fbpx

Celiozija – Spalvinga Ir Dekoratyvi Gėlė

Celiozija, arba Celosia, yra spalvinga ir dekoratyvi vienmetė gėlė, priklausanti Amaranto (burnotinių) šeimai. Šios gėlės kilusios iš Amerikos ir Pietryčių Azijos. Jos pasižymi įvairiomis formomis ir spalvomis, todėl yra populiarios tarp sodininkų ir floristų.

Celiozija

Celiozijų priežiūra

Celiozijos mėgsta saulėtas, šiltas vietas, apsaugotas nuo vėjo. Jos gerai auga derlingose, vidutinio drėgnumo dirvose. Per sausras celiozijas reikia laistyti. Daigus gali pulti pilkieji ir baltieji puviniai bei lapų dėmėtligė.

Celiozijas galima sodinti įvairiose vietose – lysvėse, apvaduose, gėlinėse, vazonuose ant balkonų ar kapinėse. Jos atrodo efektingai tiek pavieniui, tiek grupėmis.

Celiozijų formos ir veislės

Yra keletas skirtingų celiozijų formų:

  • Skiauteračių formos – pasižymi platėjančiais, skiautėtais žiedynais. Spalvos įvairios – raudona, geltona, oranžinė.
  • Plunksniškos formos – turi status, šakotus stiebus su siauresniais, plunksniškais žiedynais. Dažniausiai būna šiaudų geltonumo spalvos.
  • Kristata forma (Celosia cristata) – vadinamos gaidžiagalvėmis, nes primena gaidžio galvą. Žiedai susitelkę į kompaktiškas šluoteles.

Populiarios veislės:

  • Sidabrinė celiozija (Celosia argentea) – 15-40 cm aukščio augalai su linijiškais lapais. Žiedai smulkūs, susitelkę į piramidiškas šluoteles. Žydėjimo pradžioje būna rausvi, vėliau – šiaudų geltonumo[3].
  • Vasarinė celiozija (Celosia spicata) – status augalas iki 100 cm aukščio. Turi ilgus varpinius žiedynus, kurie būna raudoni, geltoni arba balti.

Celiozijų naudojimas

Celiozijų žiedus galima naudoti įvairiais būdais:

  • Puošti – celiozijų žiedynai atrodo efektingai tiek pavieniui, tiek puokštėse. Jie tinka ir vazonams, ir gėlynuose.
  • Džiovinti – nuskintus celiozijų žiedus galima išdžiovinti ir naudoti sausoms gėlių kompozicijoms.
  • Valgyti – kai kurių rūšių jauni celiozijų augalai ir žiedai tinka maistui. Jie auginami ir valgomi Indijoje, Vakarų Afrikoje bei Pietų Amerikoje.

Celosia

Celiozijos auginimas

Vieta ir dirva

Norint išauginti gražias celiozijas, reikia parinkti tinkamą vietą ir dirvą. Celiozijos mėgsta šiltas, saulėtas vietas, apsaugotas nuo vėjo. Jos gerai auga derlingoje, vidutinio drėgnumo dirvoje. Per sausras celiozijas reikia papildomai laistyti.

Pikavimas

Jauni celiozijų daigai pikuojami į atskirus vazonėlius, kai užauga 1-2 poros tikrųjų lapelių. Antrą kartą galima pikuoti gegužės mėn. į nuolatinę vietą lysvėse ar vazonuose.

Žydėjimas

Celiozijos pradeda žydėti birželio mėn. ir žydi iki pat šalnų. Kai pradeda džiūti apatiniai žiedai, juos reikia nupjauti. Taip paskatinamas naujų žiedynų augimas ir ilgesnis žydėjimo laikotarpis.

Priežiūra

Celiozijų priežiūra nesudėtinga. Svarbiausia jas reguliariai laistyti, ypač karštomis dienomis. Taip pat rekomenduojama tręšti celiozijas specialiais daugiamečių gėlių trąšų mišiniais. Rudenį nudžiūvusius stiebus ir lapus nupjauti prie žemės paviršiaus.

Celiozijų dauginimas

Celiozijas galima dauginti sėklomis arba vegetatyviškai.

Sėklas reikėtų sėti anksti pavasarį šiltnamyje ar patalpoje. Daigus galima išsodinti į nuolatinę vietą, kai tik nebebus šalnų pavojaus. Sėklas taip pat galima sėti tiesiai į dirvą gegužės mėnesį.

Sėklos sėjamos į dirvą arba dėžutes, 18-20°C temperatūroje. Per 10-14 dienų sudygsta daigai, kuriuos reikia saugoti nuo per didelės drėgmės.

Vegetatyviai celiozijas galima dauginti atskiriant ir persodinant atžalas. Geriausia tai daryti pavasarį.

Išvados

Celiozija yra dekoratyvi vienmetė gėlė, tinkanti tiek sodininkams mėgėjams, tiek profesionaliems floristams. Įvairios jos formos ir spalvos suteikia galimybių kurti įvairias kompozicijas. Celiozijos nereiklios priežiūrai, pakankamai atsparios ligoms. Jas paprasta dauginti tiek sėklomis, tiek vegetatyviai. Tad vertėtų išbandyti šią spalvingą gėlę savo sode ar balkone!

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas