fbpx

Rožės – Populiariausios Gėlės Pasaulyje

Rožės yra vienos gražiausių ir populiariausių gėlių pasaulyje. Jos žavi savo įvairiažiedžiais žiedais, maloniu kvapu ir ilgu bei gausiu žydėjimu. Nors rožių priežiūra reikalauja šiek tiek pastangų, tačiau rezultatas visuomet atperka visas investuotas valandas.

Rožės

Rožės skirstomos į keletą pagrindinių grupių: vijoklines, floribundines, hibridines arbatines, parkines ir kt. Jos skiriasi aukščiu, augimo būdu, atsparumu, žydėjimo trukme ir gausumu. Atsižvelgiant į tai, galima parinkti tinkamiausias veisles konkrečioms sąlygoms – pvz., aukštas atsparumas šalčiui ir ligoms, žydi visą vasarą, tinka auginti vazonuose ir pan.

Toliau pateikiami patarimai padės Jums pasirinkti tinkamiausius rožių sodinukus, paruošti dirvą, pasodinti, prižiūrėti ir išvengti dažniausių klaidų. Su šiuo gidu Jūsų sodą papuoš gražiai žydinčios ir sveikos rožės!

Kaip pasirinkti tinkamus rožių sodinukus?

Renkantis rožių sodinukus, svarbu atsižvelgti į šiuos kriterijus:

  • Atsparumas šalčiams ir ligoms – labai svarbus kriterijus, lemiantis ar rožės sėkmingai žaliuos Lietuvos klimato sąlygomis. Rinkitės sodinukus, kurių atsparumas šalčiui siekia bent -25°C. Taip pat svarbu, kad rožės būtų atsparios pagrindinėms grybinėms ligoms.
  • Žiedų spalva ir forma – pagalvokite, kokios spalvos ir formos žiedai labiausiai derėtų prie Jūsų namų eksterjero ar sodo. Ar mėgstate ryškias spalvas, ar labiau traukia neutralūs, pasteliniai atspalviai?
  • Aukštis ir augimo būdas – ar norite žemų krūminių, aukštų vijoklinių, laipiojančių ar kitokių rožių? Tai lems kur ir kaip galėsite jas sodinti.
  • Žydėjimo trukmė ir gausumas – kai kurios veislės žydi tik kelias savaites, kitos – beveik visą vasarą. Taip pat skiriasi ir atskirų žiedų gausumas.

Atsižvelgdami į šiuos kriterijus ir savo poreikius, tikrai rasite tinkamiausius rožių sodinukus!

Atsparumas šalčiams ir ligoms: kaip tai įvertinti prieš perkant

Renkantis rožes, vienas svarbiausių dalykų, lemsiančių jų sėkmingą augimą Lietuvoje, yra atsparumas žiemos šalčiams. Dažnai ant rožių sodinukų pakuočių būna nurodytas konkretus atsparumo laipsnis °C, pvz. -25°C. Kuo žemesnė temperatūra, tuo geriau – tokios veislės tikrai ištvers mūsų žiemas.

Taip pat būtina pasitikrinti, ar pasirinktos rožės yra atsparios pagrindinėms ligoms: miltligei, rūdims ir kt. Jei pakuotėje toks atsparumas nenurodytas, pasidomėkite internete – įsitikinkite, kad veislė tinka Lietuvos sąlygoms.

Dar vienas būdas įsitikinti, jog sodinukai yra tinkami mūsų klimatui – peržiūrėti augintojų rekomendacijas. Jei nurodyta, kad tinka Sodrai, Vidurio ar Šiaurės Europos sąlygoms – drąsiai rinkitės tokius.

Žiedų spalva ir forma

Rožių žiedų spalva ir forma itin svarbi kuriant estetišką, darnų sodo vaizdą.

Jei mėgstate ryškias spalvas, rinkitės sodinukus su raudonais, geltonais, oranžiniais, purpuriniais žiedais. Norintys neutralesnės gamtos, Jums tiks baltos, rožinės, persikinės spalvos.

Žiedų formos taip pat įvairios – galite rinktis stambius, pilnavidurius, paprastus, pusiau pilnavidurius, pomponinius ir kitokius žiedus.

Visa tai priklausys nuo Jūsų skonio ir sodo stiliaus. Pavyzdžiui, prie modernių namų tiks ryškios spalvos, o prie klasikinio medinio namo – ramios pastelės. Pagalvokite, kas labiausiai atitinka Jūsų viziją ir atrinkite gražiausius rožių sodinukus!

Rozes žiedas

Vijoklinės ir krūminės rožės: kuo jos skiriasi ir kaip pasirinkti?

Rožės skirstomos į vijoklines ir krūmines. Kam kurios labiau tinka?

Vijoklinės rožės – tai aukštos, besivijančios rožės, kurioms reikia atramos. Jos puikiai tinka dengti tvoras, balkonus, pergolas. Vijoklinės rožės pasižymi ilgu bei gausiu žydėjimu ir įvairiomis žiedų formomis bei spalvomis.

Krūminės rožės auga kaip savarankiški neaukšti krūmai. Jas patogu sodinti prie namų, gėlynuose, alpinariumuose. Krūmines rožes lengviau formuoti ir genėti. Jos taip pat žydi ilgai ir gausiai.

Taigi, jei turite kur vijoklinėms rožėms įsikabinti – drąsiai rinkitės jas. O norintiems kompaktiškų, lengvai formuojamų augalų – tinkamesnės bus krūminės rožės.

Rožių auginimo pagrindai

Norint, kad nupirkti rožių sodinukai puikiai prigytų, reikia tinkamai pasiruošti – parinkti vieta, paruošti dirvą, pasodinti ir tinkamai prižiūrėti. Apie tai plačiau kituose skyriuose.

Tinkama vieta rožėms: gruntas, drėgmė ir apšvietimas

Ieškant tinkamos vietos rožėms, reikėtų atsižvelgti į šiuos pagrindinius dalykus:

  • Gruntas – rožėms tinka lengvas, laidus priemolis ar priesmėlis, pH 6-7. Sunkus molis netinka.
  • Drėgmė – rožės mėgsta derlingą, humusingą, vidutiniškai drėgną dirvą. Per sausa ar užmirkusi vieta taip pat netinka.
  • Apšvietimas – rožės mėgsta gana daug šviesos, todėl vieta turėtų būti gerai apšviesta, ypač ryte. Pavėsyje augančios rožės žydi prastai.

Parinkus tinkamą vietą pagal šiuos kriterijus, rožės dosniai atsidėkos Jums savo žiedais!

Tinkamas sodinimo laikas

Tinkamiausias rožių sodinimo laikas – anksti pavasarį arba rudenį. Pavasarį sodinama, kai pašyla žemė ir jau nebėra šalnų (balandžio mėn.). Rudenį geriausia sodinti rugsėjo-spalio mėnesiais.

Vasarą karštyje rožių sodinimas nerekomenduojamas – šaknys gali nudegti, ir augalai blogai prigis. Žiemą taip pat venkite sodinti dėl šalčio ir iššalusios žemės.

Tad geriausias laikas – pavasaris ar ruduo. Tuomet sodinukai spės gerai įsišaknyti iki žiemos šalčių ar vasaros karščių.

Sodinimo eiga

Norėdami pasodinti rožes, pirmiausia turėtumėte pasirinkti joms tinkamą vietą – gerai pralaidžią, humusingą dirvą, apsaugotą nuo tiesioginių saulės spindulių. Duobė turėtų būti bent 50×50 cm dydžio ir 50 cm gylio. Svarbu nepamiršti į jos dugną įmaišyti komposto ar organinių trąšų.

Išėmę rožės sodinuką iš vazono, apkirpkite per ilgas šaknis, kad lengviau tilptų į duobę. Sodindami palikite šaknų kaklelį lygiu su dirvos paviršiumi. Aplink šaknis užberkite mišinį iš derlingos žemės, komposto ir smėlio. Gerai pritrynkite. Palikite 5 cm gylio apsauginę zoną, kuri sulaikys drėgmę. Laistykite kas 2-3 dienas, kol rožės įsišaknys.

Rožių priežiūra po sodinimo: kaip pasiekti sveiką augimą ir gausų žydėjimą

Kad rožės po sodinimo gerai įsišaknytų, augtų ir žydėtų, jų priežiūrai reikia skirti deramą dėmesį. Svarbiausi aspektai:

Laistymas – pirmąsias 2 savaites po sodinimo rožes reikia gausiai laistyti. Vėliau, kai šaknys įsitvirtina, laistoma kas 3-4 dienas. Venkite per didelio drėgmės pertekliaus.

Tręšimas – praėjus mėnesiui po sodinimo, pradėkite tręšti rožes specialiais mišiniais, skirtas dekoratyviniams augalams. Tręškite kas 2-3 savaites.

Genėjimas – iškart po sodinimo nerekomenduojama genėti. Palaukite, kol augalai įsikurs ir sudygs naujų ūglių. Tada atsargiai išgenėkite pažeistas, ligotas šakas.

Laikantis šių nesudėtingų taisyklių Jūsų rožės užaugs stiprios, sveikos ir dosniai džiugins savo žiedais!

Rožių genėjimas – kaip teisingai ir kada genėti?

Rožių genėjimas yra labai svarbi šių gražių augalų priežiūros dalis. Nors atrodo, kad genėjimas gali pakenkti rožėms, iš tikrųjų tai padeda formuoti tinkamą jų formą, skatina gausų žydėjimą, pagerina oro cirkuliaciją ir apsaugo nuo ligų bei kenkėjų.

Kada reikėtų genėti rožes?

Tinkamiausias rožių genėjimo laikas – anksti pavasarį, kai tik pašyla oras ir pradeda pumpuruotis. Genėjimas pavasarį skatina augalus greičiau atsigauti po žiemos ir suformuoti naujus ūglius bei žiedynus.

Taip pat galima genėti ir rudenį, spalio-lapkričio mėnesiais. Tuomet pašalinamos pažeistos, ligotos šakos, kad per žiemą neplistų infekcijos. Vasarą venkite genėti, nes tai gali sulėtinti augimą.

Kaip teisingai genėti skirtingas rožes?

Genėjimo būdai priklauso nuo rožių:

  • Floribundinės ir hibridinės – formuojamos iškarpant senas šakas prie pat žemės, paliekant 4-8 stipriausius jaunus stiebus.
  • Laipiojančios – genimos pašalinant susipynusias, senas šakas. Paliekami 8-10 jaunų, stiprių stiebų.
  • Krūminės – genimos išpjaunant apatinę senų šakų dalį ir paliekant jaunus ūglius, kurie skatins gausų atžėlimą.
  • Vijoklinės – trumpinamos iki norimo aukščio, šalinant susipynusias šakas.

Visų rūšių rožės genimos taip, kad liktų maždaug trečdalis ar pusė kiekvienos šakos. Per smarkus genėjimas neleidžia rožėms greitai atsigauti.

Taikant šiuos patarimus, teisingas rožių genėjimas užtikrins Jūsų augalų sveikatą ir gausų žydėjimą daugelį metų!

Vandens, trąšų ir genėjimo svarba rožių augime

Norint išauginti gražias, gausiai žydinčias rožes, labai svarbu tinkamai jas laistyti, tręšti ir genėti:

Laistymas – rožės mėgsta drėgną, bet ne per šlapią dirvą. Laistykite taupiai, bet reguliariai – optimalu kas 3-4 dienas. Per retai laistant žiedai nyksta, o per gausus laistymas sukelia ligas.

Tręšimas – kas 2-3 savaites tręškite specialiais augalų trąšų mišiniais. Taip užtikrinsite, kad rožėms netrūks reikalingų maisto medžiagų gražiam žydėjimui.

Genėjimas – kasmet pavasarį reikia išgenėti pažeistas, senas šakas, suteikti pageidaujamą formą. Tai skatina naujų ūglių augimą ir žiedynų formavimąsi.

Tinkamai prižiūrėtos rožės Jus džiugins dešimtmečius!

sodo roze

Dažniausios klaidos sodinant rožes

Net ir patyrę sodininkai kartais padaro klaidų sodindami rožes. Dažniausios iš jų:

  • Sodinimas netinkamu laiku – pavasarį per anksti arba karštą vasarą.
  • Netinkamos vietos parinkimas – per sunki, užmirkusi, užpavėsinta dirva.
  • Per sekli duobė – turi būti bent 50x50x50 cm dydžio.
  • Per tankus sodinimas – reikia palikti tarpą tarp kaimyninių augalų.
  • Per gilus sodinimas – šaknų kaklelis turi siekti dirvos paviršių.
  • Neatsargus laistymas – per dažnas arba per gausus vandens kiekis.
  • Trąšų ar genėjimo ignoravimas – tai būtina rožių priežiūrai.

Nepadarykite šių klaidų ir Jūsų rožės puikiai augs bei žydės!

Rožių ligos ir kenkėjai

Net ir tinkamai prižiūrimos rožės kartais gali susirgti įvairiomis ligomis arba jas puola kenkėjai. Dažniausi iš jų:

Miltligė – balti grybeliniai apnašai ant lapų ir žiedų. Šalinama specialiais fungicidais.

Rūdys – rudos dėmės ant lapų. Naikinama išpjaunant pažeistus ūglius.

Žievėgraužis – išgraužia vingiuotas ertmes žievėje. Purškiama insekticidais.

Erkės – siurbia augalo sultis. Naikinamos specialiais akaricidais.

Amalai – išsiurbia augalo sultis. Purškiama sisteminiais insekticidais.

Pastebėję ligų ar kenkėjų požymius, nedelsdami panaudokite tinkamas augalų apsaugos priemones. Tik taip apsaugosite savo mylimas rožes nuo pažeidimų ir užtikrinsite ilgą bei gausų jų žydėjimą.

Skirtingų rūšių rožių sodinimo ypatumai

Nors rožių sodinimo bendrosios taisyklės panašios, kai kurios rūšys turi ir savų niuansų:

Vijoklinės – joms būtina atrama, ant kurios galėtų užsikabinti. Atrama turi būti tvirta, nes vėliau apkrauta vijoklinių rožių svoriu.

Laipiojančios – jas galima sodinti šlaituose, skardžiuose, ant tvorų. Svarbu palikti erdvę, kur galėtų plisti šaknys ir stiebai.

Florbundinės – dėl tankaus, krūminio augimo būdo, jas patartina genėti ir formuoti. Reikalauja daugiau vietos nei kitos.

Krūminės – universaliausios, nesudėtingiausios. Tinka visur – prie namų, gėlynuose, alpinariumuose. Lengvai formuojamos.

Taigi atsižvelgiant į rožių rūšį, galima parinkti joms tinkamiausią vietą ir priežiūrą.

Top veislės rožių sodui: Aspirin ir Leonardo da Vinci

Jei norite savo sode išvysti tikrai stulbinančių rožių – rinkitės šias veisles:

Aspirin – baltos spalvos, stambių, pilnavidurių žiedų rožės. Pasiekia 60-80 cm aukštį. Žydi gausiai, beveik visą vasarą. Atsparios ligoms, tinka pradedantiesiems.

Aspirin roze

Leonardo da Vinci – ryškiai rožinės spalvos, didelių, tankių žiedynų rožės. Užauga iki 100 cm aukščio. Ilgaamžės, atsparios šalčiams. Puikus pasirinkimas norintiems įspūdingų rožių!

Leonardo da Vinci roze

Abi šios veislės tikrai sužavės savo grožiu ir ne vienerius metus džiugins Jus savo gausiu bei ilgu žydėjimu. Tikrai verta investuoti!

Aspirin rožės: kodėl jos vertos jūsų dėmesio?

Aspirin – tai baltų, stambių, pilnavidurių rožių veislė, sukurta Vokietijoje. Jos pasižymi šiais privalumais:

  • Nepaprastai gražūs, tyro baltumo, pilnaviduriai, kvepiantys žiedai.
  • Žydi gausiai ir ilgai – beveik visą vasarą nuo birželio iki rudens.
  • Atsparios ligoms, šalčiams, sausroms, karščiams. Puikiai auga Lietuvos klimato sąlygomis.
  • Pasiekia 60-80 cm aukštį. Tinka sodinti prie namų, žiedynuose, vazonuose.
  • Nesudėtinga priežiūra, tinka ir pradedantiesiems.

Jei ieškote baltų, įspūdingų, universaliai tinkančių rožių – Aspirin veislė bus puikus pasirinkimas!

Leonardo da Vinci rožės: ypatingos savybės ir priežiūros patarimai

Leonardo da Vinci – tai moderni floribundinių rožių veislė, sukurta Nyderlanduose. Jos išsiskiria:

  • Dideliais, tankiais žiedynais ir ryškia geltona spalva.
  • Aukštu atsparumu ligoms, šalčiams, karščiams.
  • Siekia 80-100 cm aukštį.
  • Žydi gausiai ir ilgai.

Šioms rožėms reikia:

  • Derlingos, humusingos žemės ir saulėtos vietos.
  • Gausaus laistymo karštomis dienomis.
  • Profilaktinio purškimo nuo ligų ir kenkėjų.
  • Šiek tiek vietos, kad galėtų išsišakoti.

Jei suteiksite tinkamas sąlygas, Leonardo da Vinci rožės Jus dosniai atsidėkos savo nuostabiais žiedais!

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas