fbpx

Knifofijos – Spalvingi Ir Egzotiški Augalai Jūsų Sode

Knifofijos, dar žinomos kaip liepsnojančios lelijos arba deglų gėlės, yra labai patrauklūs daugiamečiai augalai. Šie augalai kilę iš Pietų Afrikos ir pasižymi ryškiomis, įvairiaspalvėmis žiedynų šluotelėmis, primenančiomis degančias deglus. Knifofijų rūšys ir veislės skiriasi aukščiu, žiedų spalvomis ir žydėjimo laiku, tačiau visos jos yra lengvai prižiūrimos ir tinka kaip akcentiniai augalai prie namų, gėlynų arba kraštovaizdžio.

Knifofija

Šiame straipsnyje apžvelgsime skirtingas knifofijų rūšis ir veisles, jų priežiūrą bei auginimą Lietuvos sąlygomis.

Knifofijų rūšys ir veislės

Yra keletas pagrindinių knifofijų (Kniphofia) rūšių:

  • Paprastoji knifofija (Kniphofia uvaria) – dažniausiai auginama Lietuvoje, nes geriausiai pritaikyta šaltesniam klimatui. Jos aukštis 30-100 cm, žydi įvairių atspalvių (raudonomis, geltonomis, oranžinėmis) šluotelėmis.
  • Trimito knifofija (Kniphofia caulescens) – pasižymi itin didelėmis, iki 2 m aukščio šluotelėmis.
  • Šiaurinė knifofija (Kniphofia northiae) – viena žemiausių (30-50 cm) ir ankstyviausiai žydinčių rūšių.

Be šių rūšių, yra sukurta daugybė dekoratyvių knifofijų veislių. Populiariausios Lietuvoje:

  • ‘Flamenco’ – 30-90 cm aukščio, žydi įvairių atspalvių (geltonomis, raudonomis, oranžinėmis) šluotelėmis.
  • ‘Poco’ serijos veislės (‘Poco Orange’, ‘Poco Lemon’ ir kt.) – kompaktiškesnio, apie 50 cm aukščio augalai.
  • ‘Red Hot Poker’ – raudonų šluotelių veislė.
  • ‘Papaya Popsicle’ – ryškių oranžinių atspalvių.

Knifofijų auginimas ir priežiūra

Knifofija Knifofia

Vieta ir dirvožemis

Knifofijoms reikalinga saulėta arba labai gerai apšviesta vieta. Jos geriausiai auga lengvame, laidžiame priesmėlio ar priemolio dirvožemyje, tačiau pritaikytos ir sunkesniam molingam dirvožemiui. Svarbu, kad dirva būtų gerai drenuojama.

Sodinimas ir dauginimas

Knifofijas galima sodinti pavasarį arba rudenį. Rekomenduojamas atstumas tarp augalų – maždaug 60 cm. Jos dauginamos dalijant kero dalis pavasarį arba rudenį. Taip pat galimas dauginimas sėklomis vasarą.

Laistymas

Jauni knifofijų augalai reikalauja gausaus laistymo. Subrendę augalai ganėtinai atsparūs sausroms, tačiau karštomis vasaromis rekomenduojama laistyti bent kartą per savaitę.

Tręšimas

Prieš žydėjimą ir žydėjimo metu knifofijas reikėtų patręšti azoto trąšomis. Rudenį rekomenduojamas tręšimas fosforo ir kalio trąšomis.

Žiemojimas

Knifofijos atsparios šalčiams iki -15°C, tačiau jaunus augalus ir nežiemkentes veisles rekomenduojama uždengti eglišakiais ar nendrėmis.

Genėjimas

Rekomenduojama iškart po žydėjimo nupjauti nuvytusius žiedynus. Rudenį galima nupjauti visus žaliuosius augalo stiebus, paliekant 5-10 cm.

Knifofija – Išvados

Apibendrinant, knifofijos yra lengvai prižiūrimos, ilgaamžės gėlės, kurios tinka kaip akcentiniai augalai prie namų, gėlynuose ar kraštovaizdžio kompozicijose. Jos traukia dėmesį savo ryškiomis, įvairiaspalvėmis šluotelėmis. Rinktis galima iš įvairių rūšių ir veislių – nuo kompaktiškų iki itin aukštų. Svarbiausia teisinga jų vieta, gausus laistymas bei tręšimas. Tinkamai prižiūrimos knifofijos džiugins savo žiedais daugelį metų.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas