fbpx

Hortenzija ‘Bobo’: Priežiūra ir Auginimas

Hortenzijos yra vienos iš populiariausių dekoratyvinių krūmų, kurie pasižymi savo įspūdingais žiedais ir lengvu auginimu. Tarp daugybės hortenzijų veislių išsiskiria ‘Bobo’ – kompaktiška, žemaūgė šluotelinė hortenzija, kuri džiugina sodų ir parkų lankytojus savo baltais, vėliau rožiniais žiedais nuo vasaros vidurio iki rudens.

Hortenzija Bobo

Kodėl Verta Rinktis ‘Bobo’ Hortenzijas?

‘Bobo’ hortenzijos pasižymi šiomis savybėmis:

  • Kompaktiškas dydis – užauga tik iki 80-100 cm aukščio ir pločio
  • Gausus žydėjimas nuo liepos iki rugsėjo
  • Iki 25 cm dydžio kūginiai žiedynai, kurie keičia spalvą iš baltos į rožinę
  • Atsparumas ligoms ir šalčiams
  • Nereiklumas dirvožemiui

Dėl savo nedidelio ūgio, ‘Bobo’ hortenzijos puikiai tinka mažesniems sodams, alpinariumams, auginimui vazonuose. Jos taip pat gali būti sodinamos grupėmis, derinamos su kitais augalais mišriuose gėlynuose arba naudojamos kaip gyvatvorės.

Sodinimas ir Auginimo Vieta

Hortenzija Bobo sodinimas

Renkantis vietą ‘Bobo’ hortenzijoms, atkreipkite dėmesį į šiuos faktorius:

  • Saulėta arba pusiau pavėsinga vieta. Hortenzijos mėgsta šviesą, bet gali augti ir lengvame pavėsyje. Svarbu, kad augalas per dieną gautų bent 6 valandas tiesioginių saulės spindulių.
  • Apsauga nuo vėjo. Sodinkite hortenzijas prieš tvoras, sienas ar aukštesnius augalus, kurie apsaugos nuo stipraus vėjo.
  • Drėgna, humusinga ir rūgšti dirva. Nors ‘Bobo’ hortenzijos nėra itin reiklios dirvožemiui, jos geriausiai auga drėgnoje, derlingoje ir rūgščioje žemėje su pH 4,5-6,5. Svarbu užtikrinti gerą drenažą ir vengti užmirkimo.

Sodinimui iškaskite duobę, dvigubai didesnę už vazonėlį, kuriame augo hortenzija. Įmaišykite komposto, durpių ar kitų organinių medžiagų. Pastatykite augalą, užpilkite žemių ir gerai paliekite. Pirmaisiais metais po pasodinimo reguliariai laistykite.

Laistymas ir Tręšimas

‘Bobo’ hortenzijos mėgsta pastovią drėgmę, ypač sausros metu, todėl:

  • Reguliariai laistykite, ypač karštomis ir sausomis dienomis. Neleiskite dirvai perdžiūti, bet ir neperliekite. Laistykite prie pat žemės, vengdami ant lapų.
  • Mulčiuokite aplink krūmą 5-10 cm storio sluoksniu organinių medžiagų, tokių kaip durpės, žievė ar pjuvenos. Tai padės išlaikyti drėgmę ir apsaugos šaknis nuo perkaitimo.
  • Tręškite pavasarį ir vasarą specialiomis rūgščią dirvą mėgstančių augalų trąšomis pagal gamintojo nurodymus.

Atminkite, kad per didelis laistymas ar tręšimas gali pakenkti hortenzijoms, sukelti lapų geltonavimą ar šaknų puvinį.

Genėjimas

Tinkamas genėjimas yra svarbus norint palaikyti ‘Bobo’ hortenzijų formą, skatinti žydėjimą ir apsaugoti nuo ligų. Štai kelios pagrindinės taisyklės:

  • Genėkite pavasarį, kovo-balandžio mėnesiais, prieš prasidedant vegetacijai. Galima genėti ir rudenį, bet prarasite galimybę grožėtis dekoratyviais žiemos žiedynais.
  • Pašalinkite sausas, silpnas, ligotas šakas iki pagrindo.
  • Sutrumpinkite sveikas šakas iki stipraus pumpuro ar šoninės šakos. Kuo stipriau genėsite, tuo mažiau, bet stambesnių žiedynų gausite.
  • Venkite genėti daugiau nei 1/3 krūmo, kad nepažeistumėte jo.
  • Nupjaukite žieduose susidariusius sėklų kevalus, kad augalas eikvotų jėgas naujiems žiedams, o ne sėkloms.

Po genėjimo pašalinkite nugenėtas šakas, kad nesukeltų ligų, ir patręškite azoto turinčiomis trąšomis, kad paskatintumėte naujų ūglių augimą.

Žiemojimas

Nors ‘Bobo’ hortenzijos yra gana atsparios šalčiams, jaunuosius augalus reikėtų apsaugoti nuo žiemos šalnų:

  • Apmulčiuokite šaknų zoną 10-20 cm storio sluoksniu mulčo, tokio kaip durpės, lapai ar pjuvenos.
  • Apriškite krūmą agroplėvele ar specialiu žiemos dangalu, kad apsaugotumėte šakas nuo sausų vėjų ir saulės.
  • Stebėkite orų prognozes ir, jei žadamos ypač žemos temperatūros, uždenkite hortenzijas papildomai.

Pavasarį pašalinkite žiemos apsaugas ir leiskite hortenzijoms laisvai augti. Jei pastebėjote šalnų pažeistas šakas, nupjaukite jas iki gyvos medienos[5].

Dauginimas

Hydrangea paniculata ILVOBO

‘Bobo’ hortenzijas galima dauginti keliais būdais:

  1. Auginant iš sėklų. Tai ilgas procesas, daigeliai gali skirtis nuo motininio augalo. Sėklas reikia stratifikuoti šaldytuve ir sėti pavasarį.
  2. Atlankomis. Vasaros pabaigoje ar rudenį išrinkite tvirtą, sveiką, nesumedėjusią šaką, padarykite įstrižą pjūvį, pašalinkite apatinių lapus. Įleiskite šaką į žemę, prispaudę smeige, ir laikykite drėgnai. Kitą pavasarį, kai šaka įsiš aknys, ją galima atskirti ir persodinti.
  3. Auginant iš ūglių. Pavasarį atsargiai atkaskite ir atskirkite šoninius ūglius su šaknimis nuo motininio augalo. Palikite bent po 3-4 stiprius ūglius ant abiejų augalų. Perkelkite naujus augalus į atskiras vietas.

Atminkite, kad jauni augalai yra jautresni, todėl jiems reikia daugiau priežiūros ir apsaugos, kol įsitvirtins.

Dažniausios Problemos ir Kenkėjai

‘Bobo’ hortenzijos yra gana atsparios ligoms ir kenkėjams, tačiau kartais gali iškilti problemų:

  • Lapų dėmėtligės – ant lapų atsiranda rudos ar pilkos dėmės, lapai džiūsta ir krenta. Pašalinkite pažeistus lapus, genėkite krūmą, kad pagerėtų oro cirkuliacija, naudokite fungicidus.
  • Miltligė – ant lapų ir žiedų atsiranda baltos apnašos. Naudokite fungicidus, genėkite krūmą.
  • Amarai – smulkūs vabzdžiai, kurie maitinasi lapų sultimis, sukeldami lapų deformacijas. Nupurkškite stipria vandens srove, naudokite insekticidinius muilus ar alyvas.
  • Šaknų puvinys – dėl per didelio drėgnumo šaknys pradeda pūti, lapai gelsta. Sumažinkite laistymo dažnumą, pagerinkite dirvos drenažą. Stipriai pažeistus augalus gali tekti pašalinti.

Geriausias būdas išvengti ligų ir kenkėjų – užtikrinti tinkamas auginimo sąlygas, reguliariai stebėti augalus ir imtis prevencinių priemonių, tokių kaip higiena, retinimas, tręšimas.

Hortenzija Bobo – Apibendrinimas

‘Bobo’ hortenzijos yra nuostabios gėlės, kurios gali papuošti bet kurį sodą ar parką savo baltais, vėliau rožiniais žiedais. Nors jos nėra labai sudėtingos auginti, svarbu užtikrinti tinkamą dirvožemį, drėgmę, tręšimą ir apsaugą nuo šalčių. Su tinkama priežiūra šios kompaktiškos hortenzijos džiugins jus savo grožiu ilgus metus.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas