fbpx

Ginkmedis – Nauda Sveikatai – Kaip Auginti

Ginkmedis, arba Ginkgo biloba, yra unikalus augalas, neturintis artimų gyvų giminaičių. Tai paskutinė išlikusi Ginkgoales eilės rūšis, kuri atsirado prieš daugiau nei 290 milijonų metų. Dėl savo išskirtinės kilmės ginkmedis kartais vadinamas „gyvuoju iškasenu“. Šis medis plačiai auginamas Kinijoje ir Japonijoje, kur jo lapai ir sėklos tradiciškai naudojami įvairiems sveikatos sutrikimams gydyti. Pastaraisiais dešimtmečiais Vakarų šalyse taip pat sparčiai išaugo susidomėjimas ginkmedžio preparatais.

Ginkmedis

Šiame straipsnyje apžvelgsime mokslinius įrodymus apie įvairias ginkmedžio sveikatai naudingas savybes. Aptarsime, kaip veikia pagrindinės jo sudedamosios dalys, kokias ligas padeda gydyti ar jų simptomus malšinti. Taip pat panagrinėsime galimus šalutinius poveikius ir dozavimo rekomendacijas.

Ginkmedžio lapų sudėtis ir poveikis

Pagrindinės veikliosios ginkmedžio medžiagos yra flavonoidų glikozidai (pvz., kvercetinas) ir terpenoidai (pvz., ginkolidai, bilobalidai). Šios medžiagos papildo viena kitą ir pasižymi įvairiapuse nauda sveikatai:

  • Antioksidacinis poveikis – ginkmedžio preparatai padeda kovoti su laisvaisiais radikalais ir lėtina ląstelių senėjimo procesus.
  • Kraujotakos gerinimas – plečia kraujagysles, skatina kraujo tėkmę į galvos smegenis ir galūnes.
  • Smegenų funkcijų gerinimas – teigiamai veikia atmintį, dėmesio koncentraciją, mąstymą.
  • Uždegimų mažinimas – malšina uždegimus, susijusius su įvairiomis ligomis.
  • Antioksidacinis poveikis – slopina laisvuosius radikalus, atsakingus už ląstelių senėjimą.

Daugelis tyrimų patvirtino, kad standartizuoti ginkmedžio ekstraktai, kuriuose yra 24% flavonoidų glikozidų ir 6% terpenoidų, yra veiksmingi ir saugūs vartoti.

Ginkmedžio nauda įvairioms sveikatos būklėms

Nors kai kurie tyrimai vis dar prieštaringi, dauguma mokslininkų sutinka, kad ginkmedis gali būti naudingas šioms sveikatos problemoms:

Galvos skausmams ir migrenai – dėl savo kraujagysles plečiančio ir uždegimus malšinančio poveikio ginkmedis gali sumažinti galvos skausmų dažnį ir stiprumą. Jis taip pat veiksmingas gydant migreną.

Galvos svaigimui – padeda atsikratyti galvos svaigimo, pykinimo jausmo. Manoma, kad tai susiję su pagerėjusia kraujotaka ir smegenų aprūpinimu deguonimi.

Atminties ir koncentracijos sutrikimams – kelių savaičių ginkmedžio vartojimas gali padėti sustiprinti atmintį, dėmesio koncentraciją ir budrumą. Ypač naudingas senyvo amžiaus žmonėms.

Regos problemoms – ginkmedis gerina kraujotaką akių dugne, todėl gali padėti gydant glaukomos pažeistas akis arba stabdyti regos blogėjimą dėl amžiaus.

Širdies ir kraujagyslių ligoms – plečia kraujagysles, mažina kraujo krešėjimą, cholesterolio kiekį ir kraujospūdį. Gali apsaugoti nuo infarktų ir insultų.

Cukriniam diabetui – tyrimai parodė, kad ginkmedis gali pagerinti gliukozės panaudojimą ląstelėse ir sumažinti gliukozės kiekį kraujyje.

Astmai – malšina uždegimus, gerina plaučių funkciją, palengvina kvėpavimą. Gali būti naudojamas šalia įprastų astmos gydymo būdų.

Taigi akivaizdu, kad ginkmedžio preparatai gali būti naudingi įvairaus amžiaus žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis ar norintiems sustiprinti savo atmintį ir dėmesį.

Galimas šalutinis poveikis ir atsargumo priemonės

Nors dauguma žmonių ginkmedį toleruoja gerai, pasitaiko ir šalutinio poveikio atvejų. Dažniausi simptomai: galvos skausmas, pykinimas, viduriavimas, alerginės reakcijos. Ginkmedis gali sąveikauti su kai kuriais vaistais, todėl prieš vartojimą būtina pasitarti su gydytoju.

Atsargiai ginkmedžio preparatus turėtų vartoti:

  • Nėščios ir maitinančios krūtimi moterys
  • Vaikai iki 12 metų
  • Sergantieji padidėjusio kraujavimo sutrikimais
  • Vartojantieji antikoaguliantus ar trombocitų agregaciją slopinančius vaistus

Be to, nerekomenduojama vartoti ginkmedžio sėklų ar neapdorotų lapų, nes juose gali būti alergenų ar toksinų. Geriausia rinktis standartizuotus preparatus.

ginkmedis spygliuotis

Rekomenduojamos ginkmedžio dozės

Įrodyta, kad norint pasiekti terapinį poveikį reikalingos šios paros dozės:

  • Atminties ir smegenų funkcijų gerinimui: 120-240 mg
  • Kraujotakos problemoms: 120-160 mg
  • Migrenai: 100-200 mg
  • Cukriniam diabetui: 100-200 mg

Paprastai pakanka vartoti 1-2 kartus per dieną, valgio metu. Ilgalaikiam vartojimui rekomenduojama daryti 1-2 savaičių pertraukas. Pastebėjus nepageidaujamą poveikį reikėtų sumažinti dozę ar visai nutraukti preparato vartojimą.

Ginkmedis – Apibendrinimas

Ginkmedis, arba dvilapis ginkmedis, yra unikalus ir vertingas augalas, vartojamas tūkstantmečius Rytų medicinoje. Šiuolaikiniai tyrimai atskleidė įvairiapusę šio augalo naudą – nuo galvos skausmų malšinimo iki smegenų funkcijų ir atminties gerinimo.

Nustatyta, kad veikliosios ginkmedžio medžiagos (flavonoidai, terpenoidai) pasižymi antioksidaciniu, kraujagysles plečiančiu, uždegimus malšinančiu ir kitokiu poveikiu. Todėl standartizuoti ginkmedžio preparatai gali padėti sergant įvairiomis lėtinėmis ligomis ar siekiant sustiprinti pažintines funkcijas.

Tačiau svarbu laikytis rekomenduojamų dozių, nes ginkmedis turi ir šalutinį poveikį. Be to, jis gali sąveikauti su kitais vaistais. Visgi daugumai žmonių tinkamai vartojamas ginkmedis yra saugus ir veiksmingas.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas