fbpx

Chrizantemos: Auginimas, Priežiūra Bei Panaudojimas

Chrizantemos – nuostabios rudens gėlės, kurios džiugina akį savo spalvų įvairove ir žiedų gausa. Jos puikiai tinka tiek auginimui sode, tiek vazonuose. Šiame straipsnyje aptarsime chrizantemų auginimo ypatumus, jų priežiūrą bei panaudojimo galimybes.

Chrizantemos

Chrizantemų auginimas

Norint užsiauginti gražių ir sveikų chrizantemų, svarbu laikytis kelių pagrindinių taisyklių:

  • Vieta. Chrizantemoms reikia saulėtos vietos, apsaugotos nuo stipraus vėjo. Geriausia jas sodinti pietinėje sklypo dalyje[10].
  • Dirvožemis. Chrizantemos mėgsta derlingą, gerai drenuotą dirvožemį. Prieš sodinimą į žemę galima įmaišyti komposto ar perpuvusio mėšlo[1].
  • Sodinimas. Chrizantemos sodinamos pavasarį, kai nėra pavojaus šalnoms. Sodinukus reikia įkasti taip, kad šaknys būtų visiškai uždengtos žeme[13].
  • Tręšimas. Vegetacijos metu chrizantemas reikia reguliariai tręšti kompleksinėmis trąšomis. Ypač svarbu jas patręšti prieš žydėjimą[16].

Laikantis šių rekomendacijų, chrizantemos augs sveikos ir gausiai žydės.

Krizantemos

Chrizantemų priežiūra

Norint, kad chrizantemos džiugintų savo grožiu kuo ilgiau, būtina tinkamai jas prižiūrėti:

  • Laistymas. Chrizantemos nemėgsta perdžiūvusio dirvožemio, todėl jas reikia reguliariai laistyti. Tačiau svarbu neužpilti, nes šaknys gali supūti[7].
  • Genėjimas. Pavasarį ir vasarą reikia nuolat pašalinti nuvytusius žiedus ir lapus. Tai skatina augimą ir naujų žiedų formavimąsi[4].
  • Apsauga nuo ligų ir kenkėjų. Chrizantemos gali sirgti įvairiomis ligomis (pvz., pelėsiu) ir jas pulti kenkėjai (amarai, voratinkliniai erkutės). Pastebėjus pirmuosius požymius, reikia imtis priemonių – purkšti fungicidais ar insekticidais[3].
  • Paruošimas žiemai. Rudenį, po žydėjimo, antžeminę chrizantemų dalį reikia nupjauti. Šaknis galima apsaugoti mulčiu ar eglišakėmis[13].

Tinkamai prižiūrimos chrizantemos gali augti ir žydėti ne vienerius metus.

Chrizantema

Chrizantemų panaudojimas

Chrizantemos turi labai platų panaudojimą:

  1. Gėlynuose. Chrizantemos puikiai tinka auginimui gėlynuose, alpinariumuose. Jos sukuria nuostabius rudens akcentus[18].
  2. Vazonuose. Chrizantemos taip pat gali būti auginamos vazonuose balkone ar terasoje. Tam reikia parinkti tinkamą žemę ir reguliariai jas laistyti[20].
  3. Skintos gėlės. Chrizantemos yra puikios skintos gėlės, tinkamos įvairioms puokštėms ir kompozicijoms. Jos ilgai išsilaiko vazoje[12].
  4. Kulinarijoje. Kai kurios chrizantemų rūšys yra valgomosios. Kinijoje ir Japonijoje iš jų lapų verdamos sriubos, gaminamos salotos[9].
  5. Medicinoje. Chrizantemos pasižymi gydomosiomis savybėmis. Jos naudojamos kaip antioksidantai, stiprina imunitetą, gydo peršalimo ligas[6].

Taigi chrizantemos yra ne tik gražios dekoratyvinės gėlės, bet ir labai universalios bei naudingos augalai.

Apibendrinant galima teigti, kad chrizantemos nusipelno būti auginamos kiekvienuose namuose ar sode. Laikantis pagrindinių auginimo ir priežiūros taisyklių, jos džiugins savo nuostabia išvaizda ir praturtins rudeninį kraštovaizdį. O jų panaudojimo galimybės tikrai maloniai nustebins.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas