fbpx

Pušys – Gražus Ir Naudingas Medis

Pušys yra vienas iš populiariausių spygliuočių medžių Lietuvoje. Jis pasižymi gražia išvaizda, naudingomis savybėmis ir plačiu paplitimu mūsų šalyje. Šiame straipsnyje apžvelgsime įvairias pušų rūšis, jų augimo ypatumus, panaudojimą ir priežiūrą.

Pušys

Pagrindinės pušų rūšys Lietuvoje

Lietuvoje savaime auga dvi pagrindinės pušų rūšys – paprastoji pušis ir kalninė pušis.

Paprastoji pušis

Paprastoji pušis (Pinus sylvestris) yra labiausiai Lietuvoje paplitusi pušies rūšis. Ji sudaro apie 28% visų Lietuvos miškų. Ši pušis mėgsta saulėtas ir sausas vietas, gali augti įvairiuose dirvožemiuose. Paprastosios pušies laja reta, kūgio formos. Kamienas tiesus, žievė pilkšvai ruda, lupasi siauromis skiltimis. Spygliai poromis, standūs, tamsiai žali, 5-7 cm ilgio. Ši pušis užauga iki 30-40 m aukščio.

Paprastoji pušis yra atspari šalčiui, sausroms, taršai ir geba augti net labai skurdžiose dirvose. Ji taip pat greitai auga ir anksti pradeda derėti – pirmuosius kankorėžius ima duoti jau 15-20 metų amžiaus.

Kalninė pušis

Kalninė pušis (Pinus mugo) yra žemaūgė, iki 3-4 m aukščio siekianti pušis. Jos laja tanki, krūmokšnio formos. Spygliai standūs, tamsiai žali, 2-5 cm ilgio, poromis. Kamienas storas, šakos išsišakojusios netoli žemės. Žievė pilkai ruda.

Kalninė pušis labai atspari šalčiui, gali ištverti net iki -50°C temperatūrą. Ji mėgsta saulėtas vietas, nors gali augti ir pusiau ūksmėse sąlygose. Kalninė pušis dažniausiai paplitusi pajūryje, kopose, taip pat kalvų ir kalnugūbrių šlaituose.

Be šių dviejų rūšių, Lietuvoje dar introdukuotos įvairios svetimžemės pušys – veimutinė pušis, Bankso pušis, juodoji pušis ir kitos dekoratyvinės veislės. Jos dažniausiai auginamos parkuose ir skveruose.

Pušų auginimas ir priežiūra

Norint išauginti gražią, sveiką pušį, reikia tinkamai pasirūpinti jos auginimo vieta ir priežiūra. Svarbiausi pušų auginimo ir priežiūros aspektai:

Dirvožemis – pušys geriausiai jaučiasi lengvuose, gausiai pralaidžiuose dirvožemiuose. Sunkesni ir užmirkstantys dirvožemiai pušims netinka.

Sodinimo vieta – pušis mėgsta saulėtas vietas, gausų apšvietimą. Jos neturėtų būti sodinamos tankmiškiuose ar pavėsyje. Taip pat svarbu apsaugoti jaunas pušis nuo pažeidimų ir gyvūnų.

Laistymas – pušys ganėtinai atsparios sausroms, tačiau jaunus medelius reikėtų laistyti sausros metu, ypač karštomis vasaromis. Suaugusios pušys paprastai išgyvena be laistymo.

Tręšimas – kas 2-3 metus pušis reikėtų patręšti specialiomis spygliuočių trąšomis, kurios papildo dirvožemį reikalingomis maisto medžiagomis.

Genėjimas – pušų genėjimas nėra būtinas, tačiau galima formuoti lają, šalinti pažeistas, sergančias arba per tankiai augančias šakas. Genėjimą geriausia atlikti anksti pavasarį.

Tinkamai prižiūrint ir formuojant, pušys užaugs į gražius, simetriškus medžius, kurie džiugins akį daugelį dešimtmečių.

Pušys Pine

Pušų panaudojimas

Pušys yra universali medžiaga, plačiai naudojama įvairiose srityse:

Statyba ir apdaila – pušies mediena naudojama statyboms, grindims, laiptams, durims, langams ir kitai apdailai gaminti.

Baldai – iš pušies gaminami įvairūs baldai – stalai, lovos, spintelės, kėdės ir kt.

Popieriaus pramonė – pušies mediena yra pagrindinė žaliava popieriaus gamyboje.

Kuras – pušų malkos yra vienas vertingiausių kuro šaltinių, nes degdamas išskiria daug šilumos.

Eteriniai aliejai – iš pušų spyglių ir pumpurų distiliuojami eteriniai aliejai, naudojami farmacijoje, kosmetikoje, maisto pramonėje.

Maistas – pušų pumpurai, jaunos šakelės ir spygliai tinka maistui arbatoms, sirupams, uogienėms gaminti.

Taigi matome, kad pušys yra tikrai daugiafunkcis ir universalus medis, teikiantis didelę naudą žmogui.

Išvados

Apibendrinant, pušys yra vieni gražiausių ir vertingiausių spygliuočių Lietuvoje. Jos pasižymi plačiu paplitimu, atsparumu, greitu augimu ir įvairiapuse nauda žmogui.

Svarbiausios Lietuvoje paplitusios rūšys yra paprastoji ir kalninė pušys. Be jų dar introdukuota nemažai dekoratyvinių veislių.

Norint išauginti gražią pušį, reikalinga tinkamai parinkti augavietę, prižiūrėti, laistyti, tręšti ir genėti. Pušų mediena plačiai naudojama statybose, baldų gamyboje, popieriaus pramonėje ir kurui. Taip pat iš pušų gaunami eteriniai aliejai, vitaminai, maistui tinkami pumpurai ir spygliai.

Tad nenuostabu, kad pušys nuo seno vertinamos ir pamėgtos lietuvių. Jos neabejotinai nusipelno būti vadinamos gražiausiais ir naudingiausiais Lietuvos medžiais.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas