fbpx

Kiaulpienė: Naudingos Savybės ir Panaudojimo Būdai

Kiaulpienė (lot. Taraxacum officinale) – tai daugiametis, plačiai paplitęs, pievose ir pakelėse augantis augalas, žinomas dėl savo gydomųjų savybių ir kulinarinio panaudojimo galimybių. Šis straipsnis išsamiai apžvelgia kiaulpienės naudą sveikatai, jos panaudojimą liaudies medicinoje bei kulinarijoje, taip pat pateikia įdomių faktų apie šį nepelnytai nuvertintą augalą.

Kiaulpienė

Kiaulpienės Nauda Sveikatai

Kiaulpienė pasižymi įvairiomis naudingosiomis savybėmis, kurios teigiamai veikia žmogaus organizmą:

  • Detoksikuoja organizmą: Kiaulpienės šaknys stimuliuoja tulžies gamybą ir išskyrimą, taip padėdamos organizmui atsikratyti toksinų.
  • Reguliuoja virškinimą: Didelis skaidulų kiekis kiaulpienėje gerina žarnyno veiklą ir padeda išvengti vidurių užkietėjimo.
  • Mažina uždegimus: Kiaulpienėje esantys antioksidantai, tokie kaip beta karotenas ir vitaminas C, slopina uždegimus organizme.
  • Stiprina imunitetą: Gausi vitaminų ir mineralų, ypač geležies, kalcio bei kalio, kiaulpienė stiprina imuninę sistemą.
  • Reguliuoja cukraus kiekį kraujyje: Kiaulpienės ekstraktas gali padėti kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje, todėl naudingas diabetu sergantiems žmonėms.

Kiaulpienės Panaudojimas Liaudies Medicinoje

Liaudies medicinoje kiaulpienė naudojama įvairių negalavimų gydymui:

Kiaulpienės Panaudojimas Liaudies Medicinoje

  1. Kepenų ir tulžies pūslės sutrikimai: Kiaulpienės šaknų nuoviras vartojamas kaip tulžį varančioji priemonė, padedanti esant kepenų ir tulžies pūslės uždegimui, akmenligei.
  2. Virškinimo sistemos problemos: Kiaulpienės lapų nuoviras ar sultys geriamos sergant skrandžio ir žarnyno ligomis, esant viduriavimui ar vidurių užkietėjimui.
  3. Odos ligos: Sutrinti kiaulpienės lapai ar jų sultys tepamos ant įvairių odos pažeidimų – žaizdų, įdrėskimų, egzemos, dermatito paveiktos odos.
  4. Reumatas ir podagra: Kiaulpienės preparatai vartojami sergant reumatu, podagra, sąnarių skausmams malšinti.
  5. Šlapimo takų infekcijos: Kiaulpienės lapų ar šaknų nuoviras geriamas kaip šlapimą varantis vaistas, padedantis gydyti šlapimo takų infekcijas.

Kiaulpienė Kulinarijoje

Kiaulpienė – ne tik vertingas vaistinis, bet ir valgomasis augalas. Jos panaudojimo būdai virtuvėje:

  • Jauni kiaulpienės lapai tinka salotoms, sriuboms, apkepams, įdarams. Jie suteikia patiekalui lengvo kartumo ir savito aromato.
  • Kiaulpienės šaknys gali būti naudojamos kavos pakaitalui gaminti. Jos džiovinamos, skrudinamos ir malamos, o gautų miltelių užpilama karštu vandeniu.
  • Iš kiaulpienės žiedų galima gaminti vyną, sirupą, uogienę ar džemą. Šie produktai pasižymi išskirtiniu skoniu ir aromatu.
  • Kiaulpienės pumpurai marinuojami acte ir naudojami kaip pagardas ar užkandis.

Įdomūs Faktai apie Kiaulpienę

Faktai apie Kiaulpienę

  • Kiaulpienės pavadinimas kilęs iš senovės Graikijos. Graikai šį augalą vadino „Taraxacum”, kas reiškia „vaistas nuo akių ligų”.
  • Kiaulpienė priklauso astrinių (graižažiedžių) šeimai ir yra artima salotos bei trūkažolės giminaitė.
  • Viena kiaulpienė per metus gali subrandinti iki 20 000 sėklų.
  • Kiaulpienės žiedai atsiskleidžia tik saulėtą dieną, o vakare ir apsiniaukus užsiskleidžia.
  • Kiaulpienės pienelė (baltas sūrus skystis) naudojama karpoms ir nuospaudoms šalinti.

Apibendrinant galima teigti, kad kiaulpienė – nepelnytai nuvertintas ir dažnai kaip piktžolė traktuojamas augalas, turintis daugybę naudingų savybių ir pritaikymo galimybių tiek medicinoje, tiek kulinarijoje. Įtraukę šį vertingą augalą į savo racioną ar vaistinėlę, galime pagerinti sveikatą ir praturtinti mitybą.

 

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas