fbpx

Skindapas – Dekoratyvus, Lengvai Prižiūrimas Kambarinis Augalas

Skindapas, dar žinomas kaip sukilis ar pinigų medis, yra populiarus ir dekoratyvus kambarinis augalas. Jis pasižymi įvairiomis veislėmis, kurios skiriasi lapų spalva ir raštais. Skindapai yra lengvai prižiūrimi, pakantūs įvairioms augimo sąlygoms, todėl tinka ir pradedantiesiems augintojams.

Skindapas

Skindapo rūšys ir veislės

Pagrindinės skindapo rūšys yra Epipremnum aureum ir Scindapsus pictus. Epipremnum aureum pasižymi plačiais, šviesiai žaliais lapais ir ilgomis lianomis. Scindapsus pictus lapai yra mažesni, tamsiai žali, kai kurios veislės turi sidabrinių dėmių. Populiarios Epipremnum aureum veislės:

  • ‘Golden Pothos’ – auksinės spalvos lapai;
  • ‘Neon’ – ryškiai žali lapai;
  • ‘Marble Queen’ – baltomis dėmėmis išmarginti lapai.

Scindapsus pictus veislės:

  • ‘Exotica’ – tamsiai žali lapai su sidabrinėmis dėmėmis;
  • ‘Silvery Ann’ – visiškai sidabriniai lapai.

Be to, egzistuoja ir hibridinės skindapo veislės, pavyzdžiui, Scindapsus ‘N Joy’.

Skindapsus

Augimo sąlygos

Nors skindapai ir laikomi pakankamai nelepusiais augalais, jiems reikia tinkamų sąlygų, kad gerai augtų.

Šviesa: Geriausiai jaučiasi šviesioje vietoje, tačiau pakelia ir ne itin ryškią apšvietą. Tiesa, per tamsioje vietoje gali ištįsti tarpušvliai, sumažėti lapai.

Temperatūra: Optimali temperatūra yra 18-22 laipsniai Celsijaus, tačiau pakelia ir žemesnę temperatūrą. Svarbu nepalikti šalčiau nei 13 laipsnių.

Drėgmė: Mėgsta vidutiniškai drėgną orą. Per sausas oras gali sukelti lapų kritimą.

Dirvožemis: Geriausiai auga pralaidžiame, humusingame dirvožemyje. Rekomenduojama naudoti specialų mišinį kambariniams augalams.

Laistymas: Laistyti reikia vidutiniškai – palaikant dirvožemį drėgną, bet vengiant perteklinės drėgmės. Vasarą laistoma dažniau, žiemą rečiau.

Daugininimas

Skindapus lengva dauginti įsodinant ūglius su šaknimis į dirvožemį ar panardinant į vandenį. Taip pat galima dauginti atskiromis lapų skiautėmis ar net stiebo gabaliukais.

Įsodinus ūglius su šaknimis, jie greičiau prigyja. O lapų skiautės ar stiebo gabalėliai šaknijasi ilgiau.

Nauda ir žala

Skindapai puošia patalpas, suteikdami joms egzotiškumo. Kai kurios veislės, pavyzdžiui, ‘Golden Pothos’ ar ‘Silvery Ann’ ypač dekoratyvios dėl savo spalvų.

Be to, skindapai valo orą – nakties metu gamina deguonį, sugeria kenksmingas medžiagas. Jie gali padėti kovoti su galvos skausmais, nuovargiu.

Visgi reikia žinoti, kad kai kurios skindapo rūšys yra nuodingos gyvūnams ir žmonėms. Ypač opios yra Scindapsus rūšys. Jose esančios kristalų pavidalo kalcio oksalato druskos gali sukelti seilėtekį, vėmimą. Todėl tokie augalai neturėtų būti prieinami vaikams ar naminiams gyvūnams.

Priežiūra

Skindapų priežiūra nesudėtinga net ir pradedantiesiems.

Laistymas: Laistyti reikia saikingai, sekant, kad dirvožemis neišdžiūtų. Perteklinis laistymas sukelia šaknų puvimą.

Tręšimas: Tręšiama nuo pavasario iki rudens kas 2-3 savaites skystais trąšais kambariniams augalams.

Pjovimas: Nupjovus per ilgus ūglius, skatinsime augalą šakotis ir atželti.

Persodinimas: Kai šaknys pradeda veržtis pro skylutes, laikas persodinti į didesnį vazoną.

Valymas: Reikia nuvalyti dulkes nuo lapų, kad augalas galėtų normaliai fotosintetinti.

Taip pat reikia stebėti, ar ant augalo neatsiranda kenkėjų – skydamų, voratinklinių erkių. Juos aptikus, būtina nedelsiant imtis priemonių.

Epipremnum-aureum

Išvados

Skindapai tikrai verti dėmesio – jie ir dekoratyvūs, ir lengvai prižiūrimi. Nereikalauja daug pastangų, o suteikia namus puošiančių žalių akcentų.

Tinkamai parinkus veislę ir vietą, laikantis optimalių auginimo sąlygų, skindapai džiugins savo žaluma ilgus metus. O pasirinkus itin dekoratyvias veisles, šie augalai taps tikru interjero puošmena.

Tad jei ieškote nelepaus, bet gražaus kambarinio augalo, skindapas bus puiki pasirinktis.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas