fbpx

Portulaka: Sodinimas, Auginimas, Priežiūra Bei Panaudojimas

Portulaka (Portulaca grandiflora) – tai nuostabi, spalvinga ir nepretenzinga gėlė, kuri puikiai tinka sodinti gėlynuose, vazonuose ar net uolėtose vietose. Šios gėlės žavesys slypi jos gebėjime ištverti karščiausias vasaros dienas ir džiuginti akį savo ryškiomis, įvairiaspalvėmis žiedų puokštėmis. Tad susipažinkime su portulakos sodinimo, auginimo ir priežiūros ypatumais bei sužinokime, kaip šią gėlę panaudoti savo sode.

Portulaka

Portulakos Sodinimas

Portulaka – šilumamėgė gėlė, todėl ją sodinti geriausia pavasario pabaigoje, kai nėra šalnų pavojaus ir dirvožemis jau pakankamai įšilęs. Sodinimui rinkitės saulėtą vietą su gerai drenuojamu dirvožemiu. Portulaka puikiai auga ir skurdžiame dirvožemyje, tačiau optimalus pH turėtų būti nuo 5.5 iki 7.0.

Portulakos Sodinimas

Sodinant iš sėklų, jas galima sėti tiesiai į dirvą arba pradžioje auginti daiginant patalpoje:

  • Sėjant tiesiai į dirvą, sėklas pasėkite 0.5 cm gylyje ir palaikykite drėgmę, kol sudygs daigai.
  • Auginant iš daigų, sėklas sėkite į daiginimo indus likus 6-8 savaitėms iki persodinimo į lauką. Dygimui palaikykite 18-24°C temperatūrą. Daigus persodinkite į lauką, kai praeis pavojus šalnoms.

Sodinant iš daigų ar šakniastiebių, paruoškite duobutes, kurios būtų šiek tiek didesnės už šaknų gumulus. Atsargiai išimkite augalus iš daiginimo indų, stenkitės nepažeisti šaknų. Pasodinkite augalus 15-30 cm atstumu vieną nuo kito, priklausomai nuo veislės. Lengvai suspauskite dirvą aplink augalus ir paliekite.

Portulakos Auginimas ir Priežiūra

Portulaka nėra itin reikli priežiūrai. Svarbiausia užtikrinti šiuos dalykus:

Portulakos Auginimas ir Priežiūra

  • Saulė: Portulaka mėgsta saulę, todėl sodinkite ją atviroje, saulėtoje vietoje. Šešėlyje augalai augs lėčiau ir žydės ne taip gausiomis žiedų puokštėmis.
  • Laistymas: Nors portulaka gana gerai pakelia sausrą, vis dėlto reguliarus laistymas skatins gausesnį žydėjimą. Liekite, kad dirvožemis tarp laistymo kartų šiek tiek perdžiūtų. Stenkitės neperlaistinėti, nes portulakos šaknys jautrios puviniui.
  • Tręšimas: Portulaka nereikalauja daug maisto medžiagų, tačiau kartą per mėnesį galite patręšti subalansuotomis trąšomis. Venkite pertręšimo, nes tai gali lemti lapų augimą žiedų sąskaita.
  • Genėjimas: Nuvytusių žiedų šalinimas paskatins naujų žiedų formavimąsi. Jei augalas per daug išsikeros, jį galima karpyti, taip palaikant kompaktišką formą.

Portulakos Panaudojimas

Portulaka – universali gėlė, kurią galima auginti įvairiais būdais:

  • Gėlynuose: Portulakos puikiai tinka sodinimui gėlynų pakraščiuose, kur sukuria spalvingus kilimus. Jas galima derinti su kitomis saulėje mėgstančiomis augti gėlėmis.
  • Vazonuose: Kompaktiškos portulakų veislės puikiai auga ir vazonuose. Sodinkite jas į gerai drenuojamą substratą ir laikykite saulėtoje vietoje.
  • Uolynuose: Portulakos gerai auga ir tarp akmenų ar uolų plyšiuose. Jos gali augti net ir skurdžiausiame dirvožemyje.
  • Kabančiuose vazonuose: Nulinkusios portulakų veislės puikiai tinka auginimui kabančiuose vazonuose, kur jos gali laisvai retėti žemyn, sukurdamos spalvingus žiedų kaskadus.

Portulakos žiedai ne tik gražūs, bet ir valgomi. Jais galima papuošti salotas, užkandžius ar desertus. Be to, portulakos lapai taip pat valgomi – juose gausu vitaminų ir mineralų.

Taigi, jei ieškote ryškios, nenuilstančios gėlės savo vasaros gėlynui, rinkitės portulaką. Ši gėlė džiugins jus savo spalvomis nuo pavasario iki pat rudens, o jos priežiūra pareikalaus minimalių pastangų. Sodinkite, auginkite ir mėgaukitės portulakų žavesiu!

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas