fbpx

Kada Sėti Morkas 2024 Metais: Patarimai Ir Dažniausios Klaidos

Morkos – vienos populiariausių ir naudingiausių daržovių, kurias kiekvienais metais augina daugybė sodininkų ir daržininkų. Tačiau norint užsiauginti gausų ir kokybišką morkų derlių, svarbu žinoti ne tik kaip tinkamai prižiūrėti šias daržoves, bet ir kada jas sėti. Šiame straipsnyje aptarsime, kada geriausia sėti morkas 2024 metais, į ką atkreipti dėmesį renkantis sėjos laiką, ir išvardinsime dažniausiai pasitaikančias klaidas.

Kada Sėti Morkas 2024

Morkų sėjos laikas pagal veisles

Renkantis morkų sėjos laiką, visų pirma svarbu atsižvelgti į pasirinktos veislės ypatumus. Morkos pagal vegetacijos trukmę skirstomos į ankstyvas, vidutiniškai ankstyvas, vidutiniškai vėlyvas ir vėlyvas. Priklausomai nuo to, kokias morkas planuojate auginti, sėjos laikas gali skirtis:

  • Ankstyvosios morkos sėjamos anksčiausiai – balandžio pradžioje arba net kovą, jei orai leidžia. Jos vegetuoja trumpiausiai, todėl derlių galima nuimti jau birželio pabaigoje – liepos pradžioje.
  • Vidutiniškai ankstyvos morkos sėjamos balandžio viduryje – pabaigoje. Jų vegetacijos trukmė šiek tiek ilgesnė, o derlių galima nuimti liepos mėnesį.
  • Vidutiniškai vėlyvos ir vėlyvos morkos, kurios dažniausiai auginamos žiemą, sėjamos gegužės pradžioje ar net vėliau. Jų vegetacijos periodas trunka ilgiausiai, o derlių galima nuimti rugsėjo – spalio mėnesiais.

Taigi, jei norite ankstyvo morkų derliaus – rinkitės ankstyvąsias veisles ir sėkite jas kuo anksčiau, o jei planuojate morkas laikyti žiemą – tuomet geriau sėti vėlyvąsias veisles gegužės mėnesį.

Palankios dienos morkų sėjai pagal Mėnulio kalendorių

Palankios dienos morkų sėjai

Be veislės parinkimo, renkantis morkų sėjos laiką taip pat pravartu atsižvelgti ir į Mėnulio fazes. Manoma, kad sėjant ar sodinant augalus tam tikromis Mėnulio fazėmis, galima pasiekti geresnių rezultatų. Remiantis 2024 metų sėjos kalendoriumi, palankiausios dienos morkų sėjai yra šios:

  • Balandžio 19, 20, 24, 25, 29 d.
  • Gegužės 18, 19, 23, 24, 27, 28 d.
  • Birželio 14, 15, 19, 20, 23, 24 d.

Tuo tarpu nepalankios dienos morkų sėjai – balandžio 5, 6, 11, 12, gegužės 3, 4, 9, 10 ir birželio 1, 2, 7, 8 d. Šiomis dienomis patartina susilaikyti nuo sėjos darbų ir skirti laiką kitiems sodo ar daržo darbams.

Dažniausios klaidos sėjant morkas

Dažniausios klaidos sėjant morkas

Nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad morkų auginimas – ganėtinai paprastas procesas, vis dėlto neretai daržininkai padaro klaidų, kurios gali turėti neigiamos įtakos būsimam derliui. Išvardinsime dažniausiai pasitaikančias klaidas sėjant morkas:

  1. Per ankstyva sėja – neskubėkite sėti morkų, kol dirvožemis dar nepakankamai įšilęs. Morkoms dygti optimali temperatūra yra 18-25 °C, todėl per anksti pasėtos sėklos gali sudygti vėliau arba apskritai nesudygti.
  2. Per vėlyva sėja – pavėlavus su morkų sėja, šakniavaisiai gali nespėti sukaupti pakankamai maisto medžiagų iki šalnų ir žiemos. Tokiu atveju morkos bus smulkesnės ir prasčiau laikysis per žiemą.
  3. Netinkamas sėklos gylis – morkų sėklos turi būti įterptos į dirvą 2-3 cm gyliu. Per giliai pasėtos sėklos gali nesudygti, o per sekliai – greitai išdžiūti.
  4. Per didelis sėklos kiekis – sėjant morkas, svarbu išlaikyti tinkamą atstumą tarp sėklų. Pernelyg tankiai pasėtos morkos augs smulkios ir šakotos, o retinant daigus galima pažeisti greta augančias morkas.
  5. Netinkama dirvos paruošimas – morkos geriausiai auga lengvoje, purioje ir humusingoje dirvoje. Jei dirva per sunki, molio ar priemolio, morkos augs šakotos ir deformuotos.

Kad išvengtumėte šių klaidų, atidžiai rinkitės sėjos laiką atsižvelgdami į veislę ir Mėnulio fazes, paruoškite dirvą, naudokite kokybiškas sėklas ir laikykitės rekomendacijų dėl sėjos gylio bei tankio.

Morkų priežiūra po sėjos

Morkų priežiūra po sėjos

Pasėjus morkas, svarbu tinkamai jas prižiūrėti, kad užtikrintumėte optimalias sąlygas dygimui ir tolesniam augimui. Štai keletas patarimų:

  • Palaikykite drėgmę – morkoms dygstant, dirva turi būti nuolat drėgna. Pirmąjį mėnesį po sėjos, pasėlį reikėtų gausiai laistyti, ypač jei orai sausi ir karšti.
  • Retinkite daigus – kai morkų daigai paaugs iki 3-4 cm, juos reikia praretinti, paliekant 3-5 cm tarpus tarp augalų. Tai leis morkoms tolygiai augti ir suformuoti stambius, kokybiškus šakniavaisius.
  • Ravėkite piktžoles – reguliariai ravėkite piktžoles aplink morkas, kad jos nekonkuruotų su daržovėmis dėl maisto medžiagų ir drėgmės. Ravėti geriausia po lietaus ar laistymo, kai dirvožemis drėgnas.
  • Tręškite ir mulčiuokite – jei dirva nepakankamai derlinga, morkas galima patręšti kompleksinėmis trąšomis ar kompostu. Taip pat rekomenduojama mulčiuoti tarpueiles, kad dirvoje ilgiau išsilaikytų drėgmė ir būtų slopinamas piktžolių augimas.
  • Stebėkite kenkėjus ir ligas – nuolat apžiūrėkite morkas, ar nėra kenkėjų ar ligų požymių. Pastebėję pažeidimus, imkitės priemonių jiems kontroliuoti – naudokite biologines ar chemines apsaugos priemones.

Tinkamai prižiūrint morkas po sėjos, galima užtikrinti sveiką jų augimą ir gausų derlių rudens sezonu.

Apibendrinimas

Apibendrinant galima teigti, kad morkų sėjos laikas 2024 metais priklausys nuo pasirinktos veislės – ankstyvosios morkos sėjamos balandžio pradžioje, vidutiniškai ankstyvos – balandžio pabaigoje, o vėlyvosios – gegužės mėnesį. Renkantis konkrečią sėjos dieną, pravartu atsižvelgti ir į Mėnulio fazes, renkantis palankias dienas pagal sėjos kalendorių.

Norint išvengti dažniausiai pasitaikančių klaidų, tokių kaip per ankstyva ar vėlyva sėja, netinkamas sėklos gylis ar tankis, būtina laikytis rekomendacijų ir paruošti tinkamą dirvą. Po sėjos morkas reikia nuolat prižiūrėti – laistyti, retinti daigus, ravėti piktžoles, esant poreikiui tręšti bei stebėti, ar nėra kenkėjų ir ligų.

Laikantis šių patarimų ir vengiant dažniausių klaidų, galima užsiauginti gausų ir kokybišką morkų derlių savo darže ar šiltnamyje. Tereikia šiek tiek kantrybės, pastangų ir žinių – ir gardžiosios morkytės tikrai pradžiugins jus savo saldžiu skoniu bei gausia vitaminų ir mineralų doze.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas