fbpx

Pankolis: Auginimas, Rūšys, Priežiūra Ir Panaudojimas

Pankolis (Foeniculum vulgare) – tai kvapnus, salierinių šeimai priklausantis augalas, žinomas dėl savo unikalaus skonio ir plačių panaudojimo galimybių. Šis daugiametis žolinis augalas, kilęs iš Viduržemio jūros regiono, yra vertinamas tiek kulinarijoje, tiek tradicinėje medicinoje. Pankoliai pasižymi ne tik išskirtiniu aromatu, bet ir gausybe naudingų savybių sveikatai. Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime pankolio auginimą, rūšis, priežiūrą ir panaudojimą.

Pankolis

Pankolio auginimas

Pankoliai nėra itin reiklūs augalai, tačiau jiems reikalinga šiluma ir saulėta vieta. Jie geriausiai auga lengvame, derlingame ir gerai drenuojamame dirvožemyje. Sėklas galima sėti tiesiai į dirvą gegužės mėnesį, kai nėra šalnų pavojaus. Sėklos sudygsta per 12-15 dienų.

Pankolius reikėtų sėti eilutėmis, paliekant apie 30-40 cm tarpus tarp eilučių ir 15-20 cm tarp augalų. Svarbu reguliariai ravėti ir palaikyti dirvą drėgną, ypač sausros laikotarpiu. Pankoliai nemėgsta persodinimo, todėl geriausia juos auginti vienoje vietoje visą sezoną.

Pankolio priežiūra

Pankoliai nereikalauja daug priežiūros, tačiau keletas veiksmų gali padėti užtikrinti sveiką augalų augimą ir gausų derlių:

 1. Tręšimas: Vegetacijos laikotarpiu pankolius galima patręšti subalansuotomis trąšomis, turtingomis azotu, fosforu ir kaliu. Tręšti reikėtų kas 2-3 savaites.
 2. Laistymas: Pankoliai mėgsta drėgną dirvą, todėl svarbu reguliariai laistyti, ypač sausros metu. Tačiau reikėtų vengti per didelio drėgmės pertekliaus, nes tai gali paskatinti šaknų puvimą.
 3. Mulčiavimas: Mulčiavimas aplink augalus padeda išlaikyti dirvos drėgmę, slopina piktžoles ir apsaugo šaknis nuo ekstremalių temperatūrų svyravimų.
 4. Apsauga nuo kenkėjų ir ligų: Nors pankoliai nėra itin jautrūs kenkėjams ar ligoms, kartais juos gali pažeisti amarai, skydamariai ar miltligė. Reguliariai stebėkite augalus ir imkitės atitinkamų priemonių, jei pastebėjote problemų.

Pankolių auginimas

Pankolio rūšys ir veislės

Paprastasis pankolis (Foeniculum vulgare) turi keletą atmainų ir veislių, kurios skiriasi savo panaudojimu ir auginimo ypatumais:

 • Gumbiniai pankoliai (F. vulgare var. dulce), dar vadinami daržoviniais ar Florencijos pankoliais, auginami dėl mėsingų, sustorėjusių lapkočių, sudarančių gumbą. Populiarios veislės: ‘Orion H’, ‘Romy’, ‘Romanesco’.
 • Lapiniai pankoliai (F. vulgare var. azoricum) auginami dėl aromatinių lapų ir sėklų. Jie gali būti vienametės arba dvimetės. Žinomos veislės: ‘Magnafena’, ‘Fenykl’.
 • Dekoratyviniai pankoliai pasižymi bronzinės ar varinės spalvos lapais ir dažnai naudojami gėlynuose. Populiarios veislės: ‘Smokey’, ‘Bronze Pinched’, ‘Purpureum’.

Pankolio panaudojimas

Pankoliai yra itin universalūs augalai, kurių visos dalys gali būti panaudotos įvairiais būdais:

 • Kulinarijoje: Pankolio lapai, stiebai ir gumbai dažnai naudojami salotose, troškiniuose, sriubose ir kituose patiekaluose. Sėklos yra populiarus prieskonis, pasižymintis anyžiaus skoniu, ir dažnai dedamos į duoną, pyragus, dešras.
 • Medicinoje: Pankolio sėklos tradiciškai naudojamos virškinimo sutrikimams, tokiems kaip pilvo pūtimas, vidurių užkietėjimas ar viduriavimas, gydyti. Jos taip pat gali padėti malšinti kosulį, gerinti pieno gamybą žindančioms motinoms ir mažinti menstruacijų skausmus.
 • Arbatose: Pankolio sėklų arbata pasižymi raminančiu poveikiu, padeda mažinti stresą ir nerimą, gerina miego kokybę.
 • Kosmetikoje: Pankolio ekstraktai naudojami kremuose, losjonuose ir kituose odos priežiūros produktuose dėl savo priešuždegiminių ir antioksidacinių savybių.

Pankolių arbata

Dažniausiai užduodami klausimai

 1. Kada geriausia skinti pankolio lapus ir sėklas? Pankolio lapus galima skinti visą sezoną pagal poreikį. Sėklas reikėtų rinkti rudenį, kai žiedynai pradeda džiūti ir keisti spalvą į rusvą. Nuskinkite žiedynus, sudėkite juos į popierinį maišelį ir palikite sausoje, gerai vėdinamoje vietoje, kol sėklos visiškai subręs.
 2. Ar galima pankolius auginti vazonuose? Taip, pankolius galima sėkmingai auginti vazonuose, ypač jei neturite daug vietos sode. Rinkitės gilų vazoną (bent 30 cm gylio) su drenažo skylėmis ir kokybišką, gerai drenuojamą dirvožemį. Reguliariai laistykite ir tręškite augalus.
 3. Kaip išsaugoti pankolio derlių žiemai? Pankolio lapus galima džiovinti arba šaldyti. Šviežius lapus supjaustykite ir išdžiovinkite pavėsyje, gerai vėdinamoje vietoje. Išdžiūvusius lapus laikykite sandariai uždarytoje taroje. Šaldymui lapus galima susmulkinti ir sušaldyti ledo kubelių formose su trupučiu vandens.
 4. Ar pankoliai turi šalutinį poveikį? Nors pankoliai laikomi saugiais daugumai žmonių, kai kuriems asmenims jie gali sukelti alerginę reakciją. Nėščioms moterims ir žindyvėms reikėtų būti atsargioms vartojant didelius pankolio kiekius, nes jis gali stimuliuoti gimdą. Visada pasitarkite su gydytoju prieš vartodami pankolį medicininiais tikslais.
 5. Kaip pankoliai veikia kitus augalus? Pankoliai laikomi gera kompanine daržove, nes jie pritraukia naudingus vabzdžius, tokius kaip nektarą renkančios bitės ir drugeliai. Jie taip pat gali padėti atbaidyti kai kuriuos kenkėjus, tokius kaip amarai, nuo gretimų augalų.

Pankoliai – tai nuostabus, daugiafunkcis augalas, kuris gali praturtinti jūsų sodą, virtuvę ir sveikatą. Jų auginimas yra gana paprastas, o privalumai – gausūs. Išbandykite skirtingas pankolio rūšis ir veisles, eksperimentuokite su jų panaudojimu kulinarijoje ir atraskite šio nuostabaus augalo teikiamą naudą bei malonumą.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas