fbpx

Serbentų Sodinimas: Rūšys, Veislės Bei Auginimas

Serbentai – tai populiarūs vaiskrūmiai, kuriuos nesunku auginti savo sode. Jie ne tik duoda skanių ir maistingų uogų, bet ir puošia aplinką. Tačiau norint sulaukti gausaus derliaus, svarbu žinoti pagrindinius serbentų sodinimo ir priežiūros principus.

Serbentų sodinimas

Serbentų rūšys ir veislės

Serbentai skirstomi į tris pagrindines rūšis:

  • Raudonieji serbentai
  • Juodieji serbentai
  • Baltieji serbentai

Kiekviena rūšis turi savo ypatumus ir privalumus. Raudonieji ir baltieji serbentai yra nereiklūs dirvožemiui, gerai auga net ir mažiau palankiomis sąlygomis. Juodieji serbentai jautresni, jiems reikia daugiau dėmesio ir priežiūros.

Renkantis serbentų veisles, svarbu atsižvelgti į jų derlingumo laiką, atsparumą ligoms bei uogų skonį. Rekomenduojamos veislės:

  • Raudonieji serbentai: Jonkheer Van Tet’s
  • Juodieji serbentai: Bona, Tisel, Ruben
  • Baltieji serbentai: Jutenborgo

Serbentai

Serbentų sodinimas

Vietos parinkimas

Serbentams auginti tinkamiausia vieta – saulėta arba pusiau šešėlinga. Dirvožemis turėtų būti derlingas, vidutinio sunkumo, nešlapias. Svarbu, kad vieta nebūtų užmirkusi, nes serbentai nemėgsta pernelyg drėgnos dirvos.

Sodinimo laikas

Tinkamiausias metas serbentams sodinti – ruduo arba pavasaris. Sodinant rudenį, krūmai spės įsišaknyti iki žiemos ir kitais metais jau duos derlių. Pavasarį pasodinti serbentai pirmais metais derės silpniau.

Sodinimo technika

Serbentų sodinimui paruošiamos didelės duobės, kad šaknys turėtų pakankamai vietos augti. Duobės užpilamos pagerintu dirvožemiu ir gerai paliejamos. Sodinukai įleidžiami 8-10 cm giliau nei augo anksčiau – taip jie geriau įsišaknys ir greičiau augs.

Sodinimo metu svarbu neužlenkti šaknų, jas tolygiai paskirstyti duobėje. Pasodinus krūmus reikia gerai palaistyti ir, jei reikia, pamulčiuoti.

Serbentų priežiūra

serbentai

Tręšimas

Serbentai – gana reiklūs maisto medžiagoms augalai, todėl juos būtina reguliariai tręšti. Tam naudojamos organinės trąšos (kompostas, perpuvęs mėšlas) ir mineralinės trąšos. Trąšos įterpiamos vėlai rudenį arba anksti pavasarį.

Svarbu nepertręšti serbentų, nes tai gali pakenkti jų augimui ir derėjimui. Taip pat negalima tuo pačiu metu kalkinti ir tręšti – tai gali sutrikdyti augalo vystymąsi.

Genėjimas

Tinkamas genėjimas – svarbi serbentų priežiūros dalis. Skirtingos serbentų rūšys genimi nevienodai:

  • Juodieji serbentai dera ant vienmečių šakų, todėl jų trumpinti nereikia. Reikia tik išpjauti senas, nederančias šakas ir palikti po 4-5 vienmečius ir dvimečius ūglius.
  • Raudonieji ir baltieji serbentai genimi kitaip: kasmet paliekama po 4-5 stiprias šakas, kurios sutrumpinamos iki 30-40 cm. Taip formuojamas krūmas ir skatinamas ūglių augimas.

Genėti serbentus geriausia anksti pavasarį, kol dar neprasidėjo vegetacija. Taip pat svarbu pašalinti ligotus, džiūstančius ar sužalotus ūglius.

Juodieji serbentai

Laistymas ir mulčiavimas

Serbentai mėgsta drėgną, bet nešlapią dirvą. Laistyti reikia reguliariai, ypač sausros metu. Perteklinis laistymas gali pakenkti šaknims, todėl svarbu neperlaistyti.

Mulčiavimas padeda išsaugoti dirvos drėgmę, slopina piktžoles, apsaugo šaknis nuo perkaitimo. Mulčiui galima naudoti pjuvenas, šiaudus, žolę ar kitas organines medžiagas.

Apsauga nuo ligų ir kenkėjų

Serbentus dažnai puola ligos ir kenkėjai, todėl svarbu laiku imtis prevencinių priemonių. Dažniausiai pasitaikančios problemos:

  • Miltligė
  • Šviesmargė
  • Serbentinė erkė
  • Serbentinis amaras

Ligų ir kenkėjų plitimą galima sumažinti reguliariai genint krūmus, šalinant pažeistus lapus ir ūglius. Taip pat svarbi profilaktinė apsauga – purškimas fungicidais ir insekticidais.

Serbentų derlius

Serbentai dera praėjus 2-3 metams po pasodinimo. Vaisiai skinami liepos-rugpjūčio mėnesiais, priklausomai nuo veislės. Uogas reikia skinti atsargiai, nepažeidžiant vaiskočių ir lapų.

Serbentų derlingumas priklauso nuo daugelio faktorių – veislės, augimo sąlygų, priežiūros. Vidutiniškai iš vieno krūmo galima sulaukti 3-5 kg uogų.

Nuskintos uogos greitai genda, todėl jas reikia nedelsiant panaudoti arba užšaldyti. Šaldytos uogos išlaiko maistines savybes iki kito sezono.

Apibendrinimas

Serbentai – nekaprizingi ir lengvai auginami vaiskrūmiai, kurių uogos pasižymi puikiomis maistinėmis savybėmis. Norint užsiauginti skanų derlių, svarbu:

  • Parinkti tinkamą vietą ir dirvožemį
  • Pasirinkti perspektyvias veisles
  • Laikytis sodinimo ir priežiūros taisyklių
  • Reguliariai tręšti, genėti ir laistyti
  • Saugoti nuo ligų ir kenkėjų

Tinkamai prižiūrimi serbentai džiugins gausiu derliumi ir gardžiomis, sultingomis uogomis daugelį metų. Sėkmės auginant serbentus!

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas