fbpx

Bugenvilija: Egzotiška Gėlė Jūsų Namams Ir Sodui

Bugenvilija (Bougainvillea) – tai nuostabus, egzotiškas augalas, žavintis savo ryškiaspalviais žiedais ir puošiantis daugelio šiltųjų kraštų sodus bei parkus. Nors bugenvilija yra kilusi iš Pietų Amerikos, ji puikiai auga ir mūsų platumose – tereikia žinoti keletą svarbių auginimo ir priežiūros paslapčių. Šiame straipsnyje pateiksime išsamias rekomendacijas, kaip auginti bugenviliją, kad ji džiugintų jus savo grožiu ilgus metus.

Bugenvilija

Bugenvilijos auginimo ypatumai

Bugenvilija – šilumamėgis ir šviesomėgis augalas, todėl jai reikia parinkti saulėtą ir nuo vėjo apsaugotą vietą. Vasarą bugenviliją galima auginti lauke, o šaltuoju metų laiku ją būtina laikyti šviesoje, vėsioje patalpoje (apie 10-15 °C temperatūroje). Svarbu atminti, kad:

  • Bugenvilija nemėgsta skersvėjų ir temperatūros svyravimų.
  • Žiemą laistyti reikia itin saikingai, palaikant tik šiek tiek drėgną substratą.
  • Pavasarį ir vasarą bugenvilija laistomareguliariai, tačiau negalima jos perlaistyti.

Bugenvilija geriausiai auga gerai drenuojamame, neutralios ar silpnai rūgščios reakcijos substrate. Galima naudoti specialų substratą gėlėms arba paruošti mišinį iš lapų žemės, durpių ir smėlio santykiu 2:1:1. Vegetacijos metu bugenviliją patartina tręšti kartą per mėnesį kompleksinėmis trąšomis kambariniams augalams.

Bougaivillea

Bugenvilijos dauginimas

Bugenviliją galima dauginti sėklomis, auginiais ir atlankomis. Dauginimas sėklomis – ilgas ir sudėtingas procesas, todėl dažniausiai pasirenkamas vegetatyvinis dauginimo būdas. Tam tinka 10-15 cm ilgio ūgliai su 2-3 lapais. Juos reikia įsodinti į smėlio ir durpių mišinį (1:1), uždengti permatoma plėvele ir laikyti šiltai (apie 20-25 °C). Šaknis auginiai išleidžia maždaug per mėnesį.

Kitas būdas – dauginimas atlankomis. Tam reikia atrinkti sveiką, gerai išsivysčiusią šaką, padaryti žiedinį įpjovimą, apvynioti drėgnu samanu ir plėvele. Po 1,5-2 mėnesių, kai atsiranda šaknys, atlanką galima atskirti ir persodinti į atskirą vazoną.

Bugenvilijos genėjimas ir formavimas

Bugenvilija – greitai augantis augalas, todėl ją būtina reguliariai genėti ir formuoti. Svarbiausia genėti pavasarį, pašalinant pažeistas, džiūstančias šakas, taip pat trumpinant ilgus ūglius iki 2-3 pumpurų. Vasaros metu galima šiek tiek patrumpinti ūglius, kad krūmas labiau šakotųsi ir gausiau žydėtų. Genėjant svarbu naudoti aštrias, švarias žirkles ir pjūvius apipurkšti fungicidu.

Bugenviliją galima formuoti įvairiais būdais – nuo kompaktiško krūmo iki įspūdingo vijoklio. Norint išauginti gražų, tankų krūmą, reikia nuolat trumpinti ūglius ir pašalinti silpnas šakas. Jei norite, kad bugenvilija virstų vijokliniu augalu, parinkite tinkamą atramą (pavyzdžiui, tvorą ar pergolą) ir palaipsniui prie jos pririškite ilgėjančias šakas.

gėlė bugenvilija

Bugenvilijos panaudojimas kraštovaizdžio dizaine

Bugenvilija – nepaprastai dekoratyvus augalas, galintis tapti tikra sodo ar parko puošmena. Štai keletas idėjų, kaip panaudoti bugenviliją kraštovaizdžio dizaine:

  • Sodinti palei tvoras, sienas ar pergoles, kur ji galės laisvai augti ir formuoti įspūdingus žydinčius kilimus.
  • Auginti vazose terasose, balkonuose ar vidiniuose kiemuose, kur bugenvilija suteiks egzotikos ir ryškių spalvų.
  • Formuoti įvairias figūras (rutulius, kubus, spirales) ir taip sukurti išskirtinius akcentus sode.
  • Derinti su kitais augalais (pavyzdžiui, rožėmis, hortenzijomis, jukoms) ir kurti įspūdingus spalvinius derinius.

Svarbu atminti, kad sodinant bugenviliją reikia palikti pakankamai vietos jos šaknims ir lajui – per ankšta erdvė gali stabdyti augimą ir žydėjimą. Taip pat reikėtų vengti sodinti bugenviliją šalia vaikščiojimo takų ar poilsio zonų, nes kai kurios veislės turi aštrias spygliuotas šakas.

Dažniausiai pasitaikančios bugenvilijų auginimo problemos

Nors bugenvilijos laikomos gana atspariomis ligoms ir kenkėjams, kartais vis dėlto gali kilti tam tikrų problemų:

  • Lapų geltonavimas ir kritimas dažniausiai rodo per gausų laistymą arba nepakankamą maisto medžiagų kiekį substrate.
  • Vangus žydėjimas gali būti sukeltas nepakankamo apšvietimo, per dažno laistymo ar netinkamo tręšimo.
  • Kenkėjai (amarai, skydamariai, voratinklinės erkės) gali pažeisti lapus ir ūglius – juos naikinkite insekticidais.
  • Grybinės ligos (miltligė, rūdys) dažniausiai išplinta esant per drėgnoms sąlygoms – pažeistas vietas pašalinkite ir apipurkškite fungicidais.

Atidžiai stebėdami augalą ir laiku imdamiesi priemonių, galėsite išvengti rimtesnių problemų ir džiaugtis sveika, gausiai žydinti bugenvilija.

Apibendrinimas

Bugenvilija – nuostabus augalas, galintis tapti tikra jūsų namų ar sodo puošmena. Laikantis pagrindinių auginimo ir priežiūros taisyklių – parenkant tinkamą vietą, reguliariai genint ir formuojant, saikingai laistant ir tręšiant – galima išauginti sveikus, gausiai žydinčius egzotiškus krūmus ar vijoklius. Nebijokite eksperimentuoti, atraskite įvairius bugenvilijų panaudojimo būdus kraštovaizdžio dizaine ir kurkite nepakartojamus spalvų ir formų derinius savo sode. Tegul ši nuostabi gėlė tampa jūsų įkvėpimo šaltiniu ir padeda sukurti žaliąją oazę, kurioje norėsis praleisti kuo daugiau laiko!

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas