fbpx

Moliūgų Sodinimas, Auginimas, Priežiūra Bei Veislės

Moliūgai yra viena populiariausių ir lengviausiai auginamų daržovių Lietuvoje. Jie nereikalauja daug priežiūros, o užauginti moliūgai džiugina savo spalvomis, formomis ir skoniu. Moliūgus galima sodinti tiek sėklomis, tiek daigais, o tinkamai parinkus veislę ir prižiūrint augalus, galima sulaukti gausaus derliaus. Šiame straipsnyje aptarsime moliūgų sodinimą, auginimą, priežiūrą ir populiariausias veisles Lietuvoje.

Moliūgų sodinimas

Moliūgų sodinimas

Moliūgus galima sodinti dviem būdais: sėjant sėklas tiesiai į dirvą arba auginant daigus ir vėliau persodinant juos į lauką. Sėklas geriausia sėti gegužės viduryje, kai dirva jau pakankamai įšilusi ir nėra šalnų pavojaus. Sėklas reikėtų sėti 2-3 cm gylyje, apie 50-100 cm atstumu tarp eilių ir 30-50 cm tarp sėklų eilėje, priklausomai nuo veislės.

Moliūgų sodinimas

Norint anksčiau sulaukti derliaus, galima auginti moliūgų daigus. Daigus reikėtų pradėti auginti balandžio pabaigoje arba gegužės pradžioje. Sėklas sėjame į atskirus puodelius ar daigynus su substratu, po vieną sėklą į kiekvieną indelį. Daiginimui palaikome 20-25°C temperatūrą. Daigus lauke sodiname gegužės pabaigoje arba birželio pradžioje, kai praeis pavojus šalnoms.

Moliūgams auginti tinkamiausia saulėta ir nuo vėjų apsaugota vieta. Dirvožemis turėtų būti derlingas, purios struktūros ir gerai drenuotas. Prieš sodinimą rekomenduojama dirvą patręšti mėšlu ar kompostu.

Moliūgų auginimas ir priežiūra

Moliūgai yra šilumamėgiai augalai, todėl jiems reikia pakankamai šilumos ir drėgmės. Pasodinus moliūgus, svarbu palaikyti pastovią dirvos drėgmę, ypač augalams žydint ir formuojantis vaisiams. Rekomenduojama laistyti rečiau, bet gausiai, kad vanduo pasiektų giliau esančias šaknis.

Augalams augant, reikia juos mulčiuoti. Mulčiavimas padeda išlaikyti dirvos drėgmę, slopina piktžolių augimą ir apsaugo moliūgų vaisius nuo tiesioginio kontakto su dirva. Mulčiui galima naudoti šiaudus, šieną, medžio drožles ar kitas organines medžiagas.

Moliūgų auginimas ir priežiūra

Moliūgai yra gana atsparūs ligoms ir kenkėjams, tačiau kartais gali užpulti amarai, erkės ar miltligė. Nuo kenkėjų augalus galima apsaugoti naudojant biologines ar chemines apsaugos priemones. Ligų prevencijai svarbu laikytis sėjomainos, šalinti augalų liekanas ir sergančius augalus.

Moliūgų vaisiai skinami subrendę, dažniausiai rugsėjo-spalio mėnesiais. Vaisių sunokimą rodo stiebo džiūvimas prie vaisiaus ir kanopos spalvos pasikeitimas. Nuskintus vaisius reikia laikyti sausoje, vėsioje patalpoje.

Moliūgas

Populiariausios moliūgų veislės Lietuvoje

Lietuvoje auginamos įvairios moliūgų veislės, tinkamos tiek maistui, tiek dekoravimui. Štai kelios populiariausios:

  • ‘Uchiki Kuri’ – vidutinio dydžio, apvalūs, ryškiai oranžinės spalvos vaisiai. Minkštimas saldus, tinka tiek maistui, tiek pyragams.
  • ‘Butternut’ – kriaušės formos, rusvos spalvos vaisiai. Minkštimas saldus, tinka sriuboms, apkepams, salotoms.
  • ‘Muscade de Provence’ – dideli, plokšti, žalsvai pilki vaisiai. Minkštimas oranžinis, purus, tinka tiek maistui, tiek pyragams.
  • ‘Amazonka’ – ilgi, cilindriniai, žalsvos spalvos vaisiai. Minkštimas geltonas, saldus. Tinka daržovių patiekalams.
  • ‘Ambar’ – vidutinio dydžio, apvalūs, oranžiniai vaisiai. Minkštimas saldus, tinka įvairiems patiekalams.
  • ‘Golosemiannaja’ – nedideli, apvalūs, tamsiai žali vaisiai be sėklų. Minkštimas geltonas, saldus. Tinka daržovių patiekalams, konservavimui.

Moliūgai

Taigi, moliūgai yra puikus pasirinkimas norintiems užsiauginti skanių ir maistingų daržovių savo darže. Tinkamai parinkus veislę, paruošus dirvą ir prižiūrint augalus, galima džiaugtis gausiu moliūgų derliumi ir mėgautis jų skoniu bei nauda sveikatai.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas