fbpx

Obelų Genėjimas: Dažniausios Klaidos Ir Kaip Jų Išvengti

Obelų genėjimas yra neatsiejama sodo priežiūros dalis, padedanti užtikrinti gausų ir kokybišką derlių. Tačiau neretai sodininkai, ypač pradedantieji, susiduria su įvairiomis problemomis ir klaidomis, kurios gali turėti neigiamų pasekmių medžių sveikatai ir derlingumui. Šiame straipsnyje aptarsime dažniausiai pasitaikančias obelų genėjimo klaidas ir pateiksime praktinių patarimų, kaip jų išvengti.

Obelu Genejimas

Kodėl svarbu teisingai genėti obelis?

Tinkamas obelų genėjimas yra būtinas norint užtikrinti:

  • Geresnę medžio sveikatą ir atsparumą ligoms bei kenkėjams
  • Gausesnį ir kokybiškesnį derlių
  • Patogesnį priėjimą prie vaisių ir lengvesnį jų nuėmimą
  • Geresnę sodo estetinę išvaizdą

Tačiau netinkamai atliekamas genėjimas gali sukelti rimtų problemų, tokių kaip:

  • Medžio nusilpimas ir padidėjęs jautrumas ligoms bei kenkėjams
  • Sumažėjęs derlingumas ir prastesnė vaisių kokybė
  • Sunkumai prižiūrint medį ateityje

Dažniausios obelų genėjimo klaidos

1. Per aukštai suformuota laja

Viena dažniausių klaidų, kurią daro sodininkai, yra per aukštai suformuota obelų laja. Tai atsitinka, kai nupjaunama per daug apatinių šakų, siekiant pakelti lają aukščiau. Tokiu atveju medis tampa sunkiai pasiekiamas, o vaisiai – sunkiai nuskinami. Be to, per aukšta laja apsunkina tolesnę medžio priežiūrą ir genėjimą.

Norint išvengti šios klaidos, svarbu:

  • Formuoti lają palaipsniui, kasmet pašalinant tik dalį apatinių šakų
  • Palikti pakankamai šakų apatinėje medžio dalyje, kad būtų lengva prieiti prie vaisių
  • Stebėti medžio aukštį ir lajos formą, kad ji nebūtų per aukšta ar per plati

2. Netinkamas šakų pjovimas

Dažniausios obelų genėjimo klaidos

Kita dažna klaida – netinkamas šakų pjovimas. Kai kurie sodininkai palieka per ilgus šakų „stiebus” arba pjauna šakas per arti kamieno, palikdami didelius pjūvio paviršius. Tai ne tik gadina medžio išvaizdą, bet ir didina infekcijų bei ligų riziką.

Teisingai pjaunant šakas, reikėtų:

  • Pjauti šakas prie pat kamieno, nepaliekant „stiebų”
  • Naudoti aštrius ir švarius įrankius, kad pjūviai būtų lygūs ir švarūs
  • Didesnes šakas pjauti dalimis, kad nesuskaldytumėte žievės
  • Pjūvio paviršių padengti specialiu vosku ar dažais, apsaugančiais nuo infekcijų

3. Genėjimas netinkamu metų laiku

Obelų genėjimas netinkamu metų laiku taip pat gali sukelti problemų. Genėjant pavasarį, kai medžiai jau sprogsta, galima pažeisti ūglius ir sumažinti derlių. O genėjant rudenį, kai medžiai ruošiasi žiemai, galima sutrikdyti jų pasiruošimą šaltajam sezonui ir padidinti šalčio pažeidimų riziką.

Geriausias laikas obelų genėjimui yra:

  • Žiemos pabaigoje arba ankstyvą pavasarį, kol pumpurai dar nesprogę
  • Vasaros viduryje, po derliaus nuėmimo, kai medžiai aktyviai auga

Venkite genėti obelis:

  • Pavasarį, kai pumpurai jau sprogsta ar žydi
  • Rudenį, kai medžiai ruošiasi žiemai

4. Žaizdų tepimas riebiais tepalais

Dar viena dažna klaida – obelų žaizdų tepimas riebiais tepalais po genėjimo arba purškimas tam skirtais purškalais.

Genėjimo metu atsiradusios žaizdos neretai kelia nerimą sodininkams, kurie bando jas apsaugoti tepdami riebiais tepalais ar naudodami sodo purškalus. Deja, šie būdai turi nemažai trūkumų ir gali daugiau pakenkti nei padėti. Visų pirma, riebūs tepalai, tokie kaip vaškas ar aliejus, gali užkimšti medžio žievės poras ir sutrikdyti deguonies bei drėgmės apykaitą. Tai silpnina medį ir daro jį labiau pažeidžiamą ligoms. Be to, riebalai pritraukia dulkes ir purvą, kurie dar labiau apsunkina medžio „kvėpavimą”.

Sodo purškalai dažniausiai yra cheminiai preparatai, kurių sudėtyje gausu sintetinių fungicidų ir insekticidų. Nors jie gali padėti apsaugoti žaizdas nuo grybinių ligų ar kenkėjų, tačiau kartu kelia grėsmę aplinkai ir žmonių sveikatai. Be to, šie purškalai neretai pasižymi ėsdinančiu poveikiu ir gali papildomai pažeisti jau ir taip pažeidžiamą medžio žievę aplink žaizdą Tai lėtina natūralų gijimo procesą ir didina infekcijų riziką. Purškalų sudėtyje esantys tirpikliai taip pat gali išdžiovinti ir susilpninti žievės audinius. Galiausiai, perteklinis sodo purškalų naudojimas gali lemti kenkėjų atsparumo išsivystymą. Tai reiškia, kad ilgainiui teks naudoti vis stipresnius ir potencialiai pavojingesnius cheminius preparatus, norint pasiekti tą patį efektą.Taigi, geriausia leisti medžiui pačiam natūraliai užgydyti žaizdas.

5. Pernelyg intensyvus genėjimas

Galiausiai, pernelyg intensyvus obelų genėjimas taip pat gali būti žalingas. Nupjovus per daug šakų vienu metu, medis patiria stresą, sumažėja jo atsparumas ligoms ir kenkėjams. Be to, per stipriai genint, gali sutrikti medžio augimas ir derėjimas.

Kad išvengtumėte pernelyg intensyvaus genėjimo:

  • Genėkite palaipsniui, per kelerius metus
  • Vieno genėjimo metu nupjaukite ne daugiau kaip 25-30% visos lajos
  • Stebėkite medžio reakciją į genėjimą ir koreguokite savo veiksmus atitinkamai

Praktiniai patarimai sėkmingam obelų genėjimui

Kad obelų genėjimas būtų sėkmingas ir naudingas, laikykitės šių praktinių patarimų:

  1. Naudokite tinkamus įrankius: Pasirūpinkite, kad jūsų genėjimo įrankiai būtų aštrūs, švarūs ir tinkami medžio dydžiui. Tai padės išvengti žievės pažeidimų ir užtikrins lygius pjūvius.
  2. Genėkite palaipsniui: Venkite nupjauti per daug šakų vienu metu. Geriau genėti palaipsniui, kasmet šalindami po nedidelę dalį nereikalingų šakų.
  3. Formuokite taisyklingą lajos struktūrą: Siekite, kad obels laja būtų gerai subalansuota, su stipriu pagrindiniu kamienu ir tolygiai išsidėsčiusiomis šakomis. Tai užtikrins geresnį medžio stabilumą ir derėjimą.
  4. Šalinkite konkuruojančias ir susikertančias šakas: Pašalinkite šakas, kurios auga į medžio vidų, kertasi tarpusavyje ar konkuruoja su pagrindinėmis šakomis dėl šviesos ir maisto medžiagų.
  5. Stebėkite medžio reakciją: Po genėjimo atidžiai stebėkite, kaip medis reaguoja. Jei pastebite lėtesnį augimą, lapų geltonavimą ar kitus neigiamus požymius, koreguokite savo genėjimo techniką.

Apibendrinimas

Obelų genėjimas yra svarbi, tačiau subtili sodo priežiūros dalis. Norint išvengti dažniausių klaidų ir užtikrinti geriausius rezultatus, svarbu laikytis tinkamos genėjimo technikos, naudoti tinkamus įrankius ir atsižvelgti į medžio poreikius. Atminkite, kad kantrybė ir nuoseklumas yra pagrindiniai sėkmingo obelų genėjimo principai – genėkite palaipsniui, stebėkite medžio reakciją ir mėgaukitės sveikais, gausiai derinčiais vaismedžiais savo sode!

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas