fbpx

13 klaidų, Kurias Sodininkai Daro Sodindami Daržoves Pavasarį

Pavasaris – tai metas, kai daugelis sodininkų entuziastingai imasi darbo savo darže. Tačiau net ir patyrę sodininkai kartais padaro klaidų, kurios gali turėti neigiamos įtakos jų derliui. Šiame straipsnyje aptarsime 13 dažniausių klaidų, kurias sodininkai daro sodindami daržoves pavasarį, ir patarsime, kaip jų išvengti.

Pavasario darbai

1. Sodinimas per anksti

Viena iš dažniausių klaidų, kurias daro sodininkai – tai per ankstyvas daržovių sodinimas. Nors gali būti viliojanti pasodinti daržoves iš karto, kai tik atšyla oras, tačiau tai gali būti žalinga augalams. Svarbu atsižvelgti į kiekvienos daržovės sodinimo laiką ir palaukti, kol dirvožemis pakankamai įšils.

2. Netinkamas sėklų sodinimo gylis

Kita dažna klaida – netinkamas sėklų sodinimo gylis. Kai kurios sėklos, pavyzdžiui, morkų ar petražolių, turi būti sodinamos labai negiliai, o kitos, pavyzdžiui, žirnių ar pupelių – giliau. Būtina laikytis ant sėklų pakuotės nurodytų sodinimo gylių, kad užtikrintumėte optimalų sėklų dygimą.

Netinkamas sėklų sodinimo gylis

3. Per didelis sėklų kiekis

Sodininkai dažnai pasodina per daug sėklų vienoje vietoje, manydami, kad taip užtikrins geresnį derlių. Tačiau iš tiesų per didelis sėklų kiekis gali lemti perpildytą lysvelę, kurioje augalai konkuruos dėl vietos, maisto medžiagų ir vandens. Venkite šios klaidos sodindami rekomenduojamą sėklų kiekį.

4. Netinkamas tręšimas

Tręšimas yra svarbus norint užtikrinti sveiką daržovių augimą, tačiau netinkamas tręšimas gali sukelti daugiau žalos nei naudos. Per didelis trąšų kiekis gali nudeginti augalų šaknis, o per mažas – sulėtinti jų augimą. Prieš tręšdami būtinai atlikite dirvožemio testą ir naudokite tik rekomenduojamą trąšų kiekį.

5. Nepakankamas laistymasis

Daržovėms reikia pakankamai drėgmės, kad jos galėtų tinkamai augti ir vystytis. Tačiau sodininkai dažnai pamiršta reguliariai laistyti savo augalus, ypač kai orai būna sausi. Nepakankamas laistymas gali sukelti augalų vystymąsi, lapų geltonavimą ir net žūtį. Pasirūpinkite, kad jūsų daržovės gautų pakankamai vandens, ypač karštomis ir sausomis dienomis.

Nepakankamas laistymas

6. Persodinimas netinkamu metu

Kai kurias daržoves, pavyzdžiui, pomidorus ar paprikas, reikia persodinti iš vidaus į lauką. Tačiau persodinimas netinkamu metu gali sukelti augalams stresą ir sulėtinti jų augimą. Geriausia persodinti daržoves, kai jos jau turi keletą tikrųjų lapų ir kai naktys yra šiltos. Taip pat svarbu persodinti augalus palaipsniui, kad jie galėtų prisitaikyti prie naujų sąlygų.

7. Netinkamas augalų atstumas

Sodindami daržoves svarbu palikti tinkamą atstumą tarp augalų. Per mažas atstumas gali lemti perpildytą lysvelę, kurioje augalai konkuruos dėl vietos ir maisto medžiagų. Per didelis atstumas gali lemti neefektyvų vietos panaudojimą. Laikykitės ant sėklų pakuotės nurodytų atstumų tarp augalų.

8. Netinkama vieta

Renkantis vietą daržovių lysvei svarbu atsižvelgti į kiekvienos daržovės poreikius. Kai kurioms daržovėms reikia daug saulės šviesos, o kitoms – dalinio pavėsio. Taip pat svarbu atsižvelgti į dirvožemio tipą ir drenažą. Pasirinkus netinkamą vietą, daržovės gali skursti arba net žūti.

9. Kenkėjų apsaugos kontrolės nebuvimas

Kenkėjai gali sukelti didelių nuostolių daržovių derliui. Tačiau daugelis sodininkų pamiršta imtis prevencinių priemonių, kad apsaugotų savo augalus nuo kenkėjų. Naudokite tinklelį nuo vabzdžių, mulčiuokite dirvą aplink augalus ir reguliariai tikrinkite, ar nėra kenkėjų požymių. Pastebėję kenkėjų, imkitės veiksmų kuo greičiau, kad išvengtumėte didesnių nuostolių.

10. Netinkama sėjomaina

Sėjomaina yra svarbi norint išvengti ligų ir kenkėjų plitimo bei išlaikyti dirvožemio derlingumą. Tačiau daugelis sodininkų pamiršta taikyti sėjomainą ir kasmet sodina tas pačias daržoves toje pačioje vietoje. Tai gali lemti ligų ir kenkėjų kaupimąsi dirvožemyje ir pabloginti daržovių augimą. Taikykite sėjomainą kasmet keisdami daržovių auginimo vietą.

11. Nepakankamai giliai įdirbtas dirvožemis

Prieš sodinant daržoves svarbu tinkamai įdirbti dirvožemį. Nepakankamai giliai įdirbtas dirvožemis gali apsunkinti šaknų augimą ir vandens įsiskverbimą. Naudokite kastuvą ar kultivatorių, kad supurentumėte dirvožemį bent 20-30 cm gyliu.

12. Netinkamas mulčiavimas

Mulčiavimas gali padėti išlaikyti dirvožemio drėgmę, slopinti piktžoles ir apsaugoti augalų šaknis nuo karščio. Tačiau netinkamas mulčiavimas gali sukelti problemų. Per storas mulčio sluoksnis gali užkirsti kelią vandens ir oro patekimui į dirvožemį, o per plonas – nebus efektyvus. Mulčiuokite 5-7 cm storio sluoksniu aplink augalus.

Mulčiavimas

13. Nepakankamai dažnas ravėjimas

Piktžolės gali konkuruoti su daržovėmis dėl vandens, maisto medžiagų ir vietos. Tačiau daugelis sodininkų pamiršta reguliariai ravėti savo lysves. Nepakankamai dažnas ravėjimas gali lemti piktžolių įsigalėjimą ir pabloginti daržovių augimą. Ravėkite lysves bent kartą per savaitę, ypač ankstyvuoju augimo laikotarpiu.

Ravėjimas

Kitos sodininkų daromos klaidos

1. Netinkamas derliaus nuėmimo laikas

Nuimti derlių reikiamu laiku yra svarbu norint užtikrinti geriausią daržovių kokybę ir skonį. Tačiau daugelis sodininkų nežino, kada geriausia nuimti derlių. Kai kurias daržoves, pavyzdžiui, cukinijas ar agurkus, reikia skinti dažnai, kad skatintų naujų vaisių augimą. Kitas, pavyzdžiui, burokėlius ar morkas, galima palikti žemėje ilgiau. Sužinokite apie kiekvienos daržovės derliaus nuėmimo laiką ir nuimkite derlių laiku.

Netinkamas daržovių nuėmimo laikas

2. Netinkamas daržovių laikymas

Tinkamai laikant daržoves galima prailginti jų galiojimo laiką ir išsaugoti maistines savybes. Tačiau daugelis žmonių nežino, kaip tinkamai laikyti skirtingas daržoves. Kai kurias daržoves, pavyzdžiui, pomidorus, geriausia laikyti kambario temperatūroje, o kitas, pavyzdžiui, salotas – šaldytuve. Taip pat svarbu laikyti daržoves sausas ir gerai vėdinamas, kad jos nesupūtų.

3. Nepakankamas dėmesys dirvožemio gerinimui

Geras dirvožemis yra pagrindas sveikam daržovių augimui. Tačiau daugelis sodininkų skiria nepakankamai dėmesio dirvožemio gerinimui. Reguliariai įterpkite į dirvožemį organinių medžiagų, pavyzdžiui, komposto ar mėšlo, kad pagerintumėte jo struktūrą ir maisto medžiagų kiekį. Taip pat svarbu palaikyti tinkamą dirvožemio pH lygį, atsižvelgiant į auginamas daržoves.

Apibendrinant, daržovių auginimas gali būti įdomus ir naudingas užsiėmimas, tačiau norint užtikrinti gerą derlių svarbu išvengti dažnų klaidų. Atkreipkite dėmesį į tinkamą sėklų sodinimo gylį ir laiką, laistymą, tręšimą, kenkėjų kontrolę ir kitus svarbius aspektus. Reguliariai stebėkite savo augalus, reaguokite į problemas laiku ir mėgaukitės šviežiomis, sveikoms ir skaniais daržovėmis iš savo darželio!

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas