fbpx

Visžaliai Augalai: Priežiūra Ir Auginimas

Visžaliai augalai yra nuostabi sodo puošmena, suteikianti žalumos ir gyvybės net šalčiausiu metų laiku. Šie augalai išsiskiria savo gebėjimu išlaikyti lapus žaliuojančius ištisus metus, todėl jie yra ypač vertinami sodininkų ir kraštovaizdžio dizainerių. Tačiau norint, kad visžaliai augalai klestėtų ir atrodytų gražiai, būtina tinkamai juos prižiūrėti ir auginti.

Visžaliai Augalai

Visžalių augalų tipai

Visžalių augalų įvairovė yra labai plati – nuo mažų krūmokšnių iki didelių medžių. Populiariausi visžaliai augalai Lietuvoje yra:

  • Eglės (Picea)

Eglės

  • Pušys (Pinus)

Pušis

  • Kadagiai (Juniperus)

Kadagys sode

  • Tujų (Thuja)

Tujos

  • Kėniai (Abies)

kenis

  • Rododendrai (Rhododendron)

Rododendrai

  • Buksmedžiai (Buxus)

Buksmedžiai

Kiekviena iš šių rūšių turi skirtingus poreikius ir savybes, todėl renkantis visžalius augalus savo sodui, svarbu atsižvelgti į jų dydį, formą, lapų spalvą ir kitus ypatumus.

Sodinimas ir vietos parinkimas

Norint užtikrinti, kad visžaliai augalai gerai augtų ir klestėtų, labai svarbu parinkti jiems tinkamą vietą sode. Dauguma visžalių mėgsta saulėtas arba pusiau pavėsingas vietas, tačiau yra ir tokių, kurie gali augti pavėsyje. Taip pat svarbu atsižvelgti į dirvožemio tipą – visžaliams reikia gerai drenuoto, vidutiniškai drėgno ir derlingų dirvožemių.

Sodinant visžalius augalus, reikia iškasti pakankamai didelę duobę, kad šaknys turėtų pakankamai vietos augti. Šaknis reikia atsargiai išskleisti ir užpilti dirvožemiu, lengvai suspaudžiant, kad neliktų oro tarpų. Po sodinimo augalus reikia gerai palaistyti.

Laistymas ir tręšimas

Visžaliams augalams reikia reguliaraus laistymo, ypač pirmaisiais augimo metais. Laistyti reikia gausiai, kad dirvožemis būtų drėgnas, bet ne šlapias. Vasaros metu, kai oro temperatūra aukšta, gali prireikti laistyti dažniau.

Tręšimas taip pat yra svarbi visžalių augalų priežiūros dalis. Geriausia naudoti specialiai visžaliams skirtus trąšas, kuriose yra subalansuotas maistinių medžiagų kiekis. Tręšti reikėtų pavasarį ir vasarą, vengiant pertręšimo, nes tai gali pakenkti augalams.

Genėjimas ir formavimas

Nors visžaliai augalai auga lėtai, tačiau jiems vis tiek reikalingas genėjimas ir formavimas. Tai padeda palaikyti augalo formą, skatina tankesnį lapų augimą ir pašalina pažeistas ar nudžiūvusias šakas.

Geriausias laikas genėti visžalius yra pavasaris arba vasaros pradžia, kai augalai aktyviai auga. Genėjimui naudokite aštrias ir švarias žirkles ar genėtuvus. Genėdami stenkitės išlaikyti natūralią augalo formą ir nepašalinkite daugiau nei trečdalio lajos.

Kai kuriems visžaliams, pavyzdžiui, tujoms ar buksmedžiams, galima suteikti įvairias dekoratyvines formas, reguliariai juos genint ir formuojant. Tai suteikia sodui išskirtinumo ir elegancijos.

Apsauga nuo ligų ir kenkėjų

Nors visžaliai augalai yra gana atsparūs ligoms ir kenkėjams, tačiau kartais jie gali susirgti ar būti puolami vabzdžių. Dažniausiai pasitaikančios problemos yra:

  • Grybelinės ligos (pvz., šakų džiūtis, spyglių rudavimas)
  • Vabzdžių antpuoliai (pvz., amarai, erkės)
  • Šaknų puvinius dėl per didelio drėgnumo

Norint apsaugoti visžalius nuo ligų ir kenkėjų, svarbu reguliariai juos apžiūrėti ir stebėti, ar nėra pažeidimų požymių. Pastebėjus problemą, reikėtų nedelsiant imtis priemonių – pašalinti pažeistas augalo dalis, naudoti fungicidus ar insekticidus.

Taip pat svarbu palaikyti tinkamas augimo sąlygas – neperlaistykite, užtikrinkite gerą dirvožemio drenažą ir venkite augalų sodinimo per arti vienas kito, kad būtų pakankama oro cirkuliacija.

Mulčiavimas ir dirvos priežiūra

Mulčiavimas yra puikus būdas palaikyti drėgmę dirvožemyje, slopinti piktžoles ir apsaugoti visžalių šaknis nuo temperatūros svyravimų. Mulčiui galima naudoti įvairias organines medžiagas, tokias kaip pjuvenos, žievė, lapai ar kompostas.

Pavasarį ir rudenį aplink visžalius reikėtų pašalinti seną mulčią ir pakeisti ją nauja. Tai ne tik atnaujins mulčio sluoksnį, bet ir leis patikrinti dirvožemio būklę, pašalinti piktžoles ir patręšti augalus.

Dirvožemį aplink visžalius taip pat reikėtų reguliariai purenti, kad jis išliktų pralaidus orui ir vandeniui. Venkite per gilaus purenimo, kad nepažeistumėte šaknų.

Paruošimas žiemai

Nors visžaliai augalai yra atsparūs šalčiui, tačiau jaunus ar neseniai pasodintus augalus reikėtų paruošti žiemai. Tam galima naudoti specialius žieminius apklotus ar agropluoštą, kuris apsaugos nuo stiprių vėjų ir saulės spindulių.

Prieš žiemą taip pat svarbu sumažinti laistymo dažnumą, kad augalai spėtų pasiruošti ramybės būsenai. Paskutinį kartą visžalius reikėtų palaistyti vėlyvą rudenį, kai temperatūra nukrenta žemiau nulio.

Dekoratyvinis panaudojimas

Visžaliai augalai yra nepamainomi kuriant įvairias sodo kompozicijas ir žaliąsias erdves. Jie puikiai tinka gyvatvorėms, pavienėms grupėms ar alpinariumams. Derinant skirtingų rūšių ir formų visžalius, galima sukurti įspūdingus augalų derinius, kurie džiugins akį ištisus metus.

Visžaliai taip pat gali būti auginami vazonuose ar konteineriuose, puošiant terasas, balkonus ar įėjimus. Tokiu būdu galima sukurti žalią oazę net ir mažoje erdvėje.

Visžaliai Augalai – Apibendrinimas

Visžaliai augalai yra nepakeičiami sodo elementai, suteikiantys žalumos ir gyvybingumo bet kuriuo metų laiku. Tinkamai parinkus augalų rūšis, pasirūpinus jų sodinimu, laistymu, tręšimu ir apsauga nuo ligų bei kenkėjų, visžaliai augalai džiugins jus savo grožiu ilgus metus.

Atminkite, kad kantrybė ir atidumas yra pagrindiniai sėkmingo visžalių auginimo komponentai. Skirkite savo augalams pakankamai dėmesio ir meilės, o jie atsilygins sveika išvaizda ir nuostabia žaluma jūsų sode.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas