fbpx

Poras: Sodinimas, Auginimas, Priežiūra, Rūšys

Poras (Allium porrum) yra daugiametis prieskoninių augalų šeimos narys, priklausantis svogūnų (Allium) giminei. Šis augalas yra plačiai auginamas dėl savo sultingų, švelnaus skonio laiškų, kurie yra vertinami daugelyje pasaulio virtuvių. Nors poras yra giminingas svogūnams ir česnakams, jis išsiskiria savo unikalia forma ir skoniu. Šiame straipsnyje aptarsime poro sodinimą, auginimą, priežiūrą, rūšis, dauginimą ir panaudojimą.

Poras

Sodinimas

Porai auginti geriausiai tinka derlingi, gerai drenuoti dirvožemiai, turintys neutralią arba šiek tiek šarminę reakciją (pH 6,5–7,5). Prieš sodinimą, dirvožemį reikia gerai išpureninti ir įterpti kompostuotos trąšos. Porai galima sodinti tiesiai į lauką arba pradžioje užauginti daigus ir vėliau persodinti.

Sodinimas iš sėklų

Sėklos gali būti sėjamos tiesiai į lauką, kai dirvožemio temperatūra pavasarį pasiekia apie 10–15 °C. Sėklos turi būti sėjamos 1–2 cm gyliu, paliekant apie 15–20 cm tarpą tarp eilučių. Kai daigeliai išaugs iki 10–15 cm aukščio, juos reikia praretinti, paliekant apie 10 cm tarpą tarp augalų.

Sodinimas iš daigų

Norint užauginti stambius porus, dažnai rekomenduojama pradžioje užauginti daigus. Sėklos sėjamos į dėžutes ar daigyklas, esančias šiltnamyje arba namuose, maždaug 8–10 savaičių prieš numatytą sodinimo į lauką laiką. Kai daigeliai išauga iki 15–20 cm aukščio, juos galima persodinti į lauką.

Auginimas ir priežiūra

Porai reikia daug drėgmės ir maistingų medžiagų, todėl dirvožemį reikia reguliariai laistyti ir tręšti. Rekomenduojama kas 2–3 savaites įterpti azoto trąšų, kad būtų užtikrintas tolygus augimas.

Vienas svarbiausių poro auginimo etapų yra baltymo procesas, kurio metu stengiamasi užauginti kuo ilgesnę baltą stiebelių dalį. Tai padaroma supilant dirvožemį aplink augalą, palikdant tik viršutinę žalią dalį atvirą. Šis procesas turėtų būti atliekamas palaipsniui, kas 2–3 savaites užpilant po 5–10 cm dirvožemio.

Porai taip pat reikia reguliaraus ravėjimo, kad būtų pašalintos piktžolės, galinčios trukdyti augalų augimui. Jei vasara yra labai karšta ir sausa, rekomenduojama mulčiuoti dirvožemį, kad būtų išlaikoma drėgmė.

Rūšys ir veislės

Nors poras yra viena botaninė rūšis (Allium porrum), egzistuoja daug skirtingų veislių, kurios skiriasi savo dydžiu, forma ir brendimo laiku. Populiariausios veislės yra:

 • ‘Musselburgh’ – viena seniausių ir labiausiai paplitusių veislių, pasižyminti stambiais, ilgais stiebeliais.
 • ‘Krypton’ – kompaktiška, vėlyvojo derliaus veislė, tinkama auginti kaip jaunų porų derlius.
 • ‘Banko’ – ankstyva, smulkių porų veislė, tinkama auginti konteineriuose ar daržovių lysvėse.
 • ‘Bluegreen Resistant’ – atspari ligoms veislė, turinti tamsiai žalias lapijas.
 • ‘Autumn Giant’ – vėlyvojo derliaus, stambių porų veislė, tinkama žiemos saugojimui.

Porai

Dauginimas

Porai gali būti dauginami keliais būdais: sėklomis, dalijimu arba svogūnėliais. Dauginimas sėklomis yra populiariausias ir paprasčiausias būdas, tačiau taip pat galima naudoti ir kitus metodus.

Dauginimas sėklomis

Sėklos yra gaunamos iš poro žiedynų, kurie susiformuoja antraisiais augalo gyvavimo metais. Sėklos yra renkami, kai žiedynai visiškai išsiskleidžia ir pradeda džiūti. Jas reikia išdžiovinti ir laikyti sausoje, vėsioje vietoje iki kito sėjos sezono.

Dauginimas dalijimu

Porai taip pat gali būti dauginami dalijimu. Pavasarį, prieš naują augimo sezoną, senus augalus galima iškasti ir padalinti į atskiras dalis, turinčias šaknis ir stiebelius. Šios dalys gali būti persodinti į naują vietą.

Dauginimas svogūnėliais

Kai kurios poro veislės gali formuoti mažus svogūnėlius šakninėje dalyje. Šie svogūnėliai gali būti atskirti nuo motininio augalo ir pasodinti kaip atskiri augalai.

Panaudojimas

Porai yra vertinami dėl savo švelnaus, saldžiarūgščio skonio ir plataus panaudojimo galimybių. Jie dažnai naudojami sriuboms, troškiniams, įdariams ir padažams gaminti. Taip pat porai gali būti kepami, troškinti ar valgyti žali, kaip prieskoniniai augalai.

Populiariausi poro patiekalai yra:

 • Porų sriuba – klasikinė prancūzų sriuba, pagaminta iš porų, svogūnų, bulvių ir grietinėlės.
 • Porų pyragas – sluoksniuotas pyragas su porų įdaru.
 • Kepta porų lazdelė – porų stiebeliai, apvynioti kumpiu ar bekonu ir kepti.
 • Porų kremas – sultingas, kreminės konsistencijos padažas, puikiai tinkantis patiekti su žuvimi ar mėsa.

Be to, poro lapijos taip pat gali būti naudojamos kaip prieskoniniai augalai ar dekoratyviniai elementai patiekalams. Jos turi švelnų svogūninį skonį ir puikiai tinka salotos, padažams ar žalioms kokteilinėms užkandėlėms.

Porų auginimas

Dažniausiai užduodami klausimai apie porų auginimą ir priežiūrą

 1. Kada geriausia sodinti porus?

Porus galima sodinti pavasarį (balandžio-gegužės mėn.) arba rudenį (rugsėjo-spalio mėn.). Pavasarį sodinami porai subręsta tą patį sezoną, o rudenį sodinami – kitą pavasarį. Anksčiau sodinant, derlius bus gausesnis.

 1. Kokios porų veislės tinkamiausios auginti?

Populiariausios porų veislės yra ‘Goliath’, ‘Kilima’, ‘Kenton’, ‘Musselburgh’. Ankstyvosios veislės (‘Kenton’, ‘Musselburgh’) sėjamos anksčiau, vėlyvosios (‘Goliath’, ‘Kilima’) – vėliau. Taip pat yra baltųjų ir violetinių porų veislių.

 1. Kaip tinkamai prižiūrėti porus auginimo metu?

Porai reikia drėgmės ir maistingos dirvos. Juos reikia reguliariai ravėti, piktžoles naikinti, žemę purentu. Taip pat svarbu porų laistymas sausringu laikotarpiu ir papildomas tręšimas. Rekomenduojama mulčiuoti žemę, kad išliktų drėgmė.

 1. Kaip dauginti porus?

Porus galima dauginti sėklomis arba dalijimu. Sėklos sėjamos į daigynus, o daigai vėliau persodinami. Dalijimu dauginami paimant atžalas nuo senų porų krūmų ir persodinus jas į naują vietą.

 1. Kaip panaudoti prinokusį porų derlių?

Porai naudojami įvairiuose patiekaluose: sriubose, troškinių, apkepų gamyboje. Jie tinka įdaryti, kepti ant grilio ar svieste. Porai taip pat naudojami prieskoninių mišiniuose, padažuose. Jų lapai ir žiedynai vartojami žalumynams.

Išvados

Poras yra vertingas prieskoninis augalas, turintis unikalų skonį ir platų panaudojimo spektrą. Jis gali būti auginamas tiek dideliuose, tiek mažuose soduose ar net konteineriuose. Tinkama priežiūra, baltymo procesas ir tinkamas rūšių bei veislių parinkimas užtikrins gausų ir kokybiška poro derlių. Nepaisant tam tikrų auginimo iššūkių, poras yra vienas lengviausiai auginamų prieskoninių augalų, kuris praturtins bet kokią virtuvę savo skoniu ir aromatu.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas