fbpx

Vynuogės – Nuostabūs Ir Naudingi Augalai

Vynuogės, arba vynmedžiai (Vitis vinifera) – tai populiarūs vaisiniai augalai, auginami dėl saldžių uogų. Jų kilmė siekia Kaukazo regioną, bet dabar jos auginamos visame pasaulyje. Šiame straipsnyje apžvelgsime vynuogių istoriją, rūšis, auginimą, priežiūrą ir naudą.

Vynuogės

Trumpa vynuogių istorija

Manoma, kad pirmosios laukinės vynuogės atsirado prieš maždaug 65-50 milijonų metų. Jas rinkdavo ir valgydavo dar akmens amžiaus medžiotojai bei rankiotojai. Prieš 7-4 tūkstančius metų Kaukaze pradėtos kultūrinės vynuogės, iš kurių gamindavo vyną.

Senovės Egipto, Graikijos ir Romos civilizacijos itin vertino vynuoges ir vyną. Vynuogių auginimas ir prekyba vynu išplito po Viduržemio jūros regioną. Viduramžiais vienuolynai toliau kultivavo šį augalą ir gaminosi vyną mišioms.

XVI a. ispanai atvežė vynuoges į Pietų Ameriką, o XVII a. jos paplito Šiaurės Amerikoje. Šiandien didžiausios vynuogių gamintojos – Ispanija, Italija, Prancūzija, JAV, Argentina, Čilė ir Pietų Afrika. Lietuvoje vynuoges pradėtos auginti XVI a.

Pagrindinės veislės

Yra daugiau nei 10 000 vynuogių veislių, kurios skirstomos į stalines, vynines ir technines.

Stalinės vynuogės turi dideles saldžias uogas valgymui ir džemui. Jos būna įvairių spalvų – žalios, baltos, raudonos, mėlynos ar juodos. Populiarios veislės ‘Zalga’, ‘Jubiliejinis’, ‘Agat Donskoj’.

Vyninės vynuogės turi mažesnes rūgštesnes uogas, tinkamas vyno gamybai. Jos dažniausiai būna raudonos (‘Pinot Noir’), baltos (‘Chardonnay’) arba žalios (‘Sauvignon Blanc’).

Techninės vynuogės naudojamos sultims, aliejui, actuoniui gaminti. Jos pasižymi stora odele ir dideliu derliumi.

Auginimas ir priežiūra

Vynuoges geriausiai auga saulėtose, šiltuose regionuose su derlinga, gerai drenuojama dirva. Jos jautrios šalčiams, todėl Lietuvoje reikia pasirinkti atsparesnes veisles arba uždengti plantacijas žiemai.

Dažniausiai vynuogės auginamos ant karpytų kelmų. Jos reikalauja reguliaraus genėjimo, tręšimo, laistymo ir apsaugos nuo ligų bei kenkėjų. Rugpjūčio-spalio mėn. vyksta derliaus nuėmimas.

Nauda sveikatai

Vynuogės ir vynuogių sulčios vertinamos dėl antioksidantų, vitaminų bei mineralų:

  • Antioksidantai (resveratrolis, antocianai) saugo nuo vėžio, širdies ligų ir demencijos
  • Vitaminai C, K ir folio rūgštis stiprina imunitetą
  • Geležis ir vario junginiai gerina kraujo sudėtį
  • Kalis reguliuoja kraujospūdį

Be to, vynuogių sėklos ir išspaudos naudojamos kosmetikoje, o lapai – arbatoms. Tad vynuogės – tikrai naudingi ir įvairiapusiški augalai!

Vynuogės vaismedis

Išvados

  • Vynuogės kilo Kaukaze ir buvo auginamos tūkstančius metų dėl maisto bei vyno
  • Pagrindinės rūšys: stalinės saldžioms uogoms, vyninės vynui, techninės sulčių gamybai
  • Geriausiai auga šilto klimato regionuose, reikalauja priežiūros
  • Turi daug antioksidantų, vitaminų ir mineralų, kurie naudingi sveikatai
  • Visapusiškai vertingas augalas maistui, gėrimams, vaistams ir kosmetikai

Taigi vynuogės turi ilgą ir įdomią istoriją. Jos ne tik skanios, bet ir suteikia daug naudos sveikatai. Tad verta išbandyti auginimą namų sąlygomis ar tiesiog mėgautis šiais nuostabiais vaisiais!

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas