fbpx

Šliaužiančioji Vaisgina – Dekoratyvi Ir Vaistinė Žolė

Šliaužiančioji vaisgina (Ajuga reptans) – tai daugiametė žolinė kiliminė gėlė, paplitusi Europoje, Vakarų Azijoje ir Šiaurės Afrikoje. Lietuvoje ši gėlė auga savaiminė, taip pat auginama kaip dekoratyvinis ir vaistinis augalas.

Vaisgina

Aprašymas

Šliaužiančioji vaisgina užauga iki 10-15 cm aukščio, o jos stiebagumbiai gali išplisti iki 30 cm pločio. Lapai tamsiai žali, kai kurių veislių – su rausvais ar bordo atspalviais. Gegužės-liepos mėnesiais pražysta mėlynos ar baltos spalvos žiedynai.

Šis augalas gerai auga įvairiose dirvožemio sąlygose, tačiau labiausiai mėgsta derlingą, humusingą dirvą. Šliaužiančioji vaisgina atspari sausroms, šalčiui, pavėsiai. Ji greitai veisiasi šakniastiebiais ir sėklomis, todėl gali užgožti kitus augalus.

Naudojimas

Dėl savo dekoratyvių savybių šliaužiančioji vaisgina dažnai auginama kaip kiliminė gėlė. Ji tinka bordiūrams, alpinariumams, akmeniniams darželiams. Ši gėlė puikiai atrodo po medžiais, krūmais, taip pat indų bei vazonų apsodinimuose.

Be dekoratyvinių savybių, šliaužiančioji vaisgina nuo seno naudojama liaudies medicinoje. Jos lapuose ir šaknyse yra alkaloidų, saponinų, eterinių aliejų ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų. Ši žolė turi raminamąjį, spazmolitinį, priešuždegiminį poveikį. Ji vartojama sergant bronchitu, astma, reumatu, padidėjus skydliaukės funkcijai. Taip pat manoma, kad šliaužiančioji vaisgina padeda mažinti cukraus kiekį kraujyje.

Veislės

Yra išvesta nemažai įvairiaspalvių šliaužiančiosios vaisginos veislių. Populiarios veislės:

  • Ajuga reptans ‘Black Scalop’ – lapai tamsiai violetiniai
  • Ajuga reptans ‘Burgundy Glow’ – lapai su kreminėmis ir rausvomis dėmėmis
  • Ajuga reptans ‘Princess Nadia’ – žydi sodriai mėlynais žiedais
  • Ajuga reptans ‘Silver Queen’ – sidabriškai pilki lapai

Priežiūra

Šliaužiančioji vaisgina nereikli priežiūrai. Rekomenduojama kas 2-3 metus padalinti per tankius kerus, pašalinti nusenusius stiebus ir lapus. Tręšiama tik sodinant arba pavasarį, kad augalas neišleistų per ilgų stiebų.

Esant sausiems orams, reikia laistyti. Per didelis drėgmės perteklius taip pat nepageidautinas. Žiemą patartina augalus pamulčiuoti spygliuočių žieve, šakelėmis, kad apsaugotų nuo šalčio.

Dauginimas

Šliaužiančiąją vaisginą galima dauginti dalijant kerus pavasarį arba vasaros pabaigoje. Taip pat galimas generatyvinis dauginimas sėklomis – jos subręsta liepos-rugpjūčio mėnesiais. Sėklas reikia sėti ruduo arba ankstyvą pavasarį.

Dažniausiai šliaužiančioji vaisgina dauginasi vegetatyviai – šakniastiebiais. Todėl ji gali greitai išplisti ir užgožti kitus augalus. Norint išvengti nekontroliuojamo plitimo, reikia stebėti, kad vaisgina neužimtų per didelio ploto.

Šliaužiančioji Vaisgina

Ligos ir kenkėjai

Šliaužiančioji vaisgina atspari ligoms ir kenkėjams. Kartais ant lapų gali atsirasti rudų dėmių – tai grybinės kilmės lapų dėmėtligės. Jos pašalinamos nukarpant ir sunaikinant pažeistus lapus.

Vaisgina – Išvados

Šliaužiančioji vaisgina (Ajuga reptans) – tai universalus daugiametis augalas, tinkantis įvairiems sodinimo būdams. Ji vertinga savo dekoratyvumu, vaistinėmis savybėmis, lengvu auginimu ir priežiūra. Nors vaisgina gali užgožti kitus augalus, tai galima kontroliuoti tinkamai prižiūrint. Įvairiaspalvės lapų formos ir atspalviai leidžia šią gėlę pritaikyti beveik bet kokio stiliaus sodui ar darželiui papuošti. Tad šliaužiančiąją vaisginą drąsiai galima rekomenduoti kaip puikią daugiametę gėlę Lietuvos sąlygomis.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas