fbpx

Eustoma – Nuostabi Gėlė Su Įdomia Istorija

Eustoma, dar žinoma kaip lisianthus arba prerijų gintaras, yra maža gentianų šeimos augalų gentis. Jos kilusios iš Šiaurės ir Pietų Amerikos ir žinomos savo patraukliomis ir įspūdingomis gėlėmis.

Eustoma

Eustomų istorija

Manoma, kad pirmą kartą Vakarų pasaulyje eustomas aprašė ispanų konkistadorai, kurie XVI a. tyrinėjo Meksiką. Jie pastebėjo šias gėles augančias laukuose ir paupiuose. XIX a. eustomos pradėtos auginti Europoje, o XX a. jos tapo populiariomis puošmeninėmis ir pjautinėmis gėlėmis.

Eustomų lotyniškas pavadinimas kilęs iš graikų kalbos žodžių junginio, reiškiančio „graži burna“, tikriausiai dėl jų didelių žiedų. Kartais eustomas vadina ir Airio rožėmis.

Eustomų rūšys

Išskiriamos 3 eustomų rūšys, bet auginimui naudojamos tik 2. Sodinimui atvirame grunte geriausiai tinka stambiažiedė eustoma (Eustoma grandiflorum), o auginimui vazonuose patalpose – mažažiedė eustoma (Eustoma russellianum).

Nors eustomos yra daugiamečiai augalai, dažniausiai jos auginamos kaip vienmetės gėlės, nes mūsų klimato sąlygomis blogai žiemoja. Tačiau patalpose, laikant vazonuose, eustomas galima sėkmingai auginti kaip daugiametes gėles.

Eustomų veislės ir spalvos

Egzistuoja įvairių veislių ir spalvų eustomos. Jos gali būti baltos, rožinės, raudonos, violetinės, mėlynos ir net geltonos spalvos. Taip pat yra dvispalvės veislės.

Kai kurios veislės turi paprastus, o kitos – dvigubus žiedus. Dvigubų žiedų eustomos primena rožes arba pionijas.

Eustomos

Eustomų auginimas

Nors eustomų auginimas nėra labai sudėtingas, jis reikalauja kantrybės ir pastangų. Sėklos labai smulkios, jas reikia sėti paviršiuje, neįterpiant į dirvą. Be to, sėklos dygsta labai lėtai – nuo sėjos iki žydėjimo gali praeiti net 5-6 mėnesiai.

Eustomos mėgsta šiltą ir saulėtą vietą bei derlingą, gerai drenuojamą dirvą. Per daug drėgmės gali sukelti ligų plitimą. Svarbu tinkamai kontroliuoti ir temperatūrą, ypač nakties metu.

Eustomas reikia laistyti saikingai – dirva turi būti drėgna, bet ne per šlapia. Vandens reikia saugoti, kad nepatektų ant lapų. Tręšti geriausiai lėtai išsiskiriančiomis trąšomis.

Nors eustomų auginimas nėra paprastas, tačiau pavykus jas užauginti rezultatas visiškai atperka visas pastangas. Gražūs, puošnūs, patvarūs žiedai džiugina ilgai.

Eustomos – puikios pjautinės ir vazoninės gėlės

Eustomos labai tinka pjautinėms ir vazoninėms gėlėms. Jos ilgai išsilaiko vazoje, iki 3 savaičių. Pjaunant žiedus reikia palikti porą lapų žemiau žiedo. Tai paskatins augalą žydėti pakartotinai.

Vazonuose augančios eustomos puikiai atrodo balkonuose, palangėse, interjere. Jos suteikia elegancijos jausmą.

Dėl savo patrauklių žiedų eustomos dažnai naudojamos įvairiuose puokštėse, vainikėliuose, kompozicijose. Jos dera su įvairiomis gėlėmis, ypač gerai atrodo kartu su lelijomis, rožėmis, hortenzijomis.

Eustoma-gele

Eustomų reikšmė ir simbolika

Eustomų žiedai turi įvairią simbolinę reikšmę. Jie byloja apie meilę, laimę, draugystę, pagarbą. Taip pat siejami su romantika, žavesiu, švelnumu. Įteiktos eustomos išreiškia susižavėjimą, palankumą, pasitenkinimą gyvenimu.

Skirtingų spalvų eustomos turi šiek tiek skirtingas prasmes. Pavyzdžiui, baltos simbolizuoja tyrumą ir nekaltybę, geltonos – džiaugsmą ir laimę, o raudonos – aistrą ir meilę.

Išvada

Eustoma, arba lisianthus – tai įspūdinga gėlė su turtinga istorija ir reikšme. Nors jos auginimas reikalauja pastangų, galutinis rezultatas visiškai verta tų pastangų.

Grakščiais, patvariais žiedais džiuginančios eustomos tinka puokštėms, vazonams, sodui papuošti. Jos simbolizuoja meilę, draugystę, džiaugsmą ir kitas teigiamas emocijas. Tad eustomų dovana visuomet bus įvertinta ir džiugins ilgai.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas