaugoje, nes stiprus vėjas gali nulaužti žiedynus. Geriausiai tinka nedideli medžiai, krūmai ar tvora. Taip pat reikia apsaugoti nuo per didelio tiesioginių saulės spindulių poveikio, ypač karštomis dienomis.

Tinkamiausias laikas sodinimui

Geriausias laikas sodinti braškes – anksti pavasarį, kai dirva jau pakankamai sušilusi, bet dar nėra pražydę pumpurai. Lietuvoje tai būna kovo – balandžio mėnesiais. Taip pat galima sodinti rugpjūčio – rugsėjo mėnesiais, tačiau tuomet reikia ypatingos priežiūros.

Ankstyvas sodinimas leidžia braškėms geriau įsišaknyti prieš žiemą. Be to, pavasarį pasodintos braškės duoda derlių jau tų pačių metų vasarą. Vėlyvas rudeninis sodinimas nėra rekomenduojamas, nes jauni daigai gali nepereiti žiemos.

Tinkamiausios braškių veislės

Prieš perkant braškių daigus, svarbu pasirinkti tinkamas veisles. Lietuvos klimato sąlygoms geriausiai tinka šios veislės:

  • Senga Sengana – derlinga vidutinio ankstyvumo veislė, atspari šalčiui. Vaisiai ryškiai raudoni, saldūs.
  • Polka – labai derlinga veislė, vaisiai vidutinio dydžio, patrauklios raudonos spalvos.
  • Sonata – stambiavaisė vėlyvoji veislė. Duoda didelį saldžių vaisių derlių.

Taip pat galima rinktis įvairius braškių hibridus – jie pasižymi didesniu derlingumu ir atsparumu ligoms.

Braskiu-auginimas

Tinkamas atstumas tarp braškių

Sodinant braškes svarbu laikytis tinkamo atstumo tarp augalų. Dažniausiai braškės sodinamos 30-40 cm atstumu viena nuo kitos ir 70-80 cm tarp eilių. Taip užtikrinama pakankama erdvė augalams vystytis ir nesudėtingas priėjimas prie jų.

Jei norite didesnio derliaus, galite mažinti atstumą iki 20-30 cm tarp augalų, bet tuomet reikės daugiau pastangų prižiūrint bei formuojant braškes. Per didelis tankumas taip pat nėra geras, nes blogėja vėdinimas ir padidėja ligų rizika.

Sodinimo eiga

Braškių sodinimas nėra sudėtingas, tačiau reikalauja kruopštumo. Pirmiausia išsikaskite ne per gilias, 30-40 cm pločio vagas. Įberkite komposto ir gerai išmaišykite su dirvožemiu, kad susidarytų derlingas mišinys.

Tada iš braškių daigų pašalinkite pažeistus lapus ir šaknis. Sodinimo metu šaknų kaklelis turi būti lygiu su dirvos paviršiumi. Užberkite dirvožemiu, lengvai prispauskite ir palaistykite.

Svarbu tinkamai laistyti braškes po sodinimo ir visą vegetacijos laikotarpį. Geriausiai tam tinka lašelinis laistymas. Taip pat būtina nuolat ravėti, kad braškės augtų be konkurencijos.

Tręšimas

Norint gauti kuo didesnį saldžių braškių derlių, būtinas tinkamas tręšimas. Pavasarį, prieš pradedant žydėti braškėms, reikia patręšti azoto turinčiais trąšais. Tai skatina augalus intensyviau augti ir formuoti daugiau žiedų.

Vėliau, uogų augimo metu, svarbesni tampa fosforo ir kalio trąšos. Jos padeda uogoms geriau vystytis, būti saldesnėms, sultingesnėms. Taip pat galima naudoti organinius trąšus – kompostą ar mėšlą.

Apsauga nuo ligų ir kenkėjų

Braškės, deja, yra imlios įvairioms ligoms ir kenkėjams. Todėl svarbi tinkama apsauga, leidžianti išvengti derliaus nuostolių.

Dažniausios braškių ligos – pilkoji puvinys, šaknų nematodai, miltligė. Tinkama profilaktika – sodinti sveikus, sertifikuotus daigus, laikytis sėjomainos. Esant poreikiui, galima naudoti fungicidus.

Pagrindiniai kenkėjai – amarai, voratinkliniai erkės, tripsai. Juos kontroliuoti padeda lipnūs spalvoti paviršiai, feromoniniai spąstai. Reikalui esant, naudojami ir insekticidai.

Taip pat labai svarbu pašalinti ligotas, pažeistas braškių dalis. Rudenį būtina sunaikinti visą braškių liekanas, kad neišliktų infekcijos pernešėjai.

Derliaus nuėmimas

Kai tik braškės pradeda rausti, galima pradėti rinkti derlių. Subrendusius vaisius rekomenduojama skinti su keletu centimetrų kotu, kad nenukentėtų patys augalai.

Svarbu neskinti pernokusių, supuvusių uogų, nes jos gali užkrėsti visą derlių. Skinti geriausia sausą, vėsų rytą ar vakarą. Subrandintas braškes patartina suvartoti per 2-3 dienas.

Iš braškių taip pat galima gaminti įvairius skanėstus žiemai – džemus, uogienes, sultis. O šaknis ir lapus verta panaudoti kompostui.

Braskes

Braškių sodinimas – Išvados

Nors braškių sodinimas ir priežiūra reikalauja kruopštumo bei pastangų, tačiau rezultatas visuomet pateisina lūkesčius. Saldžios, sultingos uogos – puikus atlygis už triūsą.

Tikimės, kad šis braškų auginimo vadovas padėjo įgyti žinių apie svarbiausius šio proceso etapus. Jei laikysitės rekomendacijų, jūsų braškynas dosniai atsidėkos skaniais vaisiais. Linkime sėkmės auginant šias nuostabias uogas!

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas