fbpx

Baltažiedė robinija – Kontraversiškas Medis

Baltažiedė robinija (Robinia pseudoacacia), dar žinoma kaip baltoji akacija, yra greitai augantis lapuotis medis, priklausantis ankštinių šeimai (Fabaceae). Nors ji yra kilusi iš pietryčių Jungtinių Amerikos Valstijų, tačiau per pastaruosius 400 metų paplito didelėje dalyje pasaulio vidutinio klimato regionų. Europoje ji buvo introdukuota maždaug prieš 400 metų. Lietuvoje baltažiedė robinija yra invazinė rūšis, kurios prekyba, transportavimas ir auginimas yra draudžiami nuo 2011 m. gruodžio mėn.

Robinijos

Baltažiedė robinija gali užaugti iki 25 m aukščio (išskirtiniais atvejais net iki 52 m). Jos laja netaisyklingos formos, tanki. Lapai plunksniški, švelniai žali, sudaryti iš 9-19 mažų, 2-5 cm ilgio lapelių. Lapoti pradeda pačioje vasaros pradžioje.

Birželio mėnesį žydi baltais, stambiais, dekoratyviais žiedais, susitelkusiais į 8-20 cm ilgio kekes. Vaisiai – 5-10 cm ilgio ankštys, subrendusios paruduoja rudenį.

Žievė jauna būna gelsva ir lygi, vėliau tampa pilka ir giliai vagota. Šakos dygliuotos, ypač jaunų medelių. Šaknys plačios, gerai išsivysčiusios, su gumbeliais, kuriuose gyvena azotą fiksuojančios bakterijos.

Kilmės šalis

Baltažiedė robinija yra kilusi iš Šiaurės Amerikos, todėl puikiai auga ir Lietuvoje, nebijo šalnų ar išdžiūvimo. Gali augti ir nederlingoje dirvoje, netgi praturtina ją azotu dėl simbiozės su azotą fiksuojančiomis bakterijomis. Geriau auga gerai drenuojamoje, apšviestoje vietoje.

Europoje ji dažnai auga miškuose, ypač upių pakrantėse, taip pat sausuose ir pusiau sausuose pievose, atviruose sausuose miškuose ir krūmynuose, agrarinėse teritorijose, urbanizuotose ir pramoninėse teritorijose bei pažeistose vietovėse, pvz., po gaisrų, miško kirtavietėse ar degradavusiuose miško sodinukuose.

Panaudojimas

Baltažiedė robinija yra ekonomiškai svarbi rūšis dėl savo greito augimo, vertingos ir atsparios drėgmei bei puvimui medienos, malkų, lapų pašaro gyvūnams ir nektaro medaus gamybai. Ji taip pat naudojama erozijai kontroliuoti, dirvožemiui gerinti ir atkurti pažeistoms vietovėms, kaip pavėsinė ar slauganti medžius.

Istoriškai ji buvo naudojama kaip medienos šaltinis, pvz., vynuogynų stulpams, vyno statinėms, valtims, vandens statiniams, stogo čerpėms ir tvoros stulpams. Šiuo metu jos mediena plačiai naudojama baldams, sodo ir žaidimų aikštelių įrangai gaminti.

Baltažiedė robinija taip pat patraukli kraštovaizdžio sodininkams; buvo išvesta daug įdomių sodininkystės veislių, ypač Prancūzijoje XX a. pirmojoje pusėje. Dėl gebėjimo toleruoti aukštą oro taršos, druskingumo, sausros, šviesos intensyvumo lygį ir prastą dirvožemio kokybę, ji yra populiari miesto teritorijose.

Invazyvumas

Nepaisant ekonominės naudos, baltažiedė robinija kelia problemų gamtos apsaugai dėl savo invazyvumo. Ji laikoma viena iš 100 blogiausių invazinių rūšių Europoje, nes iš šaknų išaugantys ūgliai turi didelį plitimo pajėgumą ir juos sunku pašalinti.

Ypač grėsmę kelia sausoms ir pusiau sausoms pievoms – vienoms rūšių turtingiausių ir labiausiai nykstančių buveinių tipų regione. Dėl baltažiedės robinijos keičiasi šviesos režimas, mikroklimatas ir dirvožemio sąlygos, todėl išnyksta daugelis nykstančių šviesomėgių augalų ir bestuburių.

Be miškų, dažnai užkariaujamos buveinės yra atviri sausi miškai ir krūmynai, aliuvinės buveinės, agrariniai kraštovaizdžiai, urbanizuotos ir pramoninės aplinkos bei pažeistos vietos, pvz., po gaisrų, miško kirtavietės ar degradavę miškininkystės sodinukai.

Draudimo statusas

Dėl invazyvumo ir neigiamo poveikio vietinėms ekosistemoms, baltažiedės robinijos prekyba, transportavimas ir auginimas Lietuvoje yra draudžiami nuo 2011 m. gruodžio mėn. Panašūs draudimai galioja ir kitose Europos šalyse.

Nepaisant draudimo, baltažiedė robinija vis dar aptinkama daugelyje saugomų teritorijų. Rekomenduojama rinkti jos sėklas ir saugoti ex-situ sąlygomis, atsižvelgiant į galimybę jas dauginti.

Robinijos medis

Išvados

Baltažiedė robinija yra kontraversiškas medis – mylimas dėl savo ekonominės naudos, bet nekenčiamas dėl invazyvumo ir neigiamo poveikio biologinei įvairovei. Nors ji turi ilgą istoriją kaip vertingas medis miškininkystėje ir sodininkystėje, dabar jos plitimas kelia didelį susirūpinimą gamtos apsaugai.

Norint suderinti skirtingus interesus, reikalingas subalansuotas požiūris į baltažiedės robinijos valdymą. Svarbu riboti jos plitimą jautriose buveinėse, tuo pačiu išnaudojant naudingąsias savybes tinkamose vietose, pavyzdžiui, atkuriant pažeistas teritorijas ar auginant biokurui.

Ateityje reikės daugiau mokslinių tyrimų ir visuomenės informavimo apie šios rūšies poveikį, kad būtų galima priimti pagrįstus sprendimus dėl jos valdymo prioritetų. Tik bendradarbiaujant gamtos apsaugos, miškininkystės, sodininkystės ir kitoms suinteresuotoms šalims, galima rasti tvarų sprendimą.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas