fbpx

Brugmansijos Sodinimas Ir Priežiūra: Išsamus Vadovas

Brugmansija, arba vadinamoji „angelų trimitas”, yra nuostabi dekoratyvinė gėlė, kilusi iš Pietų Amerikos. Šis augalas pasižymi įspūdingu augimu ir spalvingais, aromatingais žiedais, todėl tampa vis populiaresnis tarp Lietuvos sodininkų. Tačiau norint pasigėrėti brugmansijos grožiu, reikia tinkamai pasirūpinti jos sodinimu ir tolimesniu auginimu.

Brugmansija sodinimas

Brugmansijos rūšys

Yra žinoma apie šešias pagrindines brugmansijų rūšis. Populiariausios Lietuvoje:

  • Brugmansia suaveolens – pasižymi itin maloniu kvapu. Žydi baltas, geltonas ar rausvas žiedais.
  • Brugmansia sanguinea – raudonžiedė veislė.
  • Brugmansia versicolor – žydi įvairiaspalviais žiedais.
  • Brugmansia arborea – aukščiausiai užauganti rūšis, iki 5 m aukščio.

Be šių pagrindinių, egzistuoja daugybė brugmansijų veislių ir hibridų, kurių žiedai gali būti balti, geltoni, oranžiniai, rausvi ar net violetiniai.

Vieta ir dirvožemis

Nors brugmansija kilusi iš šiltų kraštų, Lietuvos sąlygomis ją galima sėkmingai auginti tiek prižiūrint vazonuose, tiek atvirame grunte.

Brugmansija mėgsta saulėtas vietas, geriausiai jai tinka pietų ar pietvakarių pusė. Taip pat svarbu apsaugoti nuo stiprių vėjų.

Dirvožemis turi būti derlingas, pralaidus vandeniui. Tinka universali sodininkystės žemė, įmaišius trąšų ir komposto. PH turėtų būti 6-7.

Sodinimas ir daigų priežiūra

Brugmansiją galima dauginti sėklomis arba vegetatyviškai – auginiais.

Sėjos būdas paprastesnis – sėklas reikia stratifikuoti šaldytuve, po to sėti į dirvožemį ir laikyti 20-25 laipsnių šilumoje. Daigai dygsta per 3-8 savaites. Persodinti į atskirus vazonėlius galima, kai susiformuoja 2-3 tikrosios lapų poros.

Auginant iš auginių, šakos atskiriamos rudenį arba ankstyvą pavasarį. Rekomenduojama palikti nedideles šaknis. Auginiai sodinami į drėgną substratą, dengiamas polietileno plėvele, kol pasirodys šaknys. Tada galima persodinti į nuolatinę vietą.

Abiem atvejais svarbu reguliariai laistyti ir tręšti, ypač vegetacijos metu. Reikia vengti perteklinės drėgmės.

Priežiūra atvirame grunte

Jei brugmansija auginama lauke, ją reikėtų apsaugoti nuo šalnų agroplėvele ar nendrėmis. Rudenį augalai nupjaunami 10-15 cm virš žemės ir uždengiami spygliuočių šakomis.

Pavasarį brugmansijas reikia atsargiai atidengti, kad jauni ūgliai neapšaltų. Tada pradedamas įprastas laistymas ir tręšimas azoto, fosforo ir kalio trąšomis.

Vasarą būtina reguliariai genėti, šalinant pažeistas, išdžiūvusias ar susipynusias šakas. Taip pat rekomenduojama nuimti nuvytusius žiedus, kad augalas nesikoncentruotų į sėklų auginimą.

Rudenį vėl apgenėjamos šakos ir uždengiama žiemojimui.

Brugmasnija

Žiemojimas patalpose

Norint žiemą laikyti brugmansijas patalpoje, reikalinga vėsi (10-15 laipsnių), bet šviesi vieta. Per žiemą augalai beveik nelaistomi, tik stebima, kad visiškai neišdžiūtų.

Pavasarį, kai pradeda augti nauji ūgliai, brugmansijas reikia permesti į šiltesnę patalpą (15-20 laipsnių) ir pradėti dažniau laistyti bei tręšti. Gegužės mėnesį galima išnešti į lauką.

Dažniausios problemos ir ligos

Netinkamai prižiūrint, brugmansijas gali ištikti įvairūs negalavimai:

  • Per didelis drėgmės perteklius sukelia šaknų puvimą.
  • Esant sausam orui ir nepakankamam laistymui gali nukristi lapai, žiedpumpuriai.
  • Kenkėjai (voratinkliniai erkės, tripsai, amarai) pažeidžia lapus ir žiedus.
  • Grybinės ligos pasireiškia dėl per didelės drėgmės.

Svarbu laiku pastebėti problemas ir imtis atitinkamų priemonių – tinkamo laistymo, tręšimo, purškimo. Esant rimtesnėms ligoms, gali tekti pašalinti pažeistus augalus, kad infekcija neplistų.

Brugmansija gele

Brugmansijos Sodinimas – Apibendrinimas

Nors Lietuvos klimatas ir ne itin palankus brugmansijoms, jas galima sėkmingai auginti tiek vazonuose, tiek atvirame grunte, jei tik skiriama pakankamai dėmesio tinkamam laistymui, tręšimui bei kitai priežiūrai.

Gražiai prižiūrėtos brugmansijos džiugina sodininkus gausiu aromatingų žiedų žydėjimu ir neabejotinai pagyvina bet kurį sodą ar kiemą. Tad verta skirti šiek tiek pastangų, kad galėtumėte grožėtis šiais nuostabiais Pietų Amerikos augalais ir Lietuvos sąlygomis.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas