fbpx

Šermuksnis – Dekoratyvus Lapuotis Medis Ar Krūmai

Šermukšniai, yra dekoratyvūs lapuočiai medžiai ar krūmai, priklausantys erškėtinių (Rosaceae) šeimai. Jie pasižymi baltais žiedais pavasarį ir ryškiomis uogomis rudenį. Sermukšniai turi įvairių rūšių, kurios skiriasi aukščiu, vaisių dydžiu, skoniu ir kitomis savybėmis. Šiame straipsnyje apžvelgsime populiariausias sermukšnių rūšis ir jų savybes.

Šermuksnis

Paprastasis sermukšnis

Paprastasis šermukšnis (Sorbus aucuparia) yra viena labiausiai paplitusių sermukšnių rūšių Lietuvoje. Tai vidutinio aukščio medis, užaugantis iki 10-12 metrų aukščio. Jo lapai sudaryti iš 7-13 porų mažesnių lapelių, išsidėsčiusių abipus centrinės gyslos. Lapai padengti pilkšvomis plaukeliais, kurie vėliau nyksta.

Žydi gegužės-birželio mėnesiais baltų spalvos žiedais. Vaisiai apvalūs, raudonos spalvos, apie 7 mm skersmens. Jie labai rūgštūs, todėl retai valgomi švieži. Tačiau tinka puikiems džemams gaminti. Sermukšnių uogos mėgstamos įvairių paukščių rūšių.

Paprastieji šermukšniai gerai auga saulėtose ar pusiau ūksmingose vietose, pakankamai derlingoje, purioje dirvoje. Jie atsparūs šalčiui.

Saldusis šermukšnis

Saldusis, arba miltingasis sermukšnis (Sorbus aria) užauga kiek aukštesnis nei paprastasis – iki 8-10 metrų. Jo vaisiai didesni, saldesni, primenantys tropinius vaisius. Tinka valgyti tiek švieži, tiek ir šaldyti.

Saldieji sermukšniai reikalauja panašių augimo sąlygų kaip ir paprastieji – mėgsta saulėtas vietas ir derlingą dirvą. Gerai dera Lietuvos klimato sąlygomis.

Hibridiniai sermukšniai

Hibridizacijos būdu sukurta nemažai sermukšnių veislių, kryžminus paprastąjį sermukšnį su kriaušėmis, gudobelėmis ar net aronijomis. Tokie hibridai pasižymi dekoratyvesniais lapais, didesniais vaisiais ir kompaktiškesniu augimu.

Viena tokių veislių yra Granatnaja – tai sermukšnio ir gudobelės hibridas. Jo uogos sodrios tamsiai raudonos spalvos, saldžiai rūgščios. Kitas pavyzdys galėtų būti Likiornaja veislė – sermukšnio ir aronijos hibridas su ryškiai raudonomis uogomis.

Šermuksnis medis

Naudojimas

Sermukšniai turi įvairiapusį pritaikymą. Jų mediena naudojama baldų gamyboje, degtukų pramonėje. Taip pat tai puikus dekoratyvinis augalas, tinkantis sodinti parkuose, skveruose. O uogos plačiai naudojamos maisto pramonėje.

Sermukšnių vaisiai tinka įvairiems perdirbiniams – sultims, vynui, midui gaminti. Iš džiovintų vaisių galima gaminti arbatas. Populiarūs sermukšnių džemai, uogienės, kisieliai. Tinka įdarams, pyragams.

Dėl didelės geležies, vitamino C ir antioksidantų koncentracijos sermukšnių uogos laikomos naudingomis sveikatai. Jos padeda stiprinti imunitetą, gerinti regėjimą, apsaugoti nuo vėžio.

Tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad kai kurių žmonių organizmas gali blogai toleruoti sermukšnių vaisius – pasireikšti viduriavimas, pilvo skausmai. Todėl pirmą kartą reikėtų ragauti nedidelius jų kiekius.

Šermuksnis – Išvados

Šermukšniai – tai įvairiarūšiai dekoratyvūs augalai, kurių vaisiai plačiai naudojami maisto pramonėje ir tradicinėje medicinoje. Populiariausios rūšys Lietuvoje yra paprastasis ir saldusis sermukšnis. Taip pat gausu įvairių hibridinių veislių.

Dėl lengvo auginimo, atsparumo šalčiams ir naudos sveikatai sermukšnius verta auginti savo sodybose. Jų vaisius suteiks spalvingumo rudens stalui, o patys medžiai – pavėsį karštomis vasaros dienomis.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas