fbpx

Monarda – Nuostabus Dekoratyvinis Ir Vaistinis Augalas

Monardos (Monarda) yra daugiamečių augalų gentis iš raudonžiedžių (Lamiaceae) šeimos. Jos žinomos įvairiais pavadinimais, įskaitant bičbalmį, arbatžolę, ponių balzamą ir t.t. Šie augalai yra kilę iš Šiaurės Amerikos, bet dabar auginami visame pasaulyje dėl savo spalvingų žiedų ir aromatingų lapų.

Monarda

Monardų rūšys

Yra apie 16 skirtingų Monarda rūšių. Labiausiai paplitusios sodo ir dekoratyvinės rūšys yra:

  • Monarda didyma (Raudonoji monarda) – turi raudonus, rožinius ar baltus žiedus.
  • Monarda fistulosa (Laukinė monarda) – turi šviesiai violetinius žiedus.
  • Monarda citriodora (Citrininė monarda) – turi baltus ar šviesiai violetinius žiedus su citrininiu aromatu.

Be šių rūšių, dar yra daugybė veislių ir hibridų, turinčių įvairias žiedų spalvas – nuo baltos iki tamsiai violetinės.

Monardų naudojimas

Monardos yra labai vertinamos dėl savo dekoratyvinių savybių. Jos puikiai tinka prie tvenkinių, keliukų, gėlynuose ir vazonuose. Be to, monardų žiedai ir lapai turi malonų kvapą, pritraukiantį bites, drugelius ir kolibrius.

Monardos taip pat turi įvairių gydomųjų savybių. Jų lapai ir žiedai naudojami arbatoms, tinktūroms ir kitiems preparatams, kurie padeda nuo peršalimo, kosulio, virškinimo sutrikimų ir odos problemų. Kai kurios Genties Amerikos tautos naudojo monardas šimtmečius.

Pagrindinės monardų gydomosios savybės:

  • Antibakterinės
  • Skausmą malšinančios
  • Virškinimą gerinančios
  • Antioksidacinės
  • Antivirusinės
  • Antifungicidinės

Monardų preparatai gali būti vartojami vidaus ir išorės problemoms gydyti.

Monarda-gele

Kaip auginti monardas?

Nors monardos ir yra atsparios ligoms, joms reikia tinkamų augimo sąlygų, kad gerai žydėtų. Svarbiausi dalykai:

Vieta: Monardoms reikia bent 6 valandų tiesioginių saulės spindulių per dieną. Jos gali augti ir pusiau ūksmingoje vietoje, bet prasčiau žydės.

Dirvožemis: Derlingas, gerai drenuojamas dirvožemis. pH lygis tarp 6,0 ir 6,7. Prieš sodinant, dirvožemį patariama praturtinti kompostu.

Laistymas: Monardas reikia laistyti tolygiai, neleidžiant dirvožemiui visiškai išdžiūti. Per gausus laistymas didina ligų riziką.

Tręšimas: Pavasarį, prieš pradedant augti, patariama pabarstyti trąšomis – tai paskatins gausų žydėjimą.

Genėjimas: Nugenėjus nuvytusius žiedynus, monardos paskatinamos žydėti antrą kartą. Rudenį nukarusias šakas taip pat galima apgenėti.

Laikantis šių rekomendacijų, jūsų monardos turėtų puikiai augti ir džiuginti spalvingais žiedais bei maloniu aromatu daugelį metų.

Monarda-augalas

Išvados

Monardos tikrai yra nuostabūs augalai, derinantys dekoratyvines savybes ir gydomąsias galias. Jos puošia sodus ir erdves ryškių spalvų žiedais, vilioja drugelius bei bites ir džiugina mus savo maloniu aromatu. Be to, įvairios monardų rūšys jau šimtmečius naudojamos įvairiems negalavimams gydyti – nuo peršalimo iki odos problemų. Tinkamai prižiūrint ir laikantis aukščiau pateiktų rekomendacijų apie tinkamą vietą, dirvožemį bei priežiūrą, monardos turėtų klestėti jūsų sode ar darželyje ir džiuginti savo grožiu bei nauda daugelį metų. Tai tikrai verti augalai, kuriuos verta išbandyti savo sode.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas