fbpx

Artišokas: Sodinimas, Auginimas, Priežiūra, Rūšys

Artišokas yra unikalus ir maistingas augalas, kuris vis dažniau auginamas Lietuvos soduose ir daržuose. Šis straipsnis suteiks jums išsamią informaciją apie artišokų sodinimą, auginimą, priežiūrą, rūšis bei panaudojimą, kad galėtumėte sėkmingai užsiauginti šią nuostabią daržovę savo sklype.

Artišokai

Artišoko Sodinimas

Artišokai yra daugiamečiai augalai, priklausantys astrinių šeimai. Jie geriausiai auga saulėtose vietose su gerai drenuojama ir derlingą dirvožemiu. Sodinimui geriausiai tinka pavasaris, kai praėjo pavojus šalnoms. Prieš sodinant, dirvožemį reikia gerai paruošti – giliai sukasti ir patręšti kompostu ar organinėmis trąšomis.

Artišokų sodinimui galite rinktis iš dviejų variantų:

 • Auginti iš sėklų: sėklas galite sėti tiesiai į dirvą arba pradėti auginti daiginimo konteineriuose patalpose likus 6-8 savaitėms iki planuojamo sodinimo laiko.
 • Auginti iš daigų: įsigyti artišokų daigus iš daigynų ar specializuotų parduotuvių ir juos persodinti į savo sklypą.

Sodindami artišokus, išlaikykite 60-90 cm atstumą tarp augalų ir 90-120 cm tarp eilių, priklausomai nuo pasirinktos veislės dydžio.

Artišokų Auginimas ir Priežiūra

Tinkamai prižiūrimi artišokai gali augti ir derėti daugelį metų. Štai keletas patarimų sėkmingam artišokų auginimui:

 1. Laistymas: Artišokai mėgsta pastovią drėgmę, todėl reguliariai laistykite, ypač sausros laikotarpiais. Tačiau stenkitės neperlaistykite, nes tai gali pakenkti augalams.
 2. Tręšimas: Vegetacijos laikotarpiu artišokus patręškite subalansuotomis trąšomis kas 4-6 savaites. Naudokite trąšas, turtingas azotu, fosforą ir kaliu.
 3. Mulčiavimas: Mulčiuokite artišokų lysvę organinėmis medžiagomis, tokiomis kaip šiaudai ar pjuvenos, kad išlaikytumėte dirvožemio drėgmę ir slopintumėte piktžolių augimą.
 4. Genėjimas: Reguliariai šalinkite nuvytusius, pažeistus ar ligotas lapus. Po derliaus nuėmimo, nupjaukite augalo stiebus maždaug 2,5 cm virš žemės paviršiaus.
 5. Žiemojimas: Artišokai yra jautrūs šalčiui, todėl žiemą juos reikia apsaugoti. Prieš atšalant orams, apklokite augalus mulčiu ar agroplėvele.

Artisokai

Artišokų Rūšys

Yra nemažai artišokų rūšių, tačiau populiariausios yra šios:

 • Žaliasis Globus: Tai klasikinė artišokų rūšis, pasižyminti dideliais, apvaliais, žaliais pumpurais. Jie turi puikų poskonį ir yra tinkami įvairiems patiekalams.
 • Violetinis Globus: Šios rūšies artišokai turi ryškiai violetinę spalvą ir yra šiek tiek mažesni nei žalieji. Jie pasižymi švelnesniu skoniu ir yra dekoratyvūs.
 • Romaneskas: Tai itališka artišokų rūšis, turinti plokščius, apvalius pumpurus su smailėjančiais žvynais. Jie turi ypatingai švelnų skonį.
 • Kardonas: Tai ispaniška artišokų rūšis, kurios valgomi stiebai, o ne pumpurai. Kardonai turi delikatų skonį ir yra naudojami įvairiuose patiekaluose.

Artišokų Panaudojimas

Artišokai yra ne tik skanūs, bet ir labai maistingi. Jie yra turtingi skaidulų, vitaminų (ypač C ir K), mineralų (kalio, magnio, folio rūgšties) ir antioksidantų. Artišokai gali būti ruošiami įvairiais būdais:

 • Virimas: artišokų pumpurai yra verdami pasūdytame vandenyje, kol suminkštėja. Juos galima patiekti su užpilais ar padažais.
 • Kepimas: artišokai gali būti kepami orkaitėje ar ant grilio. Prieš kepant juos reikia perpjauti per pusę, pašlakstyti alyvuogių aliejumi, pagardinti prieskoniais.
 • Konservavimas: artišokų širdeles galima konservuoti aliejuje ar marinate, kad galėtumėte mėgautis jais ištisus metus.
 • Įdarai: artišokų širdeles galima naudoti kaip įdarą pyragams, apkepams, rizotui ar kitoms patiekalams.

Be kulinarinio panaudojimo, artišokai pasižymi ir gydomosiomis savybėmis. Jie gali padėti reguliuoti cholesterolio kiekį, stimuliuoti kepenų veiklą, mažinti virškinimo sutrikimus.

Artisokas maistas

Dažniausiai Užduodami Klausimai

 1. Kada geriausia sodinti artišokus? Artišokus geriausia sodinti pavasarį, kai praėjo pavojus šalnoms ir dirvožemis pakankamai įšilo.
 2. Kaip dažnai reikia laistyti artišokus? Artišokus reikia laistyti reguliariai, ypač sausros laikotarpiais. Stenkitės palaikyti pastovią dirvožemio drėgmę, tačiau neperlaistyti.
 3. Kaip apsaugoti artišokus nuo kenkėjų ir ligų? Reguliariai tikrinkite augalus dėl kenkėjų ar ligų požymių. Naudokite ekologiškus pesticidus ar natūralius būdus, tokius kaip naudingųjų vabzdžių pritraukimas. Pašalinkite pažeistus lapus ar stiebus.
 4. Kada nuimti artišokų derlių? Artišokų pumpurai yra pasiruošę derliui, kai jie yra tvirti, uždari ir pasiekė tinkamą dydį (priklausomai nuo veislės). Derlių nuimkite prieš pumpurams pradedant žydėti.
 5. Ar galima auginti artišokus vazonuose? Taip, artišokus galima auginti vazonuose, jei jie pakankamai dideli (bent 50 cm skersmens ir gylio). Naudokite kokybišką, gerai drenuojamą dirvožemį ir reguliariai laistykite bei tręškite.

Artišokai yra ne tik skanūs ir maistingi, bet ir dekoratyvūs augalai, kurie gali praturtinti jūsų sodą ar daržą. Laikydamiesi šių sodinimo, auginimo ir priežiūros patarimų, galėsite džiaugtis sveikais ir gausiais artišokų derliais daugelį metų. Nebijokite eksperimentuoti su skirtingomis rūšimis ir kulinariniais panaudojimais – atraskite artišokų teikiamą džiaugsmą ir naudą sveikatai!

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas