fbpx

Ežiuolė – Naudinga Vaistinė Augalų Rūšis

Ežiuolė (Echinacea) yra daugiametis augalas, priklausantis astravinių (Asteraceae) šeimai. Šis augalas turi įvairių formų – Ežiuolė purpurinė (Echinacea purpurea), Ežiuolė blyškioji (Echinacea pallida) ir Ežiuolė siauralapė (Echinacea angustifolia). Ežiuolės plačiai naudojamos liaudies medicinoje dėl įvairių gydomųjų savybių.

Ežiuolė

Ežiuolės botaninė charakteristika

Ežiuolė – tai 50-100 cm aukščio augalas su stora šakniastiebe, iš kurios išauga tiesūs arba šakoti stiebai. Lapai pailgai lancetiški, žali, šiurkščiais kraštais. Žiedai stambūs, iki 10 cm skersmens, su rausvais, blyškiai rausvais, baltas ar violetiniais vainiklapiais. Vaisius – lukštas su sėklomis. Auga pievose, miškų aikštelėse.

Ežiuolės rūšys skiriasi stiebų aukščiu, lapų forma, žiedų spalva. Ežiuolė purpurinė užauga iki 100 cm aukščio, turi ryškiai raudonus žiedus. Ežiuolė blyškioji žydi blyškiai rausvais žiedais, o Ežiuolė siauralapė – baltas žiedais.

Ežiuolės naudojimas

Ežiuolė naudojama liaudies medicinoje nuo senovės. Šiaurės Amerikos indėnai vartojo šį augalą įvairioms ligoms gydyti. Europoje ežiuolė paplito XIX a. ir nuo tada plačiai naudojama kaip vaistinis augalas.

Ežiuolė turi antioksidacinių, priešuždegiminių, antibakterinių savybių. Ji stimuliuoja imuninę sistemą, padeda kovoti su infekcijomis ir greičiau pasveikti nuo peršalimo ligų. Manoma, kad ežiuolė gali padėti išvengti vėžio. Be to, ji gerina odos būklę.

Dažniausiai naudojamos ežiuolės šaknys, nors turi gydomųjų savybių ir antžeminės dalys – lapai, žiedai, stiebai. Iš ežiuolės gaminami arbatos, tinktūros, tablečių, kapsulių preparatai.

Ežiuolės preparatus rekomenduojama vartoti trumpą laiką, pvz. peršalus, kad sustiprintų imunitetą. Ilgalaikis vartojimas nėra tirtas. Reikia nepamiršti, kad ežiuolė gali sąveikauti su kai kuriais vaistais, pvz. transplantacijai skirtų preparatų poveikį.

Ežiuolės veikliosios medžiagos

Ežiuolė turi daug biologiškai aktyvių junginių, kurie lemia jos gydomąsias savybes:

  • Polisacharidai – stiprina imuninę sistemą, skatina baltymų gamybą.
  • Alkamidai – turi priešuždegiminį poveikį.
  • Echinakozidas – antioksidantas.
  • Kavos rūgštis – antibakterinis junginys.
  • Cichorijaus rūgštis – antioksidantas, mažina uždegimą.

Be to, ežiuolėje yra eterinių aliejų, flavonoidų ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų. Skirtingose ežiuolės dalyse būna nevienodas šių junginių kiekis ir sudėtis.

Ežiuolės poveikis sveikatai

Atlikta daug tyrimų, įrodžiusių teigiamą ežiuolės poveikį įvairiems sveikatos aspektams:

Imuninės sistemos stiprinimas

  • Didina baltųjų kraujo kūnelių gamybą
  • Skatina T ląstelių aktyvumą
  • Padeda greičiau įveikti infekcijas

Priešvėžinis poveikis

  • Turi antioksidacinių savybių
  • Reguliuoja ląstelių dalijimąsi

Gerina odos būklę

  • Mažina uždegimus
  • Greitina žaizdų gijimą
  • Tonizuoja odą

Mažina stresą

  • Gerina nuotaiką
  • Mažina nerimą

Tačiau reikia pažymėti, kad kai kurie tyrimai parodė prieštaringus rezultatus apie ežiuolės poveikį. Reikalingi tolimesni klinikiniai bandymai su žmonėmis, ypač ilgalaikio vartojimo poveikiui įvertinti.

Ežiuolė Echinacea

Ežiuolės auginimas Lietuvoje

Nors ežiuolė – nevietinė augalų rūšis, ją galima sėkmingai auginti Lietuvos sąlygomis. Geriausiai tam tinka Ežiuolė purpurinė ir Ežiuolė blyškioji.

Augavietė

Ežiuolė mėgsta saulėtas vietas ir derlingą, lengvą dirvožemį. Gerai auga priesmėliuose, menkai derlingose žemėse. Nerekomenduojama sodinti šlaituose ar pažeistoje dirvoje.

Sodinimas

Dauginama sėklomis arba dalijant šakniastiebius. Sėjama anksti pavasarį į lysves. Daigai pasodinami gegužės mėnesį. Reikia palikti 50-70 cm tarp eilučių ir 30-40 cm tarp augalų.

Priežiūra

Ežiuolės mėgsta drėgmę, bet nepakenčia užmirkusios dirvos. Būtina laistyti sausros metu. Tręšiama organinėmis trąšomis. Rudenį nupjaunami žiedynstiebiai, paliekami tik lapai.

Derlius

Pirmus 2-3 metus ežiuolės auga ir įsišaknija, formuojasi šakniastiebis. Nuo trečių metų pradeda žydėti. Šaknys derėti pradeda 4-5 metais.

Apibendrinimas

Ežiuolė – tai vertingas vaistinis augalas, plačiai paplitęs liaudies medicinoje. Moksliniai tyrimai patvirtino teigiamą ežiuolės poveikį imuninei sistemai, priešvėžinį, priešuždegiminį ir kitą poveikį.

Nors ežiuolė nėra vietinė Lietuvos augalų rūšis, ją galima sėkmingai auginti vietinėmis sąlygomis. Tinkamai prižiūrint ežiuolės plantacija gali būti naudingas vaistažolių šaltinis.

Tačiau reikia atlikti daugiau klinikinių tyrimų, ypač įvertinant ilgalaikį ežiuolės preparatų vartojimą. Be to, svarbu atsižvelgti į galimas sąveikas su kitais vaistais.

Apibendrinant, ežiuolė yra perspektyvi vaistinė augalų rūšis, kurios potencialas dar nėra pilnai atskleistas. Tikėtina, kad ateityje ežiuolės preparatai užims svarbią vietą papildomoje medicinoje.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas