fbpx

Astilbės – Nuostabūs Vasaros Žiedai Pavėsio Mėgėjams

Astilbės (False goat’s beard), dar vadinamos „netikromis sprigėmis”, yra daugiamečiai augalai, žinomi dėl savo plunksniškų žiedynų ir panašių į paparčio lapus. Jų spalvingi žiedai, primenantys plunksnas, iškilę virš žalios spalvos lapų ir švelniai siūbuoja vėjyje. Žiedų spalvos įvairuoja nuo baltos, rožinės iki tamsiai raudonos, švelniai violetinės ir persikinės spalvos. Visi jie itin patrauklūs drugeliams ir naudingiems vabzdžiams.

Astilbės

Astilbių auginimas

Nors astilbės yra vienos populiariausių pavėsio augalų, jas galima auginti įvairiose vietose jūsų sode:

  • Pavėsyje – astilbės geriausiai auga pusiau ūksmingose arba tankiai apaugusiose vietose, kur dirva išlieka santykinai drėgna visą augimo sezoną.
  • Vandens telkinių pakrantėse – astilbės puikiai tinka kaip vandens telkinių augalai, plintantys ir teikiantys buveinę drugeliams bei kolibriams. Sodinkite jas ten, kur dirva išliks vidutiniškai drėgna, bet ne ten, kur vanduo užsems augalus.
  • Prie medžių – astilbes galima auginti po aukštais lapuočiais medžiais, pavyzdžiui, ąžuolais ar klevais. Tačiau reikėtų pasirinkti veisles, kurios žydi tuo pačiu metu.
  • Mišriuose soduose – dėl savo universalumo astilbės dera su įvairiais kitas šešėlį mėgstančiais augalais, pavyzdžiui, rododendrais, paparčiais, pakalnutėmis ir kitomis vasarinėmis gėlėmis.

Nepaisant to, kur pasodinsite astilbes, svarbu, kad dirva būtų derlinga ir vidutiniškai drėgna – per sausa arba per šlapia dirva gali pakenkti augalui. Taip pat astilbėms reikalingas dalinis šešėlis, ypač karščiausiomis vasaros dienomis.

Astilbių priežiūra

Nors astilbės nereikalauja daug priežiūros, visgi reikėtų laikytis keleto patarimų, norint išauginti gražius žiedus:

  • Laistykite – astilbės mėgsta vidutiniškai drėgną dirvą, todėl reikėtų reguliariai laistyti, ypač sausros metu. Geriausia laistyti apatiniais lapais.
  • Tręškite – pavasarį patręškite astilbes specialiu daugiamečių augalų trąšų mišiniu. Tai paskatins augimą ir gausesnį žydėjimą.
  • Genėkite – nugenėkite nuvytusius stiebus rudenį, kad augalas atrodytų tvarkingiau. Taip pat galite dalyti per tankias astilbių kupstus.
  • Mulčiuokite – mulčio sluoksnis apsaugos šaknis ir padės išlaikyti drėgmę.

Laikydamiesi šių paprastų patarimų galėsite džiaugtis ilgai ir gausiai žydinčiomis astilbėmis.

Populiariausios astilbių veislės

Yra daugybė įvairių astilbių veislių, skirtingų dydžių ir spalvų. Štai keletas populiariausių:

  • ‘Sprite’ – švelniai rožiniais žiedynais žydi birželį. Auga 10-12 cm aukščio. Puikiai tinka bordiūrams.
  • ‘Vizija’ – tamsiai violetiniais didžiuliais žiedais žydi liepą ir rugpjūtį. Auga 60-90 cm aukščio.
  • ‘Fanal’ – ryškiai raudonais žiedais žydi liepą. Auga 45-60 cm aukščio.
  • ‘Deutschland’ – gausiais baltos spalvos žiedais žydi birželį. Auga 45-60 cm aukščio.

Be šių klasikinių veislių yra daugybė hibridinių veislių su įvairiausiomis žiedų formomis ir spalvomis. Tad galimybės eksperimentuoti neribotos!

Astilbės False goat's beard

Kaip dauginti astilbes?

Astilbes galima lengvai dauginti vegetatyviškai:

  • Dalijimu – kai augalai perauga, juos galima padalyti į kelis mažesnius. Geriausia tai daryti anksti pavasarį arba vėlai rudenį.
  • Ūgliais – nuo pagrindinio augalo atsiskyrusius ūglius su šaknimis galima atsodinti.
  • Sėklomis – nors astilbės savaime dygsta iš nukritusių sėklų, tačiau kontroliuojamam dauginimui geriau rinktis vegetatyvinį būdą.

Išvados

Apibendrinant, astilbės yra universalūs, lengvai prižiūrimi, ilgai ir gausiai žydintys pavėsio augalai. Jų plunksniški, spalvingi žiedai puikiai dera prie kitų šešėlį mėgstančių augalų.

Tinkamai pasirinkus vietą, laistant ir tręšiant astilbes galima lengvai išauginti savo sode. O turint šiek tiek kantrybės, jas nesunkiai padauginsite ir papildysite naujomis veislėmis.

Tad jei ieškote gražių vasaros žiedų pavėsio mėgėjams – astilbės tam idealiai tinka!

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas