fbpx

Japoninė Kamelija: Egzotiška Gėlė su Turtinga Istorija

Japoninė kamelija (Camellia japonica) yra viena gražiausių ir labiausiai žavingų gėlių pasaulyje. Ši nuostabi augalų rūšis, kilusi iš Azijos, jau šimtmečius žavi savo spindinčiais, simetriškais žiedais ir blizgančiais, tamžiai žaliais lapais. Nors dažnai vadinama japoniška, iš tiesų ši kamelija kilo iš Kinijos ir tik vėliau paplito Japonijoje bei kituose Azijos regionuose.

Japoninė Kamelija

Japoninė kamelija priklauso Theaceae (arbatmedžių) šeimai ir yra viena iš maždaug 200 kamelijų genties rūšių. Laukinėje gamtoje šie augalai auga kaip nedideli medžiai ar krūmai, siekiantys 5-15 metrų aukštį. Japoninės kamelijos pasižymi kietais, blizgančiais, ovalo formos lapais ir dideliais, ryškiaspalviais žiedais, kurie gali būti įvairių atspalvių – nuo sniego baltumo iki sodrios raudonos ar net dryžuotų kombinacijų.

Kamelijos istorija Azijoje siekia tūkstančius metų. Kinijoje šie augalai buvo vertinami dėl savo grožio ir auginami sodų puošybai bei arbatos gamybai jau nuo 5 amžiaus. Japonijoje kamelijos tapo itin populiarios Edo laikotarpiu (1603-1868), kai jos buvo plačiai auginamos sodų puošybai ir ikebanos menui. Kamelijos žiedai taip pat buvo naudojami tradicinėse japoniškose arbatos ceremonijose ir kimono raštuose.

Kamelijos Kelionė į Vakarus

Europiečiai pirmą kartą susipažino su kamelijomis 17 amžiuje, kai Rytų Indijos kompanijos laivai pradėjo gabenti šiuos egzotiškus augalus iš Azijos. Pirmosios kamelijos pasiekė Europą apie 1739 metus ir iškart sužavėjo aristokratus bei sodininkus savo nepaprastu grožiu. Tačiau dėl sudėtingų auginimo sąlygų ir jautrumo šalčiui, kamelijos ilgą laiką buvo auginamos tik botanikos soduose ir turtingųjų oranžerijose.

Kamelijos Kelionė į Vakarus

19 amžiuje kamelijos populiarumas Europoje pasiekė aukštumas. Jas pamilo aukštuomenė, o kamelijos tapo prabangos ir rafinuotumo simboliu. Prancūzijoje net atsirado posakis „La Dame aux Camélias” (liet. „Dama su kamelijomis”), įkvėptas to paties pavadinimo Aleksandro Duma romano. Kamelijos puošė kilmingųjų salonus, buvo dėvimos kaip aksesuarai ir tapo madingų damų favoritu.

Tuo tarpu Jungtinėse Amerikos Valstijose kamelijos atsirado 18 amžiaus pabaigoje, kai pirmieji sodinukai buvo atvežti iš Anglijos. Kamelijos greitai paplito pietinėse valstijose, ypač Pietų Karolinoje ir Džordžijoje, kur klimatas buvo palankus šių augalų auginimui. Čia jos tapo neatskiriama pietietiškų sodų dalimi ir įgavo simbolinę reikšmę – kamelijos žiedai buvo naudojami vestuvių puokštėse ir laidotuvių vainikuose.

Kamelijos Auginimas ir Priežiūra

Nors japoninės kamelijos yra gana nepretenzingi augalai, joms reikia specifinių auginimo sąlygų. Svarbiausia užtikrinti tinkamą dirvožemio rūgštingumą (pH 5-6,5), gerai drenuotą substratą ir apsaugą nuo tiesioginių saulės spindulių. Kamelijos mėgsta dalinio pavėsio vietas ir geriausiai auga po medžių lajomis ar šiaurinėje pastatų pusėje.

Kamelijos Auginimas ir Priežiūra

Pavasarį ir vasarą kamelijas reikia reguliariai laistyti ir tręšti specialiomis rūgščiomis trąšomis. Genėjimas atliekamas pavasario pabaigoje, po žydėjimo, pašalinant nuvytusius žiedus ir formuojant krūmo formą. Žiemą svarbu apsaugoti kamelijų šaknis nuo šalčio mulčiuojant ir esant būtinybei dengiant agroplėvele.

Kamelijos gali būti dauginamos sėklomis, auginiais arba skiepijant. Dauginimas sėklomis užtrunka ilgiausiai (3-5 metus iki pirmojo žydėjimo), tačiau taip išaugintos kamelijos būna atsparesnės ligoms. Auginiai įsišaknyja per kelis mėnesius, o skiepytos kamelijos pradeda žydėti jau po metų.

Kamelijos Veislės ir Panaudojimas

Šiandien yra žinomos tūkstančiai japoninės kamelijos veislių ir hibridų, pasižyminčių įvairiomis žiedų spalvomis, dydžiais ir formomis. Populiariausios veislės:

  • ‘Alba Plena’ – senovinė veislė su baltais, pildytais žiedais
  • ‘Adolphe Audusson’ – ryškiai raudoni, pusiau pilnaviduriai žiedai
  • ‘Elegans’ – rausvi žiedai su baltais atspalviais
  • ‘Kramer’s Supreme’ – sodrios raudonos spalvos, pilnaviduriai žiedai
  • ‘Nuccio’s Gem’ – balti žiedai su rausvais kraštais

Be sodų puošybos, japoninės kamelijos naudojamos ir kitiems tikslams. Iš kamelijų sėklų spaudžiamas vertingas aliejus, naudojamas kosmetikoje ir kulinarijoje. Kamelijos lapai ir žiedai pasižymi gydomosiomis savybėmis ir yra naudojami tradicinėje Rytų medicinoje. O kamelijos mediena dėl savo tvirtumo ir dekoratyvumo vertinama baldų gamyboje.

Kamelijos Lietuvoje

Nors Lietuvos klimatas nėra pats palankiausias šilumamėgėms kamelijoms, pastaraisiais metais jos tampa vis populiaresnės tarp sodininkų mėgėjų ir kolekcininkų. Auginant kameliją Lietuvoje, svarbu parinkti jai tinkamą auginimo vietą (geriausia šiaurinėje namo pusėje), rūgštų dirvožemį ir žiemą apsaugoti nuo šalčių mulčiuojant bei dengiant agroplėvele.

Lietuvoje kamelijų galima įsigyti specializuotose sodininkystės parduotuvėse, o vertingų patarimų apie jų auginimą kreiptis į patyrusius sodininkus ar botanikos sodus. Populiarėjant kamelijoms, atsiranda ir daugiau informacijos lietuvių kalba apie šių nuostabių augalų priežiūrą ir veisles.

Apibendrinant, japoninė kamelija – tai išskirtinio grožio ir turtingos istorijos augalas, kuris jau šimtmečius žavi savo aristokratiškais žiedais ir spindinčiais lapais. Nors auginimas reikalauja šiek tiek pastangų ir žinių, kamelija atperka su kaupu savo egzotišku žavesiu ir nenuilstančiu žydėjimu. Tad jei svajojate apie rytietišką sodą ar tiesiog norite praturtinti savo augalų kolekciją, japoninė kamelija gali tapti puikiu pasirinkimu.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas