fbpx

Bijūnų Sodinimas: Nuo Pasiruošimo Iki Priežiūros

Bijūnai – tai nuostabios daugiametės gėlės, kurios savo grožiu ir kvapniu žydėjimu džiugina daugybę sodybų ir namų sklypų šeimininkų. Šie augalai yra mėgstami dėl savo nereiklumo, ilgaamžiškumo ir puošnių žiedų. 

Bijūnai

Kodėl bijūnai su tinkama priežiūra gali žydėti net iki 100 metų?

Bijūnai – tai ne tik nuostabios daugiametės gėlės, bet ir ilgaamžiškumo čempionai augalų pasaulyje. Tinkamai prižiūrimi, šie augalai gali džiuginti savo puošniais žiedais net iki 100 metų! Taip, jūs neperskaičiote – visas šimtmetis nuostabaus žydėjimo jūsų sode.

Pagrindinis veiksnys, lemiantis bijūnų ilgaamžiškumą – tai tinkama priežiūra. Nors šie augalai nėra itin reiklūs, keletas esminių dalykų padės jiems klestėti ilgus metus:

  • Sodinimas saulėtoje ar pusiau pavėsingoje vietoje su derlingu, gerai drenuojamu dirvožemiu.
  • Reguliarus laistymas, ypač žydėjimo metu – suaugusiam augalui pakanka 1-2 kibirų vandens kas 7-10 dienų.
  • Tręšimas pavasarį ir vasarą kompleksinėmis trąšomis.
  • Genėjimas – nužydėjusių žiedų pašalinimas ir visos antžeminės dalies nukarpymas rudenį.

Be tinkamos priežiūros, bijūnų ilgaamžiškumui įtakos turi ir genetika. Kai kurios veislės, tokios kaip ‘Festiva Maxima’, ‘Sarah Bernhardt’ ar ‘Karl Rosenfield’, yra ypač atsparios ligoms ir prisitaikiusios prie įvairių klimato sąlygų.

Taigi, bijūnų ilgaamžiškumo paslaptis slypi tinkamoje priežiūroje ir genetikoje. Pasirūpinkite šiais nuostabiais augalais, ir jie atsilygins jums ištikima draugyste bei kvapniais žiedais – ne vienerius metus, o ištisus dešimtmečius!

Vieta ir dirvožemis

Renkantis vietą bijūnams sodinti, reikėtų atsižvelgti į šiuos aspektus:

  • Saulės šviesa. Bijūnai mėgsta saulėtas vietas, tačiau gali augti ir pusiau pavėsyje.
  • Dirvožemis. Bijūnams tinka lengvas, laidus dirvožemis su organinės medžiagos priemaiša. Jei dirva yra sunki ir molinga, reikėtų pagerinti jos struktūrą.
  • Drenažas. Svarbu, kad dirvožemis būtų gerai drenuojamas, nes bijūnai nemėgsta perteklinės drėgmės.

Paruošiant dirvą sodinimui, į ją reikėtų įmaišyti komposto, durpių ir smėlio mišinio. Tai pagerins dirvožemio struktūrą ir maistingumą.

Dauginimo būdai

Bijūnus galima dauginti sėklomis, ūgliais arba atlankomis.

Sėklos yra pigiausias būdas, tačiau jos dygsta gana ilgai. Be to, iš sėklų išaugę bijūnai pradeda žydėti tik antraisiais-trečiaisiais metais.

Ūgliai užtikrina greitesnį dauginimąsi ir žydėjimą jau pirmąjį sezoną. Ūglius galima paimti nuo suaugusių bijūnų pavasarį.

Atlankos taip pat leidžia pasiekti greitą rezultatą. Jos formuojasi ant bijūnų šaknų ir, atskirtos nuo pagrindinio augalo, gali būti sodinamos atskirai.

Sodinimo laikas

Tinkamiausias laikas sodinti bijūnus – ankstyvas pavasaris arba vėlyvas ruduo. Sodinant pavasarį, dirva jau būna pakankamai sušilusi, o augalai suspės įsitvirtinti iki žiemos. Rudenį pasodinti bijūnai taip pat spės užaugti šaknis prieš šalnos.

Svarbu nepraleisti tinkamo sodinimo laiko, nes per ankstyvas ar per vėlyvas sodinimas gali pakenkti bijūnų priaugimui.

Bijūnas

Sodinimo gylis ir atstumai

Sodinimo gylis turėtų būti toks pat, kaip ir ankstesnėje augimo vietoje. Vidutiniškai bijūnus reikėtų sodinti 5-10 cm giliau nei buvo sodinami prieš tai.

Tarp biūnų tarpusavyje reikėtų palikti maždaug 50 cm tarpą, kad augalai turėtų pakankamai vietos vystytis.

Tarp bijūnų eilių taip pat palikite apie 50 cm tarpą.

Sodinimas ir dirvos sutankinimas

Iškasus duobę sodinimui, jos dugną reikėtų lengvai sutankinti. Tada į duobę dedama šiek tiek komposto ir specialaus bijūnams skirto trąšų mišinio. Ant viršaus beriama dar truputį trąšų.

Prieš sodinant, bijūnų šaknys apipurškiamos vandeniu. Tada augalas dedamas į duobę ir užpilamas dirvožemiu, kuris lengvai sutankinamas. Labai svarbu nepalikti oro tarpų prie šaknų.

Baigus sodinti, bijūnai gerai apipurškiami vandeniu.

Bijūnų priežiūra

Nors bijūnai nėra itin reiklūs augalai, tinkama priežiūra padės jiems gausiai žydėti ir ilgai džiuginti jūsų akį. Štai keletas patarimų:

  • Laistymas: bijūnams reikia reguliaraus drėkinimo, ypač žydėjimo laikotarpiu. Sausą vasarą juos reikėtų laistyti kas 7-10 dienų.
  • Tręšimas: pavasarį, atžėlus lapams, bijūnus reikėtų patręšti azoto turinčiomis trąšomis. Žydėjimo metu tinka trąšos su fosforu ir kaliu.
  • Genėjimas: nužydėjusius žiedus reikėtų pašalinti, o rudenį – nukirpti visą antžeminę dalį.
  • Apsauga nuo ligų ir kenkėjų: bijūnams gali pakenkti grybinės ligos ir amarai. Pastebėjus požymius, augalus reikėtų nupurkšti fungicidais ar insekticidais.

Tinkamai prižiūrimi bijūnai džiugins savo aromatingais žiedais daugelį metų iš eilės!

Bijūnų sodinimas

Dažniausiai užduodami klausimai apie bijūnus

  1. Kada geriausia sodinti bijūnus? Geriausia bijūnus sodinti rugpjūčio pabaigoje – rugsėjo pradžioje, kai jau baigiasi karščiai ir prasideda drėgnesnis periodas.
  2. Kokioje vietoje geriausia auginti bijūnus? Bijūnams geriausia rinktis saulėtą arba pusiau pavėsingą vietą, atokiau nuo medžių ir pastatų. Dirva turi būti puri, derlinga ir laidi vandeniui.
  3. Kaip dažnai reikia laistyti bijūnus? Pirmaisiais metais po pasodinimo bijūnus reikia reguliariai laistyti, ypač sausros metu. Vėliau pakanka laistyti tik ilgesnių sausrų metu.
  4. Kaip kovoti su bijūnų ligomis ir kenkėjais? Pastebėjus pirmuosius ligos požymius (miltligė, rūdys), augalus reikia nupurkšti fungicidais. Nuo amarų padės insekticidai.
  5. Kaip panaudoti bijūnus sode? Bijūnai gali būti auginami atskirai arba grupėmis, derinami su kitais augalais. Jie puikiai tinka įvairiems gėlynams, alpinariumams, terasoms. Taip pat bijūnai plačiai naudojami skinimui.

Išvados

Apibendrinant, sėkmingam bijūnų auginimui reikalinga:

  • Parinkti tinkamą vietą – saulėtą, su lengvu dirvožemiu
  • Laikytis tinkamo sodinimo laiko – ankstyvas pavasaris ar vėlyvas ruduo
  • Išlaikyti reikiamus atstumus tarp augalų ir sodinimo gylį
  • Tinkamai pasodinti ir prižiūrėti bijūnus – laistyti, tręšti, genėti

Jei bus atsižvelgta į šiuos aspektus, jūsų sode greitai žydės gražūs aromatingi bijūnai, džiuginantys akį ir kvapą daugelį metų.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas