fbpx

Šalavijas – Nuostabus Dekoratyvinis Ir Vaistinis Augalas

Šalavijas (lot. Salvia) – tai daugiamečių augalų gentis iš Lamiaceae (Lūpinių) šeimos. Pasaulyje žinoma apie 900 šalavijų rūšių. Šalavijai – tai aromatingi, vaistiniai ir dekoratyviniai augalai. Jie paplitę visuose žemynuose, išskyrus Antarktidą.

Šalavijas

Šalavijų įvairovė

Yra keletas pagrindinių šalavijų grupių:

  • Vaistiniai šalavijai – jie naudojami maistui ir vaistams gaminti. Šiai grupei priklauso Salvia officinalis (Vaistinis šalavijas), kurio lapai naudojami prieskoniui, arbatoms ir eteriniams aliejams.
  • Dekoratyviniai šalavijai – auginami dėl gražių žiedų ir lapų. Populiariausi – Salvia nemorosa (Gojinis šalavijas) ir Salvia x sylvestris (Miškinis šalavijas).
  • Psichoaktyvieji šalavijai – turi psichoaktyvių medžiagų, pavyzdžiui, Salvia divinorum. Šamanai juos naudoja ritualuose.
  • Raudonlapiai šalavijai – išsiskiria raudonomis ar purpurinėmis lapų spalvomis, pavyzdžiui, Salvia microphylla.

Nors šalavijai labai įvairūs, juos vienija keletas bendrų bruožų – kvapnūs eteriniai aliejai, gydomosios savybės, nektaringi žiedai.

Šalavijų naudojimas

Šalavijai žmonijai žinomi jau tūkstančius metų. Senovės romėnai, graikai, kinai ir kitos tautos juos naudojo maistui, vaistams, ritualams ir grožiui.

Populiariausias – Vaistinis šalavijas. Jo lapai ir aliejus turi antioksidacinių, priešuždegiminių, antimikrobinių savybių. Naudojamas virškinimo sutrikimams, peršalimui, burnos skalavimui gydyti.

Gojiniai šalavijai – vieni gražiausių dekoratyvinių augalų. Jų žiedynuose – rausvi, mėlyni, balti ar violetiniai žiedai. Tinka rožynams, alpinariumams, bordiūrams. Gojinius šalavijus reikia genėti, kad ilgiau ir gausiau žydėtų.

Raudonlapiai šalavijai žavi raudonomis arba tamsiai violetinėmis lapų spalvomis. Dažnai auginami kaip kambariniai augalai.

Psichoaktyvieji šalavijai, tokie kaip Šventasis šalavijas, senovėje naudoti šamanų ritualuose, kad pasiektų transo būseną. Šiandien kai kuriose šalyse jų auginimas ir naudojimas yra nelegalus.

Šalavijų priežiūra

Dauguma šalavijų gerai auga saulėtose vietose, prastesnėse, bet gerai drenuotose dirvose. Svarbu nepalaistyti per gausiai, nes per drėgmė gali sukelti šaknų puvimą.

Žiemoju šalavijus reikia apkasti lapais arba nupjauti pažemiui. Kai kurie šalavijai (pvz., vaistinis) žiemoja žali.

Vasarą patartina tręšti organinėmis trąšomis. Reikia stebėti, ar ant augalų neatsiranda kenkėjų – amarų, voratinklių erkių, tripsų. Juos aptikus, naikinti biologiniais preparatais.

Norint, kad gojiniai šalavijai ilgai ir gausiai žydėtų, reikia laiku pašalinti nužydėjusius žiedynus. Taip pat galima genėti pavasarį.

Šalavijas Salvia

Šalavijas „Amethyst”

Viena populiariausių dekoratyvinių šalavijų veislių – Salvia nemorosa „Amethyst”. Tai 60-70 cm aukščio krūmelis su stačiais žiedynkočiais. Žydi birželio-rugpjūčio mėn.

Šios veislės žiedai ypatingi – jie rausvai violetinės spalvos su alyviniu atspalviu. Taurėlapiai – purpuriniai. Visas augalas pasižymi maloniu kvapu.

„Amethyst” veislė labai dekoratyvi, puikiai tinka želdynų apvadams, alpinariumams, priesienių vazonams. Gerai dera su kitomis vasarinėmis gėlėmis – lelijomis, floksas, našlaitėmis.

Ši šalavijų veislė nereikli priežiūrai – pakanka saulėtos vietos ir vidutiniškai derlingos dirvos. Per gausų laistymą blogai toleruoja.

Jei norite turėti gražų, aromatingą ir lengvai prižiūrimą augalą savo sode, drąsiai rinkitės šalaviją „Amethyst”. Jis džiugins Jus savo žiedais ir kvapais visą vasarą.

Išvados

  • Šalavijai – aromatingų vaistinių ir dekoratyvinių augalų gentis, žinoma jau tūkstančius metų.
  • Populiariausi šalavijai: vaistinis, gojiniai, raudonlapiai, psichoaktyvieji.
  • Naudojami maistui, vaistams, ritualams, grožiui. Pasižymi antioksidacinėmis, priešuždegiminėmis savybėmis.
  • Geriausiai auga saulėtose vietose, vidutiniškai derlingoje, gerai drenuotoje dirvoje.
  • Salvia nemorosa „Amethyst” – labai dekoratyvi šalavijų veislė su rausvai violetiniais žiedais. Puikiai tinka želdynams, alpinariumams.
  • Šalavijai – universalūs augalai, tinkantys įvairiems poreikiams. Verta juos auginti savo sode dėl grožio, kvapų ir gydomųjų savybių.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas