fbpx

Persikų Sodinimas, Auginimas, Priežiūra Bei Geriausios Veislės

Persikų auginimas Lietuvoje tampa vis populiaresnis. Šie skanūs ir sultingi vaisiai džiugina sodo šeimininkus ir svečius. Tačiau norint užsiauginti sveikus ir gausiai derančius persikų medelius, svarbu žinoti pagrindinius jų sodinimo, auginimo ir priežiūros principus. Šiame straipsnyje pateikiame išsamius patarimus, kaip pasirinkti tinkamą vietą persikams, paruošti dirvą, pasodinti, prižiūrėti ir apsaugoti nuo ligų bei kenkėjų. Taip pat apžvelgsime populiariausias persikų veisles, tinkamas auginti Lietuvos sąlygomis.

Persikai nėra labai reiklūs dirvožemiui, tačiau geriausiai auga derlingoje, puriai dirvoje. Sodinimui reikėtų paruošti 60 cm gylio ir pločio duobes. Sodinant svarbu neužkasti skiepijimo vietos – ji turėtų būti 5 cm virš žemės. Persikus reikėtų sodinti saulėtoje, nuo vėjų apsaugotoje vietoje, geriausia prie pietinės namo sienos. Pasodinus būtina gausiai palaistyti ir mulčiuoti.

Persikų sodinimas

Tinkama vieta

Persikams reikia šiltos (apsaugotos nuo vėjų) ir saulėtos vietos. Ideali vieta būtų pietinė sodo pusė, kur persikai gauna pakankamai tiesioginių saulės spindulių. Taip pat svarbu, kad dirva būtų derlinga ir gerai pralaidi vandeniui. Persikams netinka rūgšti ir užmirkusi dirva.

Tinkamas dirvos paruošimas

Prieš sodinant persikus, dirvą reikia tinkamai paruošti:

  • Kalkinti – jei dirva rūgšti, būtina ją sukalkinti. Tam geriausiai tinka dolomito milteliai.
  • Tręšti – įterpkite komposto ar organinių trąšų. Tai pagerins dirvos struktūrą.
  • Purenti – sukultivuokite dirvą 30-40 cm gyliu, kad susidarytų puri struktūra.

Paruošta dirva turi būti puri, derlinga ir neutralaus pH.

Populiarios veislės

Renkantis persikų veisles Lietuvos sodams, atsižvelkite į jų atsparumą šalčiams, ligoms, derėjimo laiką ir vaisių skonį. Rekomenduojamos veislės:

  • Inka – vidutinio vėlyvumo, ypač stambių ir skanių vaisių veislė.
  • Suncrest – ankstyva veislė, prinokstanti liepos pabaigoje. Vaisiai stambūs, geltonos spalvos.
  • Redhaven – vidutinio ankstyvumo veislė, vaisiai prinoksta rugpjūčio pradžioje. Atsparūs šalčiams.
  • Saturn – plokščiavaisė veislė, vaisiai prinoksta rugpjūčio viduryje.
  • Dniepro – ukrainietiška veislė, vaisiai prinoksta rugpjūčio pradžioje, stambūs, saldūs, sultingi.

Persikų sodinimas

Tinkamiausias laikas sodinti persikus – ankstyvas pavasaris. Rekomenduojama sodinti 1-2 metų persikų sodinukus. Svarbu teisingai pasirinkti atstumą tarp medelių – jis turėtų būti 4-5 metrai. Gilesnę duobę užpilkite trąšų mišiniu, sudarytu iš komposto, organinių trąšų ir dolomito miltelių. Į tokį pagrindą sodinkite persikų sodinuką. Užkaskite, palikdami ant žemės tik skiepo vietą. Gerai pamirkykite.

Persikas

Persikų formavimas ir genėjimas

Persikams rekomenduojama suteikti vėduoklės arba pusvėduoklės formą. Tai leis pakankamai apšviesti ir vėdinti lają, kas yra būtina norint išvengti ligų.

Genėjimas atliekamas kasmet po derliaus nuėmimo. Pašalinami seni šakų galai, paliekant jaunesnes šakas, ant kurių ateinančiais metais užaugs nauji vaisiai. Taip pat išpjaunami pažeisti, sergantys ūgliai. Genėjimo metu formuojama pasirinkta medelio forma.

Persikų priežiūra

Tinkamai prižiūrimi persikai kasmet džiugins gausiu derliumi. Svarbiausi priežiūros darbai:

  • Laistymas: pirmaisiais metais po sodinimo persikus reikia reguliariai laistyti, ypač sausros metu. Vėliau pakanka laistyti kas 7-10 dienų, jei nelyja.
  • Tręšimas: pavasarį persikus patręškite kompleksinėmis trąšomis, vasarą – kompostu ar organinėmis trąšomis. Venkite pertręšimo azotu, nes tai skatins lapų augimą, o ne vaisių mezgimą.[1]
  • Genėjimas: persikus genėkite pavasarį prieš pumpurų sprogimą. Pašalinkite džiūstančias, ligotas, į vidų augančias šakas. Nupjaukite viršūnę, kad medis augtų į plotį. Vasarą trumpinkite ūglius iki 5-7 lapų.[1]
  • Apsauga nuo ligų ir kenkėjų: stebėkite persikų lapus ir vaisius, ar nėra ligų ar kenkėjų požymių. Naudokite prevencines priemones – purkškite Bordeaux mišiniu, apvyniokite kamienus nuo graužikų.[1]

Derliaus nuėmimas

Persikai sunoksta vidurvasarį. Patys saldžiausi vaisiai būna, kai jie įgauna ryškią oranžinę spalvą. Tuomet juos galima skinti. Vaisius nuskinkite atsargiai, kad nepažeistumėte šakelių. Sunokusius vaisius suvalgykite per kelias dienas.

Taip pat persikus galite užšaldyti ar perdirbti į džemus, kompotus, sultis. Iš persikų galima kepti pyragus, gaminti jogurtus, ledus ir kitus skanėstus.

Persikai

Apibendrinint

Nors persikų auginimas Lietuvoje gali pasirodyti sudėtingas, tačiau pasirinkus tinkamą vietą, veisles ir užtikrinus tinkamą priežiūrą, galima užsiauginti skanių ir sultingų persikų ir mūsų klimato sąlygomis. Svarbiausia nepamiršti reguliariai persikus laistyti, tręšti, genėti ir saugoti nuo ligų bei kenkėjų. O pasirinkus šalčiui atsparias veisles, tokias kaip ‘Frost’, ‘Redhaven’, ‘Inka’ ar ‘Suncrest’, galėsite mėgautis savo užaugintais persikais jau po kelių metų nuo pasodimo.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas