fbpx

Vikmedžio Sodinimas, Auginimas, Priežiūra Bei Panaudojimas

Vikmedis (lot. Robinia pseudoacacia), dar žinomas kaip baltažiedė robinija, yra greitai augantis, dekoratyvus medis, kilęs iš Šiaurės Amerikos. Šis medis vertinamas dėl savo greitų auginimo tempų, atsparumo nepalankioms sąlygoms ir universalumo. Vikmedžiai dažnai auginami kaip dekoratyviniai augalai, tačiau jie taip pat turi ir kitų panaudojimo galimybių.

Vikmedis

Vikmedžio priežiūra

Vikmedžiai nėra itin reiklūs priežiūrai, tačiau keletas svarbių aspektų padės užtikrinti sveiką augalų augimą:

  • Vieta: Rinkitės saulėtą vietą su gerai drenuojama dirva. Vikmedžiai gali augti įvairiose dirvose, tačiau jos neturėtų būti per daug šlapios.
  • Laistymas: Įsitvirtinę medžiai yra atsparūs sausroms, tačiau jauni medeliai turėtų būti reguliariai laistomi, ypač sausros metu.
  • Genėjimas: Reguliarus genėjimas padės formuoti medžio lają ir pašalinti pažeistas ar džiūstančias šakas. Geriausia genėti anksti pavasarį, prieš prasidedant vegetacijai.
  • Tręšimas: Vikmedžiai paprastai nereikalauja intensyvaus tręšimo, tačiau pavasarį galima įterpti nedidelį kiekį subalansuotų trąšų aplink medžio kamieną.

Vikmedžio auginimas

Viksvuolių Auginimas

Vikmedžius galima dauginti keliais būdais:

  1. Sėklomis: Sėklas reikia stratifikuoti šaltai 2-3 mėnesius prieš sėją. Pasėtas sėklas laikykite drėgnoje, gerai drenuojamoje terpėje, kol jos sudygs.
  2. Atlankomis: Pavasarį ar vasarą nupjaukite 10-15 cm ilgio pusiau sumedėjusias šakeles, pašalinkite apatinių lapus ir įsodinkite į drėgną terpę. Šaknims leidžiama vystytis šiltnamio sąlygomis.
  3. Šaknų atžalomis: Vikmedžiai linkę išleisti gausias šaknų atžalas, kurias galima atskirti nuo motininio augalo ir persodinti į norimą vietą.

Vikmedžio panaudojimas

Vikmedžio panaudojimas

Vikmedžiai gali būti naudojami įvairiais tikslais:

  • Dekoratyviniai sodiniai: Dėl savo išvaizdaus žydėjimo ir grakščios lajos formos vikmedžiai dažnai sodinami parkuose, soduose ir gatvių želdiniuose.
  • Mediena: Vikmedžio mediena yra tvirta, atspari puvimui ir dažnai naudojama įvairiems stalių gaminių, tokių kaip baldai, grindys ir dailylentės.
  • Erozijai kontroliuoti: Dėl savo gilios ir plačios šaknų sistemos vikmedžiai gali padėti stabilizuoti dirvožemį ir užkirsti kelią erozijai.
  • Nektaro šaltinis: Vikmedžių žiedai yra vertingas nektaro šaltinis bitėms ir kitiems apdulkintojams.
  • Pašaras gyvuliams: Vikmedžių lapai yra maistingi ir gali būti naudojami kaip pašaras galvijams, avims ir ožkoms.

Nepaisant šių privalumų, svarbu pažymėti, kad kai kuriose vietovėse vikmedžiai laikomi invaziniais augalais dėl jų gebėjimo greitai plisti ir konkuruoti su vietinėmis rūšimis. Prieš sodinant vikmedžius, patartina pasitikrinti vietinius teisės aktus ir rekomendacijas.

Apibendrinant, vikmedžiai yra universalūs ir nenuilstantys medžiai, siūlantys įvairią naudą tiek dekoratyviniais, tiek praktiniais tikslais. Tinkamai prižiūrimi, šie medžiai gali tapti vertingu ir ilgalaikiu bet kurio kraštovaizdžio papildymu.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas