fbpx

Gvazdikai: Sodinimas, Auginimas, Rūšys, Dauginimas

Gvazdikai (Dianthus) – tai nuostabūs, kvapnūs ir spalvingi gėlių darželio augalai, priklausantys gvazdikinių (Caryophyllaceae) šeimai. Šie daugiamečiai arba vienmečiai žoliniai augalai pasižymi įvairiausiomis spalvomis, formomis ir dydžiais, todėl yra neatsiejama daugelio gėlynų dalis. Gvazdikai ne tik puošia aplinką, bet ir skleidžia malonų kvapą, pritraukia drugelius bei bites. Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime gvazdikų sodinimą, auginimą, priežiūrą, rūšis, dauginimą bei panaudojimą.

Gvazdikas

Gvazdikų sodinimas

Gvazdikai geriausiai auga saulėtose vietose su gerai drenuojama, neutralaus pH dirvožemiu. Sodinimui tinkamas laikas – pavasaris arba ruduo. Prieš sodinant, dirvą reikėtų gerai įdirbti, pašalinti piktžoles ir įterpti kompostą ar gerai sumaitintą dirvožemį. Sodinimo metu išlaikykite 20-30 cm atstumą tarp augalų, priklausomai nuo veislės.

Gvazdikų sodinimo eiga:

 1. Paruoškite lysves ar duobes, atsižvelgdami į augalų dydį.
 2. Atsargiai išimkite daigus iš vazonėlių, stengdamiesi nepažeisti šaknų sistemos.
 3. Įstatykite augalus į paruoštas vietas ir užpilkite dirvožemiu.
 4. Gerai paliekite ir, jei reikia, pamulčiuokite aplinkui augalus.

Gvazdikų auginimas ir priežiūra

Tinkamai prižiūrimi gvazdikai džiugins jus savo grožiu ir kvapu ne vienerius metus. Svarbu reguliariai laistyti augalus, ypač sausros laikotarpiais, tačiau saugotis perlaistymo]. Gvazdikai nemėgsta šlapių kojų, todėl laistykite tik tada, kai viršutinis dirvožemio sluoksnis išdžiūsta.

Gvazdikams reikalingas reguliarus tręšimas vegetacijos laikotarpiu. Naudokite subalansuotas trąšas, skirtas žydintiems augalams, ir laikykitės ant pakuotės pateiktų instrukcijų.

Norėdami paskatinti gausesnį žydėjimą ir palaikyti tvarkingą augalo išvaizdą, reguliariai šalinkite nuvytusius žiedus. Tai ne tik pagerina augalo išvaizdą, bet ir neleidžia augalui eikvoti energijos sėklų formavimui.

Pasibaigus žydėjimo sezonui, genėkite gvazdikus, pašalindami pažeistas, ligotas ar džiūstančias šakas. Tai padės išlaikyti augalo sveikatą ir skatins naujų ūglių augimą.

Gvazdikai

Gvazdikų rūšys

Gvazdikų gentyje yra apie 300 rūšių, pasižyminčių įvairia spalvų gama, žiedų forma ir dydžiu. Populiariausios gvazdikų rūšys:

 • Kininis gvazdikas (Dianthus chinensis): vienmetis arba daugiametis augalas, žydintis rožiniais, raudonais, purpuriniais ar baltais žiedais.
 • Plunksninis gvazdikas (Dianthus plumarius): daugiametis, žydintis baltais, rožiniais ar rausvais, plunksnos formos žiedlapiais.
 • Šiurpinis gvazdikas (Dianthus barbatus): daugiametis, žydintis raudonais, rožiniais, purpuriniais ar baltais, kekėse susitelkusiais žiedais.
 • Uolinis gvazdikas (Dianthus gratianopolitanus): kompaktiškas daugiametis augalas, žydintis rožiniais, raudonais ar baltais, kvapniais žiedais.

Gvazdikų dauginimas

Gvazdikus galima dauginti keliais būdais: sėklomis, auginiais ir atlankomis.

 • Dauginimas sėklomis: Gvazdikų sėklos dažniausiai sėjamos pavasarį tiesiogiai į lysves arba daiginamos patalpose. Sėklos sudygsta po 8-12 dienų ir yra daigios 2-3 metus.
 • Dauginimas auginiais: Auginius geriausia ruošti birželio mėnesį, juos įsodinti į purius substratus (durpes, perlitą, smėlį) ir laikyti šiltnamyje ar kitoje apsaugotoje vietoje.
 • Dauginimas atlankomis: Atlankos ruošiamos liepos-rugpjūčio mėnesiais. Nuo pagrindinio augalo nusidriekusį stiebą reikia užpilti žemėmis, o ties bambliu įpjauti, kad greičiau įsišaknytų.

Gvazdikų panaudojimas

Gvazdikai – ne tik puošnūs, bet ir universalūs augalai, turintys įvairių panaudojimo galimybių:

 • Gėlynuose: Gvazdikai puikiai tinka alpinariumams, gėlių lysvelėms, miksiniams sodinukams ir kraštovaizdžio dizainui
 • Vazoniuose: Kompaktiškos gvazdikų veislės puikiai auga ir vazoniuose, todėl tinka auginti terasose ar balkonuose.
 • Skintos gėlės: Gvazdikai – populiarios skintos gėlės, naudojamos puokštėms, vainikams ir kitiems floristiniams kūriniams.
 • Kulinarijoje: Kai kurių rūšių gvazdikų (ypač kvapiųjų) žiedlapiai naudojami kaip prieskoniai arba arbatų dalis.
 • Medicina: Gvazdikai pasižymi gydomosiomis savybėmis, todėl jų ekstraktai naudojami tradicinėje medicinoje.

Gėlė gvazdikas

Dažniausiai užduodami klausimai

 1. Kaip dažnai reikia laistyti gvazdikus? Gvazdikus reikia laistyti reguliariai, ypač sausros laikotarpiais, tačiau svarbu neperlaistytų. Laistykite tik tada, kai viršutinis dirvožemio sluoksnis išdžiūsta.
 2. Ar gvazdikai mėgsta saulę ar pavėsį? Gvazdikai geriausiai auga saulėtose vietose, tačiau gali toleruoti ir nedidelį pavėsį. Visiškas pavėsis gali sumažinti žydėjimą.
 3. Kaip dažnai reikia tręšti gvazdikus? Gvazdikus reikia tręšti vegetacijos laikotarpiu kas 2-3 savaites, naudojant subalansuotas trąšas, skirtas žydintiems augalams.
 4. Kaip kovoti su gvazdikų ligomis ir kenkėjais? Gvazdikai gali būti pažeidžiami grybelinių ligų (pvz., rūdžių, dėmėtligių) ir kenkėjų (amarų, erkių). Reguliariai stebėkite augalus ir pastebėję problemą, naudokite fungicidus ar insekticidus.
 5. Ar galima gvazdikus auginti vazonuose? Taip, ypač kompaktiškos gvazdikų veislės puikiai tinka auginimui vazonuose. Užtikrinkite gerą drenažą ir reguliariai prižiūrėkite augalus.

Gvazdikai – nuostabūs, įvairiapusiai augalai, galintys papuošti bet kurį gėlyną ar sodą. Tinkamai prižiūrimi, jie džiugins jus savo kvapniais, spalvingais žiedais ilgus metus. Nesvarbu, ar esate patyręs sodininkas, ar tik pradedantysis, gvazdikai tikrai verti dėmesio. Išbandykite skirtingas rūšis, eksperimentuokite su auginimo būdais ir mėgaukitės šių nuostabių gėlių grožiu.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas