fbpx

Agrastų Krūmo Auginimas: Patarimai Puikiam Derliui

Agrastai – tai vertingi vaismedžių krūmai, kurie gali papuošti bet kokį sodą ar kiemą. Šie dekoratyvūs augalai ne tik žavi savo žiedais bei lapija, bet ir dovanoja sultingus, vitaminais gausių vaisių derlius. Agrastų auginimas nėra sudėtingas, tačiau tam tikrų žinių ir priežiūros vis tiek reikia. Šiame straipsnyje pasigilinsime į agrastų krūmų auginimo subtilybes, kad galėtumėte džiaugtis gausiais ir skaniais vaisiais.

Agrastai

10 populiariausių agrastų veislių

Agrastai – tai nepelnytai pamiršti, tačiau itin vertingi uogakrūmiai. Jų uogos pasižymi puikiomis skonio savybėmis ir yra prisotintos įvairių organizmui naudingų medžiagų. Lietuvoje galima rasti daugiau nei 30 skirtingų agrastų veislių, tačiau šiame straipsnyje apžvelgsime 10 populiariausių ir labiausiai vertinamų.

1. Mucurines

Tai gerai žinoma ir itin derlinga agrastų veislė, puikiai tinkanti tiek mėgėjiškam, tiek komerciniam auginimui. ‘Mucurines’ agrastai subrandina didelius žalius, o visiškai sunokusius – geltonus vaisius. Šios veislės uogos yra vienos stambiausių tarp agrastų. Minkštimas saldžiarūgštis, aromatingas, o odelė, nors ir gana stora, tačiau labai skani.

2. Invicta

‘Invicta’ – viena populiariausių agrastų veislių. Šios veislės krūmai itin gausiai dera ir pasižymi atsparumu ligoms, ypač miltligei. ‘Invicta’ agrastų uogos yra stambios ir labai skanios.

3. Niesluchovski

Tai ukrainietiška, labai ankstyva agrastų veislė – vaisiai sunoksta jau birželio pabaigoje ar liepos pradžioje. ‘Niesluchovski’ agrastų uogos yra tamsiai raudonos, didelės ir skanios. Krūmai vidutinio augumo, stačiais stiebais, pasižymi dideliu atsparumu šalčiui.

4. Pushkinsky

‘Pushkinsky’ agrastų krūmai užauga vidutinio, 1-1,5 m aukščio ir apimties. Šios veislės stiebai beveik neturi spyglių. Uogos gelsvai žalios, vidutinio dydžio, saldžiarūgščio skonio, o minkštimas itin sultingas. ‘Pushkinsky’ agrastai atsparūs ligoms ir šalčiams, dera gausiai ir kasmet.

5. Kamieniar

Tai ukrainietiška desertinių raudonųjų agrastų veislė. ‘Kamieniar’ vaisiai vidutinio dydžio, raudonos spalvos, plona odele, labai skanūs. Ši agrastų veislė itin atspari šalčiams ir ligoms. ‘Kamieniar’ agrastų krūmai gali būti auginami ir kaip dekoratyvinis akcentas sode.

6. Severnyj kapitan

‘Severnyj kapitan’ – viena nepretenzingiausių rusiškų agrastų veislių. Tai vidutiniškai ankstyva, derlinga veislė, pasižyminti atsparumu sausrai bei itin dideliu atsparumu šalčiams (iki -40°C) ir ligoms.

7. Hinonmaki

‘Hinonmaki’ – tai Suomijoje sukurta ankstyva (uogos sunoksta liepos mėnesį) ir labai derlinga raudonųjų agrastų veislė. Šios veislės agrastai yra europinių ir amerikinių veislių hibridas. Uogos rausvos, apvalios, gana stambios, plona odele. ‘Hinonmaki’ agrastų krūmai neaukšti, atsparūs ligoms, ypač miltligei, ir šalčiams.

8. Captivator

Tai bespyglių agrastų veislė, išsiskirianti itin didelėmis uogomis, puikiomis skoninėmis savybėmis ir paprastumu auginti bei prižiūrėti. ‘Captivator’ agrastai taip pat atsparūs grybinėms ligoms ir šalčiams.

9. Rodnik

‘Rodnik’ agrastų krūmai stipraus augumo, beveik neturi spyglių. Uogų odelė geltonai žalia, o visiškai sunokusių – geltona. Uogos didelės, vidutiniškai sveria 5-5,5 g. ‘Rodnik’ – labai skani, aromatinga, desertinė agrastų veislė.

10. Izabela

‘Izabela’ agrastų veislė atspari grybinėms ligoms ir nereikli dirvožemiui. Krūmai dideli, augūs. Uogos nedidelės, raudonai violetinės, saldžios ir aromatingos.

Renkantis veislę, atsižvelkite į jos atsparumą ligoms, derlių, uogų dydį ir skonį. Populiariausios agrastų veislės, tokios kaip ‘Mucurines’, ‘Invicta’, ‘Niesluchovski’, ‘Pushkinsky’ ar ‘Kamieniar’, neabejotinai pradžiugins sodininkus ir uogų mėgėjus. Tinkamai prižiūrimi agrastų krūmai ne tik praturtins jūsų sodą, bet ir aprūpins šeimą sveikais bei gardžiais vaisiais.

Augavietės Parinkimas

Agrastai geriausiai auga derlingose, drėgnose ir gerai įdrentuose dirvožemiuose. Jie mėgsta saulėtas vietas, tačiau gali augti ir dalinėje pavėsyje. Svarbu išvengti vietų, kuriose gali užsilaikyti šaltas oras, nes tai gali pakenkti žiedynui ir derliui.

Sodinant agrastų krūmus, reikėtų išlaikyti 1-1,5 metro atstumą tarp jų. Taip pat svarbu palikti pakankamai vietos tarp eilių, kad būtų lengva prižiūrėti ir nuskinsti vaisius.

Sodinimas ir Priežiūra

agrastai Sodinimas ir Priežiūra

Geriausias laikas sodinti agrastų krūmus yra ankstyvą pavasarį arba vėlyvą rudenį. Prieš sodinant, būtina gerai paruošti dirvą:

  1. Išpureninkite dirvožemį ir pašalinkite piktžoles.
  2. Įterpkite komposto ar durpių, kad pagerintumėte dirvožemio struktūrą ir drėgmės sulaikymą.
  3. Sukaskite į dirvą universalių trąšų, kad aprūpintumėte augalus reikalingomis maistingomis medžiagomis.

Sodinant agrastų krūmus, svarbu laikytis šių žingsnių:

  1. Iškaskite pakankamai gilią duobę, kad tilptų šaknys.
  2. Įdėkite krūmą į duobę ir užpilkite dirvožemiu, tvirtai jį prispausdami.
  3. Gerai palaistyti po sodinimo.

Po sodinimo svarbu reguliariai ravėti ir mulčiuoti dirvą, kad išlaikytumėte drėgmę ir nuslopintumėte piktžolių augimą. Taip pat rekomenduojama kartą per metus patręšti agrastų krūmus azoto, fosforo ir kalio turinčiomis trąšomis.

Genėjimas ir Laistymas

Agrastų krūmai reikalauja reguliaraus genėjimo, kad išlaikytumėte jų formą ir skatintumėte naujų šakelių augimą. Geriausias laikas genėti yra ankstyvą pavasarį, prieš sprogstant pumpurams.

Genėjimo metu pašalinkite visas nudžiūvusias, pažeistas ar persikryžiavusias šakeles. Taip pat nukirpkite senesnes šakeles, paliekant jaunas, sveikesnes atžalas. Tai padės išlaikyti krūmą kompaktišką ir produktyvų.

Laistymas taip pat yra svarbus agrastų priežiūros aspektas. Jie mėgsta drėgną dirvožemį, tačiau neperkraukite vandens, nes tai gali sukelti šaknų puvimą. Geriausias laikas laistyti yra ankstyvą rytą arba vakare, kad sumažintumėte vandens garavimą.

Ligų ir Kenkėjų Kontrolė

Nepaisant to, kad agrastai yra atsparus augalas, jie vis tiek gali būti pažeisti tam tikrų ligų ir kenkėjų. Dažniausiai pasitaikančios problemos yra:

  • Lapų Rudmargė: Ši liga sukelia rudas dėmes ant lapų, o vėliau ir jų nukritimą. Siekiant išvengti šios ligos, svarbu genėti krūmus ir pašalinti pažeistus lapus.
  • Amarai: Šie kenkėjai gali sukelti didelę žalą agrastų lapams ir vaisiams. Amarų kontrolei galima naudoti biologines priemones, tokias kaip naudingųjų vabzdžių įsikūrimas ar specialūs insekticidai.
  • Pelėsiai: Drėgnomis sąlygomis agrastų krūmai gali būti pažeisti įvairių pelėsių. Siekiant to išvengti, svarbu palaikyti tinkamą drėgmės lygį ir užtikrinti gerą oro cirkuliaciją tarp krūmų.

Reguliari stebėsena ir prevencinės priemonės yra raktas į sveikus ir derlingus agrastų krūmus.

Derliaus Nuėmimas ir Laikymas

Agrastai paprastai subręsta liepos-rugpjūčio mėnesiais. Vaisiai yra prinokę, kai jie lengvai nusiskinami nuo kekės. Rinkite vaisius reguliariai, kad nepažeistumėte krūmo ir nesukeltumėte ligų plitimo.

Prinokę agrastai gali būti laikomi šaldytuve iki 2 savaičių. Jei norite juos išlaikyti ilgiau, galite užšaldyti arba užvirinti vaisius. Taip pat agrastus galima naudoti įvairiems patiekalams, tokiems kaip uogienės, džemai, pyragėliai ar gėrimai.

Baigiamosios Mintys

Agrastų auginimas gali būti maloni ir naudinga veikla, kuri praturtins jūsų sodą ar kiemą. Laikydamiesi šių patarimų, galėsite užauginti sveikus ir derlingus agrastų krūmus, kurie dovanoja gardžius vaisius. Nepamirškite reguliariai prižiūrėti augalus, kontroliuoti ligas ir kenkėjus, ir mėgautis savo triūso vaisiais!

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas