fbpx

Slyvų Auginimas: Nuo Sodinimo Iki Derliaus Nuėmimo

Slyvos – vienas populiariausių vaismedžių Lietuvos soduose. Jos ne tik skanios, bet ir naudingos sveikatai, turtingos vitaminų, mineralų ir antioksidantų. Tačiau norint užsiauginti gausų ir kokybišką slyvų derlių, reikia žinoti keletą svarbių dalykų apie jų auginimą. Šiame straipsnyje aptarsime slyvų sodinimą, priežiūrą, genėjimą ir kitus svarbius aspektus.

Slyvų Auginimas

Kada sodinti slyvas?

Geriausias laikas sodinti slyvas – pavasaris, iki pumpurų sprogimo. Paprastai tai būna balandžio viduryje, kai naktinė oro temperatūra jau siekia bent +5°C. Sodinant pavasarį, slyvos spės gerai įsišaknyti ir pasiruošti žiemai.

Kada sodinti slyvas

Rudenį sodinti slyvas atviromis šaknimis nerekomenduojama, nes dėl savo biologinių savybių jos gali sunkiai peržiemoti. Išimtis – slyvų sodinukai konteineriuose. Juos galima sodinti ir rudenį, rugsėjo pabaigoje. Tačiau jei sklypo dirva labai drėgna, geriau sodinimą atidėti iki pavasario.

Tinkama dirva slyvoms

Tinkama dirva slyvoms

Renkantis vietą slyvoms, atkreipkite dėmesį į šiuos dirvos parametrus:

  • Slyvoms tinka vidutinio sunkumo priemolis, apysunkė dirva, turtinga kalcio, puri, neutrali, derlinga.
  • Netinka rūgšti, labai drėgna dirva, kurioje gruntiniai vandenys yra aukštai (mažiau nei 1,5 m gylyje).
  • Optimalus dirvos rūgštingumas slyvoms – pH 5,5-7,5.

Svarbu parinkti saulėtą, gerai apšviestą, nuo vėjų apsaugotą vietą, atvirą pietų ar vakarų kryptimi. Venkite šiaurinių, vėjuotų, žemų, pelkėtų, šešėliuotų vietų. Negalima slyvų sodinti arti aukštų medžių, beržų, vyšnių – jų kaimynystė slyvoms netinka. Gerai sutaria su obelimis, avietėmis, serbentais.

Slyvų sodinimas

Slyvų sodinimas

Paruoškite duobes slyvų sodinukams iš anksto, bent prieš 2-3 savaites. Duobės turi būti 60-70 cm skersmens ir gylio. Į kiekvieną įmaišykite:

  • 2-3 kibirus perpuvusio mėšlo ar komposto
  • 200-300 g superfosfato
  • 40-50 g kalio druskos

Sodinant pavasarį, slyvų šaknis pamerkite į vandenį 2-3 valandoms. Sodinant rudenį, šaknis apipurkškite augimo stimuliatoriumi. Sodindami atkreipkite dėmesį, kad skiepijimo vieta būtų 5-7 cm virš žemės. Po sodinimo gausiai paliekite, o dirvą aplink sodinukus mulčiuokite durpėmis, pjuvenomis, šiaudais. Tai ypač svarbu rudenį, kad jauni medeliai geriau peržiemotų.

Slyvų priežiūra

Slyvų priežiūra

Laistymas

Pirmaisiais metais po pasodinimo slyvas liekite gausiai ir dažnai – kas 3-5 dienas po 3-4 kibirus po medžiu, jei nelyja. Vėliau pakanka laistyti kas 7-10 dienų. Sausringais laikotarpiais, ypač liepos-rugpjūčio mėnesiais, laistymą padažninkite. Rudenį laistyti nebūtina.

Tręšimas

Slyvas tręškite pavasarį prieš pumpurų sprogimą ir rudenį po derliaus nuėmimo kompleksinėmis trąšomis:

  • Amonio salietra – 30-40 g/m²
  • Superfosfatas – 40-50 g/m²
  • Kalio druska – 15-20 g/m²

Vasarą galima patręšti slyvų priešais skystu mėšlu ar paukščių išmatomis, atskiestomis vandeniu santykiu 1:10.

Genėjimas

Slyvų Genėjimas

Slyvas genėti geriausia anksti pavasarį, kovo-balandžio mėnesiais, sausu oru. Naudokite tik švarius, aštrius, dezinfekuotus įrankius. Genėdami laikykitės šių taisyklių:

  • Šalinkite sausas, ligotas, pažeistas, besikreižiančias šakas.
  • Praskieskite per tankią lają, kad geriau sklistų šviesa ir cirkuliuotų oras.
  • Trumpinkite per ilgus ūglius iki 20-30 cm.
  • Formuokite lają taip, kad ji būtų apvali, su 3-5 pagrindinėmis šakomis.
  • Vasarą pašalinkite vandens atžalas ir ataugus nuo kamieno.

Taisyklingai suformuota ir prižiūrėta slyvos laja užtikrins gausų ir kokybišką derlių daugelį metų.

Kenkėjų ir ligų prevencija

Slyvas dažnai puola kenkėjai (amarai, slyvų pjūkleliai, vaisių kirmėlės) ir ligos (kaulavaisių rauplės, rūdys, moniliozė). Norėdami apsaugoti slyvas, laikykitės šių prevencinių priemonių:

  • Laiku genėkite ir šalinkite ligotas šakas.
  • Grėbkite ir naikinkite nukritusius lapus.
  • Pavasarį ir rudenį baltinkite kamienus.
  • Purkškite slyvas fungicidais ir insekticidais pagal instrukcijas.
  • Naudokite geltonąsias lipnias gaudykles amarams gaudyti.
  • Kabinkite feromonines gaudykles vaisių kirmėlėms.

Pastebėję pirmuosius pažeidimus, nedelsdami imkitės priemonių, kad išvengtumėte didesnių nuostolių.

Derliaus nuėmimas ir laikymas

Slyvos sunoksta rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais, priklausomai nuo veislės. Vaisius skinkite rankomis, su koteliais, saulėtą dieną. Nuskinti vaisiai turi būti sausi, nepažeisti, vienodo dydžio ir brandos.

Šviežias slyvas galima laikyti šaldytuve 2-4 savaites 0-5°C temperatūroje. Ilgesniam laikymui jas galima šaldyti, džiovinti ar konservuoti.

Tinkamai prižiūrimos slyvos pradeda derėti 3-4 metais po pasodinimo. Priklausomai nuo veislės ir amžiaus, vienas medis gali duoti 15-50 kg vaisių. Skaniausios ir vertingiausios veislės – ‘Renklodas Altano’, ‘Viktorija’, ‘Čačanska Lepotica’, ‘Stanley’.

Slyvų auginimas – įdomus ir naudingas užsiėmimas, nereikalaujantis ypatingų pastangų. Laikantis pagrindinių sodinimo, priežiūros ir apsaugos taisyklių, galima kasmet džiaugtis sveikais ir skaniais vaisiais. Sodinkite slyvas, rūpinkitės jomis, ir jos dosniai atsilygins gausiu derliumi!

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas