fbpx

Petunija: Auginimas, Rūšys, Priežiūra

Petunija – viena populiariausių vasaros gėlių Lietuvoje, žavinti savo spalvingais žiedais ir ilgu žydėjimo laikotarpiu. Šios gėlės puikiai tinka auginimui vazonuose, kabančiuose krepšiuose ar tiesiog gėlynuose. Petunijos nėra itin sudėtingos priežiūros, tačiau žinant pagrindines jų auginimo taisykles, galima džiaugtis nuostabiais žiedais nuo birželio iki pat rudens.

Petunija

Petunijų rūšys

Petunijos skirstomos į keletą pagrindinių rūšių:

 • Smulkiažiedės petunijos (Petunia multiflora) – kompaktiški, žemi augalai su gausybe smulkių žiedelių. Atsparūs įvairioms oro sąlygoms.
 • Stambiažiedės petunijos (Petunia grandiflora) – dideli, 9-12 cm skersmens žiedai, augalai užauga iki 25-30 cm aukščio. Puikiai tinka auginimui vazonuose ar balkonuose.
 • Miniatiūrinės petunijos (Petunia milliflora) – smulkūs, iki 25 cm aukščio augalai. Atsparūs karščiui ir lietui.
 • Svyrančios petunijos (Calibrachoa) – ilgais, iki 2 m stiebais, gausiai žydinčios petunijos. Tinka auginimui kabančiuose vazonuose.
 • Garbanotosios petunijos (Petunia grandiflora fimbriata) – pasižymi gražiais, kiek garbanotais žiedų kraštais.

Petunijų auginimas

Petunijos – šilumamėgiai augalai, todėl sėti jas reikėtų vasario-kovo mėnesiais uždarose patalpose ar šiltnamiuose. Sėklos sudygsta po 10-15 dienų, palaikant +23-25°C temperatūrą. Sudygusias petunijas reikėtų auginti šviesoje, o išaugus 3-4 tikriesiems lapeliams – pikuoti.

Pavasarį, kai nebebūna šalnų pavojaus, petunijas galima persodinti į nuolatinę augimo vietą lauke. Rinkitės saulėtą ar pusiau pavėsingą vietą, kur dirvožemis yra derlingas ir gerai drenuojamas. Petunijos nemėgsta šlapių kojų, todėl svarbu užtikrinti gerą drenažą.

Sodinant petunijas į vazonus ar kabančius krepšius, naudokite kokybišką, lengvą substratą su geru drenažu. Į substratą galima įmaišyti perlito ar smėlio, kad jis būtų puresesnis.

petunija-gele

Petunijų priežiūra

Petunijos nėra labai reiklios priežiūrai, tačiau keletas patarimų padės jums išauginti sveikas ir gausiai žydinčias gėles:

 • Laistymas. Petunijos nemėgsta perdžiūti, tačiau taip pat neturėtų stovėti vandenyje. Laistyti reikėtų reguliariai, priklausomai nuo oro sąlygų. Vazonuose ar kabančiuose krepšiuose auginamas petunijas gali tekti laistyti dažniau.
 • Tręšimas. Petunijos yra gana ėdrios gėlės, todėl norint, kad jos gausiai žydėtų, patartina jas reguliariai tręšti. Naudokite specialias trąšas žydintiems augalams kas 2-3 savaites.
 • Genėjimas. Nužydėjusius žiedus būtina pašalinti, kad augalas negaištų energijos sėklų brandimui ir toliau žydėtų. Taip pat galima karpyti ir pačius augalo ūglius, kad petunija labiau šakotųsi ir būtų kompaktiškesnė.
 • Apsauga nuo ligų ir kenkėjų. Petunijos gali būti pažeidžiamos miltligės, puvinių ar amarų. Pastebėjus ligos požymius, pažeistas dalis reikėtų pašalinti ir naudoti fungicidus. Nuo amarų padės insekticidai.

Petunijų auginimo problemos ir jų sprendimo būdai

Petunijos – vienos populiariausių vasaros gėlių Lietuvoje, žavinčios savo spalvingais žiedais ir ilgu žydėjimo laikotarpiu. Tačiau kartais, nepaisant visų pastangų, petunijos nuvilia – jos pradeda skursti, gelsti, nustoja žydėti. Kokios dažniausios petunijų auginimo problemos ir kaip jas spręsti? Pateikiame keletą patarimų, kaip užauginti sveikas ir gausiai žydinčias petunijas.

Petunija gėlė

Ligos ir kenkėjai

Petunijos, kaip ir kiti augalai, gali būti pažeidžiamos įvairių ligų ir kenkėjų. Dažniausiai pasitaikančios problemos:

 • Miltligė. Ant lapų atsiranda baltos, miltinės dėmės, lapai pradeda džiūti ir kristi. Miltligė plinta šiltomis ir drėgnomis sąlygomis.
 • Pilkasis puvinys. Ant stiebų ir lapų atsiranda pilkos dėmės, augalas pradeda pūti. Ši liga ypač pavojinga persodintiems daigams.
 • Amarai. Smulkūs vabzdžiai, mintantys augalo sultimis. Jie ne tik silpnina augalą, bet ir platina virusines ligas.

Pastebėjus pirmuosius ligos ar kenkėjų požymius, svarbu imtis priemonių:

 • Pašalinti pažeistas augalo dalis.
 • Purkšti fungicidais nuo grybinių ligų, insekticidais – nuo kenkėjų.
 • Retinti augalus, užtikrinti gerą oro cirkuliaciją.
 • Vengti laistymo ant lapų, nes drėgmė skatina ligų plitimą.

Netinkama priežiūra

Dažnai petunijų problemos kyla dėl netinkamos priežiūros. Svarbiausi aspektai, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį:

 • Per didelis ar per mažas laistymas. Petunijos nemėgsta nei sausros, nei permirkusio dirvožemio. Laistyti reikėtų reguliariai, palaikant dirvožemį drėgną, bet ne šlapią.
 • Netinkamas tręšimas. Petunijos – ėdrios gėlės, tad joms reikia reguliaraus tręšimo. Tačiau pertręšus azotu, jos augins daug lapų, bet mažai žydės.
 • Šviesos ir šilumos trūkumas. Petunijos geriausiai auga saulėtoje vietoje. Pavėsyje ar vėsioje aplinkoje jos skursta ir prasčiau žydi.
 • Žiedų ir stiebų nepašalinimas. Nuskabius nuvytusius žiedus ir nupjovus senus stiebus, petunijos geriau šakosis ir gausiau žydės.

Kaip išvengti petunijų auginimo problemų?

Norint išvengti dažniausių petunijų auginimo problemų, svarbu laikytis kelių esminių taisyklių:

 1. Pasirinkti tinkamą augimo vietą. Petunijoms sodinti rinkitės saulėtą, nuo vėjo apsaugotą vietą su derlingu, gerai drenuojamu dirvožemiu.
 2. Užtikrinti tinkamą laistymą. Petunijas laistyti reikėtų reguliariai, ypač sausu ir karštu oru. Tačiau stenkitės neperlaistyi – dirvožemis turi būti drėgnas, bet ne šlapias.
 3. Reguliariai tręšti. Petunijos reiklios maisto medžiagoms, tad jas reikėtų tręšti kas 2-3 savaites specialiomis trąšomis žydintiems augalams. Galima naudoti ir natūralias trąšas, pavyzdžiui, dilgėlių ar varškės ištrauką.
 4. Genėti ir formuoti augalą. Nuolat šalinkite nuvytusius žiedus, pjaukite senus, nužydėjusius stiebus. Taip pat galima karpyti ir ūglius, kad petunija labiau šakotųsi ir būtų kompaktiškesnė.
 5. Stebėti augalų sveikatą. Reguliariai apžiūrėkite savo petunijas, ar nėra ligų ar kenkėjų požymių. Pastebėję pirmuosius simptomus, iš karto imkitės priemonių – taip išvengsite didesnių problemų.

Petunia

Dažniausiai užduodami klausimai

Kada geriausia sėti petunijas?

Petunijas geriausia sėti vasario-kovo mėnesiais uždarose patalpose ar šiltnamiuose. Taip jos spės pakankamai užaugti iki sodinimo į lauką.

Ar petunijos mėgsta saulę?

Taip, petunijos yra saulės mylėtojos ir geriausiai auga saulėtose vietose. Tačiau jos gali toleruoti ir nedidelį pavėsį.

Kaip dažnai reikia laistyti petunijas?

Petunijas reikia laistyti reguliariai, neleidžiant substratui visiškai perdžiūti. Vazonuose ar kabančiuose krepšiuose augančias petunijas gali tekti laistyti dažniau, ypač karštomis vasaros dienomis.

Kodėl petunijos nustoja žydėti?

Dažniausios priežastys, kodėl petunijos nustoja žydėti, yra per mažai saulės, netinkamas laistymas (per daug arba per mažai vandens), trąšų trūkumas arba natūralus augalo senėjimas. Reguliarus nužydėjusių žiedų šalinimas taip pat skatina naujų žiedų formavimąsi.

Ar petunijas galima dauginti šakelėmis?

Taip, kai kurias petunijų rūšis, ypač svyrančiąsias ir garbanotąsias, galima dauginti šakelėmis. Tam tinka jauni, sveiki ūgliai, kuriuos reikia įsodinti į drėgną substratą ir laikyti šiltai bei šviesiai, kol jie įsišaknys.

Kodėl gelsta ir krenta petunijų lapai?

Pageltę ir krentantys lapai gali būti požymis, kad petunija serga grybine liga, pavyzdžiui, miltlige. Taip pat lapai gali gelsti dėl maisto medžiagų, ypač geležies, trūkumo. Abiem atvejais reikėtų imtis priemonių – purkšti fungicidais arba papildomai patręšti.

Kodėl petunijos nustoja žydėti?

Dažniausios priežastys, kodėl petunijos nustoja žydėti – per mažai saulės, netinkamas laistymas, trąšų trūkumas arba natūralus augalo senėjimas. Užtikrinkite petunijoms pakankamą apšvietimą, laistykite ir tręškite reguliariai. Taip pat šalinkite nužydėjusius žiedus – tai paskatins naujų žiedų formavimąsi.

Kaip kovoti su amarais ant petunijų?

Amarų kontrolei galima naudoti įvairius būdus – nuplauti juos stipria vandens srove, purkšti insekticidais ar natūraliomis priemonėmis (pavyzdžiui, česnakų ar svogūnų nuoviru). Taip pat svarbu stiprinti pačius augalus – tinkamai prižiūrimos, stiprios petunijos bus atsparesnės kenkėjams.

Ar galima petunijas laikyti žiemai?

Nors petunijos Lietuvoje dažniausiai auginamos kaip vienmetės gėlės, kai kurias veisles galima bandyti išsaugoti žiemai. Tam reikėtų nupjauti stiebus, palikti tik šaknų gumbus ir juos laikyti vėsioje, tamsioje vietoje iki pavasario. Tačiau dažniausiai paprasčiau ir patikimiau kiekvieną pavasarį užsiauginti naujus petunijų daigus.

Auginant petunijas svarbiausia nepamiršti pagrindinių priežiūros taisyklių ir nuolat stebėti savo augalus. Su tinkama priežiūra ir dėmesiu, petunijos džiugins jus nuostabiais žiedais nuo pavasario iki pat šalnų. O iškilus problemoms – nebijokite eksperimentuoti ir ieškoti sprendimų. Su šiek tiek pastangų ir kantrybės, petunijų auginimas tikrai bus sėkmingas ir malonus procesas.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas