fbpx

Ožekšnis – Nuostabus Dekoratyvinis Augalas

Ožekšnis (lot. Euonymus) – tai dekoratyvinių augalų gentis iš Celastraceae (Taškuotojo skėčio) šeimos. Šie visžaliai ar lapus metantys krūmai ir lianos pasižymi įvairiomis spalvomis ir formomis, todėl yra labai vertinami dekoratyviniai augalai.

Ožekšnis

Trumpa ožekšnių apžvalga

Ožekšniai paplitę Šiaurės pusrutulyje – Europoje, Azijoje ir Šiaurės Amerikoje. Iš viso yra apie 195 rūšys.

Lietuvoje savaime auga tik viena ožekšnių rūšis – europinis ožekšnis (Euonymus europaeus). Tai iki 4 m aukščio krūmas, kurio lapai rudenį įgauna ryškiai raudoną atspalvį. Jo vaisiai – raudonos 4-skiltos kapsulės – taip pat labai dekoratyvūs.

Tačiau dekoratyviniuose želdynuose Lietuvoje dažniausiai auginamos kitos, introdukuotos ožekšnių rūšys bei veislės, pavyzdžiui:

  • Fortūno ožekšnis (Euonymus fortunei) – žemas, besidriekiantis visžalis krūmelis, tinkantis bordiūrams ir žaliosioms tvorelėms.
  • Sparnuotasis ožekšnis (Euonymus alatus) – iki 5 m aukščio krūmas su įspūdingais sparnuotais ūgliais ir ryškiu rudens lapų spalvinimu.
  • Puošnusis ožekšnis (Euonymus japonicus) – nedidelis (iki 1,2 m aukščio) krūmelis su įvairiaspalviais lapais.

Ožekšnių privalumai

Yra keletas priežasčių, kodėl ožekšniai tokie populiarūs dekoratyviniuose želdynuose:

Įvairios formos ir spalvos

Ožekšniai pasižymi didele įvairove – skiriasi jų augimo forma (stačiais krūmais, besidriekiančiais krūmeliais, liandomis), lapų spalva (žalia, geltona, raudonai ruda), žiedų spalva (balta, geltona, rausva).

Todėl galima rasti ožekšnį, tinkantį bet kokiam skoniui ir situacijai.

Atsparūs ligoms ir kenkėjams

Dauguma ožekšnių veislių pasižymi dideliu atsparumu ligoms ir kenkėjams, todėl nereikalauja intensyvios priežiūros.

Gerai pakelia genėjimą

Ožekšnius galima drąsiai genėti norint suformuoti reikiamą krūmo formą. Net ir stipriai apgenėti, jie greitai atželia.

Puikus lapų spalvinimas

Kai kurie ožekšniai (ypač sparnuotasis ožekšnis) rudenį įgauna labai ryškias lapų spalvas – nuo geltonos iki tamsiai raudonos.

Dekoratyvūs vaisiai

Ožekšnių vaisiai – kapsulės su ryškiomis sėklomis – taip pat yra labai dekoratyvūs.

Ožekšnių panaudojimas

Dėl savo universalumo ožekšniai tinka įvairioms kraštovaizdžio situacijoms:

Solo augalai

Aukštesni ožekšniai, tokie kaip sparnuotasis ožekšnis, gali būti auginami kaip soliteriniai dekoratyviniai krūmai.

Grupės ir gyvatvorės

Žemesni besidriekiantys ožekšniai (pvz. Fortūno ožekšnis) puikiai tinka grupėms ir bordiūrams formuoti.

Vertikalūs elementai

Besidriekiančius ožekšnius galima sodinti šalia tvorų, sienų, medžių kamienų, ant kurių jie užsikaria ir suformuoja vertikalius elementus.

Šlaitų tvirtinimas

Dėl savo šaknų sistemos kai kurie ožekšniai gali būti naudojami šlaitams sutvirtinti.

Žiemos sodai ir patalpos želdiniai

Kai kurios ožekšnių rūšys ir veislės (pvz. puošnusis ožekšnis) tinka žiemos sodams ir patalpų apželdinimui.

Populiariausios Lietuvoje auginamos ožekšnių rūšys

Pagal[1] ir[10] šaltinius, Lietuvoje populiariausios dekoratyvinės ožekšnių rūšys yra:

Fortūno ožekšnis (Euonymus fortunei)

Tai žemas (iki 25 cm aukščio), besidriekiantis visžalis krūmelis. Jo lapai elipsės formos, tamsiai žalios spalvos, žiemą šiek tiek parausta.

Fortūno ožekšnis gerai auga pusiau ūksmingoje vietoje, tačiau pakelia ir saulės spindulius. Jis atsparus ligoms, kenkėjams, užterštam orui.

Dėl savo savybių Fortūno ožekšnis labai tinka žaliosioms tvorelėms, bordiūrams formuoti. Jį taip pat galima sodinti vertikaliems elementams (tvoros, sienos apželdinimui) sukurti.

Ožekšnis Euonymus fortunei

Sparnuotasis ožekšnis (Euonymus alatus)

Tai iki 5 m aukščio siekiantis krūmas, kurio pagrindinis privalumas – įspūdingi sparnuoti ūgliai. Jo lapai elipsės formos, tamsiai žalios spalvos, rudenį įgauna ryškių geltonų, raudonų ir violetinių atspalvių.

Sparnuotasis ožekšnis geriausiai jaučiasi saulėtoje vietoje, nors pakenčia ir pusiau ūksmę. Jis atsparus ligoms, kenkėjams, užterštam orui.

Dėl savo efektingos išvaizdos sparnuotasis ožekšnis dažnai auginamas kaip soliterinis dekoratyvinis krūmas. Jį taip pat galima sodinti gyvatvorėmis.

Puošnusis ožekšnis (Euonymus japonicus)

Tai kompaktiškas, iki 1,2 m aukščio krūmelis. Jo lapai kiaušiniškos formos, žali, kartais su geltonomis ar baltomis juostelėmis. Yra daug įvairiaspalvių veislių.

Puošnusis ožekšnis mėgsta saulėtas ir pusiau ūksmingas vietas, atsparus ligoms ir taršai.

Jis dažnai auginamas grupėmis, bordiūruose, taip pat tinka žiemos sodams ir patalpų apželdinimui. Puošniojo ožekšnio veislės ‘Himalayan’ ir ‘Manhattan’ laimėjo Royal Horticultural Society apdovanojimus už grožį.

Išvados

Ožekšniai – tai nuostabūs dekoratyviniai augalai, pasižymintys atsparumu, universalumu ir didele įvairove.

Jų populiarumą lėmė palankios savybės: atsparumas ligoms ir kenkėjams, gebėjimas gerai atželti po genėjimo, efektingas lapų spalvinimas.

Ožekšnius galima sėkmingai panaudoti įvairiose kraštovaizdžio situacijose: kaip soliterinius augalus, grupėse, gyvatvorėse, vertikaliems elementams sukurti, šlaitams sutvirtinti.

Lietuvoje populiariausios yra šios rūšys: Fortūno ožekšnis, sparnuotasis ožekšnis, puošnusis ožekšnis. Jos pasižymi dekoratyvumu, lengvu priežiūra ir plačiomis panaudojimo galimybėmis.

Tad nenuostabu, kad ožekšniai tokie pamėgti Lietuvos sodininkų ir kraštovaizdžio specialistų. Jie suteikia spalvų, formų ir gyvybingumo bet kuriam želdynui visus metus.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas