fbpx

Petunija – Spalvinga Ir Aromatinga Gėlė

Petunija yra viena populiariausių vienmečių gėlių, auginamų Lietuvoje ir visame pasaulyje. Ji pasižymi įvairiaspalviais ir aromatingais žiedais, todėl yra labai mėgstama gėlininkų. Šiame straipsnyje apžvelgsime petunijų istoriją, rūšis, auginimą ir priežiūrą.

Petunija

Trumpa petunijų istorija

Petunijų selekcija pradėta XIX a. pirmoje pusėje Pietų Amerikoje. 1831 m. Anglijoje buvo aprašyta pirmoji petunijų rūšis. Vėliau Vokietijoje buvo išvestos petunijos su garbanotais žiedlapiais, o 1881 m. pasirodė pirmosios stambiažiedės veislės.

XX a. petunijų selekciją labai pakeitė heteroziniai hibridai, vadinamieji surfinijos. Tai itin gausiai žydinčios petunijos, pritaikytos auginti indų kompozicijose. Šiuolaikinės surfinijų veislės buvo išvestos JAV po Antrojo pasaulinio karo.

Pagrindinės petunijų rūšys

Pagrindinės komercinės petunijos skirstomos į šias grupes:

  • Surfinijos – tai heteroziniai petunijų hibridai, pasižymintys itin gausiu žydėjimu. Auginamos kaip vienmečiai augalai indų dekorui.
  • Stambiažiedės petunijos – veislės su 5-7 cm skersmens žiedais įvairių spalvų.
  • Vejinės petunijos – žemaūgės, tinkančios klomboms ir bordiūrams.
  • Kalibrachojos – panašios į surfinijas, bet dar gausiau žydinčios.
  • Amfipetunijos – su stambiais dvigubais žiedais.

Be to, yra daugybė petunijų veislių, kurios skiriasi aukščiu, žiedų dydžiu, spalva ir forma.

petunija-gele

Auginimas

Petunijos geriausiai auga saulėtoje vietoje, derlingame, lengvame dirvožemyje. Jos jautrios šalnoms, todėl sodinamos į lauką tik visiškai atšilus orams, gegužės mėnesį.

Prieš sodinant reikia gerai paruošti dirvą – sukultūrinti, patręšti. Dažniausiai jos auginamos vazonuose ar krepšeliuose. Jos taip pat tinka ir lysvėms, rabatams, bordiūrams. Sodinant reikia palikti 20-30 cm tarpą tarp augalų.

Petunijos mėgsta drėgmę, todėl būtina reguliariai jas laistyti, ypač karštomis dienomis. Per gausų laistymą reikia vengti. Tręšiama azoto trąšomis kas 2-3 savaites.

Nužydėjusius žiedynus būtina nuolat šalinti, tada jos ilgiau ir gausiau žydi. Rudenį baigus žydėti augalai iškasami su šaknimis.

Petunijų priežiūra žiemą

Petunijas galima išauginti ir žiemą, laikant patalpose. Tam geriausiai tinka surfinijų, kalibrachojų ar amfipetunijų veislės. Vasarą išsiaugintus augalus rudejant reikia perkelti į šviesią patalpą.

Žiemą petunijoms reikia daug šviesos, todėl jas geriausia laikyti ant palangės pietinėje lango pusėje. Optimali temperatūra žiemą – 15-18 °C. Per žemą temperatūrą petunijos nustoja žydėti.

Žiemą petunijas reikia rečiau, bet gausiau laistyti. Per gausus laistymas sukelia šaknų puvimą. Kartą per mėnesį augalus patartina patręšti. Pavojingiausias žiemą – voratinklinis erkinis kenkėjas, kurį būtina kontroliuoti.

Petunia

Petunija: išvados

Petunijos – tai nuostabios gėlės, kuriomis galima grožėtis tiek vasarą, tiek žiemą. Jos pasižymi įvairiomis spalvomis, aromatingais žiedais ir ilgu bei gausiu žydėjimu.

Norint išauginti gražias petunijas reikia žinoti jų auginimo ypatumus – parinkti tinkamą vietą, laiku sodinti, reguliariai laistyti bei tręšti. Rudenį baigus žydėti daugelis veislių iškasamos, bet kai kurias galima perkelti žiemoti į patalpas.

Tinkamai prižiūrimos petunijos džiugins savo žiedais kelis mėnesius tiek lauke, tiek namuose. Tai tikrai vienos vertinigiausių dekoratyvinių gėlių.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas