fbpx

Kaip Auginti Braškes Vazonuose: Sodinimas, Priežiūra Bei Veislės

Braškės – vienos populiariausių ir skaniausių uogų, kurias galima auginti ne tik sode, bet ir vazonuose. Auginant braškes vazonuose, net ir turint nedidelį balkoną ar terasą galima mėgautis šviežiomis, savo užaugintomis uogomis. Šiame straipsnyje detaliai aptarsime braškių auginimo vazonuose ypatumus, pradedant tinkamų veislių ir vazonų pasirinkimu, baigiant derliaus nuėmimu bei augalų paruošimu žiemai.

braškės

Tinkamos braškių veislės auginimui vazonuose

Renkantis braškes auginimui vazonuose, svarbu atkreipti dėmesį į veislę. Kai kurios veislės geriau tinka auginimui ribotoje erdvėje nei kitos. Rekomenduojamos braškių veislės vazonams:

  • Temptation – vidutinio dydžio uogos, prinoksta anksti, tinka auginimui vazonuose.
  • Toscana – stambios, saldžios uogos. Ši veislė atspari ligoms ir ypač tinka auginimui vazonuose.
  • Ostara – nekompaktiška veislė, duodanti derlių ištisą sezoną. Uogos vidutinio dydžio, saldžios.
  • Mara des Bois – prancūziška veislė, pasižyminti ypatingu aromatu. Uogos smulkios, tačiau labai saldžios.

Renkantis veislę taip pat svarbu atsižvelgti į tai, ar ji yra vienmetė (duodanti vieną derlių per sezoną), ar remontantinė (deranti kelis kartus per sezoną).

Pasiruošimas: reikalingos priemonės ir sąlygos

Norint sėkmingai auginti braškes vazonuose, reikės:

  • Braškėms auginti reikėtų rinktis erdvius, gilius vazonus su drenažo skylutėmis. Rekomenduojamas vazono gylis – ne mažesnis nei 30 cm, o skersmuo – apie 40-50 cm. Puikiai tiks ir specialūs braškių auginimo vazonai su šoninėmis angomis.Vazonus pripildykite lengvo, humusingo ir gerai drenuojamo substrato. Galite naudoti specialų braškėms skirtą gruntą arba paruošti mišinį iš:
    • komposto
    • durpių
    • perlito ar smėlio

    Substratas turi būti rūgštus, jo pH – apie 5,3-6,5. Jei reikia, galite įmaišyti rūgštumą didinančių medžiagų, pavyzdžiui, durpių.

  • Trąšų. Braškėms reikalingos specialios trąšos su subalansuotu maistinių medžiagų kiekiu. Galima rinktis tiek organines, tiek mineralines trąšas.
  • Vietos, kur pakankamai saulės. Braškės mėgsta saulę, tad vazonus statykite saulėtoje vietoje, kur augalai gautų bent 6-8 valandas tiesioginių saulės spindulių per dieną.

Braškių sodinimas ir priežiūra vazonuose

Braškes geriausia sodinti pavasarį, kai nėra šalnų pavojaus. Sodinimui naudokite sveikas, gerai išsivysčiusias daigus. Prieš sodinant, daigus pamerkite į vandenį maždaug 1 valandai. Vazone padarykite nedidelę duobutę ir įstatykite daigą. Aplink jį užpilkite paruošto substrato ir lengvai suspauskite. Pasodintus augalus gerai paliekite.

Augindami braškes vazonuose, laikykitės šių priežiūros taisyklių:

  • Laistykite reguliariai, ypač karštomis vasaros dienomis. Substratas neturėtų išdžiūti, tačiau ir neperlaistykite – tai gali pakenkti šaknims.
  • Tręškite kas 2-3 savaites specialiomis braškėms skirtomis trąšomis, laikydamiesi instrukcijų ant pakuotės.
  • Genėkite ir retinkite lapus – pašalinkite pažeistus, ligotus ar džiūstančius lapus. Tai pagerins oro cirkuliaciją ir sumažins ligų riziką.
  • Stebėkite, ar neatsiranda kenkėjų ar ligų požymių. Pastebėję problemą, imkitės priemonių jai spręsti (naudokite fungicidus, insekticidus).
  • Nuimkite derlių laiku – prinokusias uogas rinkite reguliariai, kol jos dar tvirtokos. Taip jos ilgiau išliks šviežios ir skaniausios.

Dažniausios problemos ir jų sprendimas

Augindami braškes vazonuose galite susidurti su tam tikrais iššūkiais. Štai keletas dažniausių problemų ir patarimai, kaip jas spręsti:

  • Lapai gelsta ar ruduoja – tai gali būti maisto medžiagų trūkumo požymis. Patikrinkite substrato pH ir patręškite trūkstamomis maisto medžiagomis.
  • Uogos smulkios ar deformuotos – priežastis gali būti nepakankamai drėgmės arba per mažai apdulkinamos gėlės. Reguliariai laistykite ir pasirūpinkite, kad augalai būtų apdulkinami (pavyzdžiui, rankiniu būdu).
  • Ant lapų atsiranda dėmių ar apnašų – tai gali būti grybinių ligų požymis. Pašalinkite pažeistus lapus ir apipurkškite fungicidu.
  • Uogas ar lapus graužia vabzdžiai – apžiūrėkite augalus ir surinkite vabzdžius rankomis. Jei reikia, naudokite insekticidus.

braškės vazonuose

Braškių sodinimas

Patogiausias laikas sodinti braškes – pavasaris arba ruduo. Prieš sodinant, šaknis pamirkykite vandenyje. Vazone padarykite nedidelę duobutę ir įstatykite daigą taip, kad šaknų kaklelis būtų šiek tiek žemiau dirvos paviršiaus. Aplink augalą užpilkite paruošto substrato ir lengvai jį prispauskite.

Sodinimo metu atkreipkite dėmesį į šiuos dalykus:

  • Sodinkite po vieną braškės daigą vazone.
  • Atstumas tarp vazonų turėtų būti 30-40 cm.
  • Po sodinimo augalus gausiai paliekite ir mulčiuokite, pavyzdžiui, pjuvenomis ar smulkinta žieve.

Laistymas ir tręšimas

Braškės nemėgsta sausros, todėl jas reikia reguliariai laistyti, ypač karštomis vasaros dienomis. Laistyti reikėtų tada, kai viršutinis dirvos sluoksnis pradeda džiūti. Neperliekite – per didelis drėgmės kiekis gali pakenkti šaknims.

Vegetacijos metu braškes reikia tręšti kas 2-3 savaites. Naudokite specialias trąšas braškėms arba universalias trąšas su mikroelementais. Galite tręšti ir organinėmis trąšomis, tokiomis kaip kompostas ar žuvų emulsija.

Ūsų šalinimas

Braškės linkusios gausiai leisti ūsus, kurie naudoja augalo energiją. Norint paskatinti gausesnį derėjimą, ūsus reikia reguliariai šalinti. Jei norite padauginti braškes, kelis stipriausius ūsus galite palikti ir įsodinti į atskirus vazonus.

Štai keletas patarimų, kaip tinkamai šalinti braškių ūsus:

  • Naudokite aštrias žirkles ar sekatorių: ūsus reikia šalinti prie pat pagrindo, stengiantis nepažeisti pagrindinių lapų ar šaknų. Bukais įrankiais galima sužaloti augalą.
  • Šalinkite reguliariai: per sezoną ūsus reikėtų šalinti kas 2-3 savaites. Taip braškės skirs daugiau energijos uogų auginimui, o ne ūsų formavimui.
  • Palikite kelis stipriausius ūsus: jei norite padauginti braškes, galite palikti 2-3 stipriausius ūsus ir leisti jiems įsišaknyti. Vėliau juos galėsite atskirti ir persodinti į naują vietą.

Šalinant braškių ūsus svarbu nepersistengti – augalams reikia palikti pakankamai lapų, kad jie galėtų vykdyti fotosintezę ir kaupti maisto medžiagas. Tačiau reguliarus ūsų šalinimas padės palaikyti braškyno gyvybingumą ir užtikrins gausesnį bei kokybiškesnį derlių ateinančiais metais.

braskes vazonuose

Kenkėjų ir ligų prevencija

Braškės jautrios grybinėms ligoms, ypač pilkajam puviniui ir miltligei. Siekiant išvengti ligų, svarbu:

  • Laistyti tik prie pat dirvos paviršiaus, neaptaškyti lapų.
  • Užtikrinti gerą oro cirkuliaciją tarp augalų.
  • Laiku šalinti pažeistus lapus ir vaisius.

Pastebėję kenkėjus, pavyzdžiui, amarus ar erkes, naudokite biologinius ar cheminius preparatus, skirtus braškėms.

Derliaus nuėmimas ir laikymas

Braškes rinkite kas 2-3 dienas, kai uogos visiškai sunoksta. Geriausia jas skinti ryte, kol dar nėra įkaitusios saulės. Uogas skinkite su koteliais, stenkitės jų netraiškytis.

Nuskintas braškes laikykite šaldytuve, ne ilgiau kaip 3-5 dienas. Prieš vartojimą nuplaukite po šaltu tekančiu vandeniu ir nusausinkite.

braskes

Pasiruošimas žiemai

Rudenį, atšalus orams, paruoškite braškes žiemai. Nupjaukite visus lapus maždaug 5 cm virš dirvos paviršiaus. Jei žiemą vazonus laikysite lauke, apsaugokite juos nuo šalčio, apvyniodami agroplėvele ar apkraudami lapais. Jautresnes veisles geriau laikyti vėsioje patalpoje, pavyzdžiui, rūsyje ar garaže.

Išvados

Braškių auginimas vazonuose – puikus būdas mėgautis šviežiomis uogomis net ir turint nedaug vietos. Pasirinkę tinkamas veisles, parinkę substratus ir laikydamiesi pagrindinių priežiūros taisyklių, jau po kelių mėnesių galėsite skanauti savo užaugintas braškes. Reguliarus laistymas, tręšimas, ūsų šalinimas bei ligų ir kenkėjų prevencija leis džiaugtis sveikais augalais ir gausiu derliumi ne vienerius metus.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas