fbpx

Kanai: Gražūs Ir Lengvai Prižiūrimi Augalai

Kanai yra daugiamečiai žoliniai augalai, kilę iš tropinės Azijos ir Afrikos. Jie priklauso kommelininių (Commelinaceae) šeimai. Kanai dar vadinami bengalijos dienos žiedais, tropiniais voratinkliais ar bastūnais klajūnais.

Kanas

Kanų aprašymas

Kanai užauga iki 30-100 cm aukščio. Jų stiebas status, šakotas. Lapai pailgi, siauri, 5-15 cm ilgio. Žiedai mėlyni, rožiniai ar balti, su geltonomis arba baltomis gyslomis, 2-3 cm skersmens. Vaisius – trikampė, ruda, maždaug 1 cm ilgio dėžutė.

Kanai žydi nuo pavasario iki rudens. Jų žiedai pražysta tik vienai dienai, tačiau nauji žiedai nuolat pakeičia nunokusius.

Kanų auginimas

Kanus galima dauginti sėklomis arba vegetatyviškai – atskiriant atžalas.

Sėklas reikėtų sėti pavasarį, kai tik baigiasi šalnos. Geriausia jas sėti tiesiai į dirvą, nes daigai jautrūs perkėlimui. Dirva turi būti lengva, puri, turtinga organinėmis medžiagomis. Sėklas reikia užberti plonu dirvos sluoksniu ir laikyti drėgnai. Sudygus daigams, reikia išretinti, kad augalai netrūkčiotų.

Vegetatyviškai kanus galima dauginti pavasarį arba vasaros pradžioje. Reikia atskirti šonines atžalas su šaknimi ir pasodinti į dirvą. Atžalos greitai įsišaknija ir pradeda augti.

Kanams reikia derlingos, lengvos dirvos ir pusiau ūksmingos saulėtos arba pusiau pavėsingos vietos. Jie gerai auga ir prie tvorų ar sienų. Dirvą reikėtų laikyti drėgną, ypač karštomis dienomis. Per didelis drėgmės perteklius gali sukelti ligas.

Kanus reikia tręšti azoto, fosforo ir kalio trąšomis kas 2-3 savaites vegetacijos metu.

Kanų priežiūra

Kanai nereiklūs priežiūrai. Juos reikia retkarčiais patręšti, laistyti, pašalinti piktžoles. Jei augalai pradeda gultis ant žemės, juos galima paremti.

Rudenį, sulaukus pirmojo šalčio, kanų žolė nukerpama, paliekant 15-20 cm aukščio stiebus. Tada, laikant už stiebo, iškasamas šakniagumbis su žemės gniužule. Nukastus kanus reikia perkelti į dėžes, kibirus ar vazonus, užpilti drėgnu kompostu, smėliu, pjuvenomis ir laikyti vėsioje patalpoje iki pavasario.

Pavasarį kanų šakniagumbius reikia išsodinti į gerai išpurentą, derlingą dirvą. Sodinimo gylis – apie 15 cm.

Gele-kanas

Kanų panaudojimas

Kanai gražūs dekoratyviniai augalai. Jų žalieji lapai ir spalvingi žiedai puošia darželius, gėlynus, vazonus visą vasarą.

Be to, įvairiose pasaulio šalyse kanų lapai, stiebai ir sėklos naudojami maistui, vaistams gaminti.

Pavyzdžiui, Tailande jaunus ankščius valgo žaliuosius kaip salotas. Indijoje iš kanų gaminami vaistiniai preparatai nuo kosulio, viduriavimo, hemorojaus ir kitų ligų.

Kanuose rasta antioksidantų, eterinių aliejų, vitaminų, mineralų. Todėl kai kurios kanų rūšys naudojamos liaudies medicinoje.

Tačiau kultūriniai kanai (Commelina benghalensis) paprastai auginami tik dekoratyviniais tikslais.

Kanos

Išvados

Kanai yra patrauklūs ir nesunkiai prižiūrimi augalai. Jų įvairiaspalviai žiedai žydi beveik visą vasarą. Kanus galima lengvai dauginti sėklomis ir vegetatyviškai. Jie nereiklūs auginimui – pakanka derlingos dirvos, saulėtos vietos ir retkarčio laistymo bei tręšimo. Rudenį reikia paruošti kanų šakniagumbius žiemojimui.

Dėl gražių žiedų ir neišrankumo kanus vertėtų sodinti prie namų, darželiuose, balkonuose. O jų žalieji lapai ir ankštys gali papildyti mitybą.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas