fbpx

Hebė – Graži Ir Gydomąja Galia Pasižyminti Gėlė

Hebė (lot. Hebe) yra bervidinių (lot. Scrophulariaceae) šeimos augalų gentis. Ši gėlė pavadinta graikų jaunystės deivės Hebės garbei. Manoma, kad hebės tėvynė yra Pietų Amerika, Naujoji Zelandija ir Folklando salos.

Ši augalų gentis apima daugiau nei šimtą rūšių, išskyrus vieną – Hebe rappensis, kuri auga tik Rapa saloje, Prancūzijos Polinezijoje.

Hebe

Hebės išvaizda

Hebė gali būti žemaūgis krūmas, kurio aukštis 20-70 cm, arba nedidelis, iki 7 metrų aukščio siekiantis medelis. Jos lapai priešiniai, prisitvirtinę prie šakų keturiomis lygiagrečiomis eilėmis.

Hebės lapai niekada nekeičia spalvos – jie tamsiai žali, blizgantys, odiški. Forma – pailgos ovalo arba lancetiški, iki 10 cm ilgio. Kai kurios hebių rūšys turi žyniškus lapus.

Žiedynai trumpi arba jų visai nėra. Žiedai nedideli, susitelkę į kūgio formos žiedynus. Spalvos – violetinė, mėlyna, balta ar rausva. Nors žiedai gražūs, tačiau vaisių ši gėlė užmezga mažai.

Hebė – ne tik graži, bet ir naudinga

Naujausiais tyrimais įrodyta, kad Hebė pasižymi vertingomis gydomosiomis savybėmis. Augale rasta medžiagų, kurios turi antioksidacinių, priešuždegiminių ir net priešvėžinių poveikių.

Todėl pastaruoju metu JI plačiau auginama kaip vaistinis augalas. Manoma, kad jos ekstraktas gali padėti kovojant su įvairiomis ligomis.

Hebė – tinkamas augalas Jūsų sodui ar terasai

Dėl savo gražių žiedų ir lapų, ji puikiai tinka dekoratyviniams sodams ar terasoms. Tai nereiklus augalas, gebantis ištverti šalčius iki -40 laipsnių.

Geriausiai šį gėlė auga saulėtoje vietoje, lengvame, laidžiame dirvožemyje. Esant poreikiui, vasarą augalą reikėtų kartais palaistyti.

Jei ieškote neįprasto, bet kartu lengvai prižiūrimo augalo savo sodo puošybai, hebė – puikus pasirinkimas. O gydomosios augalo savybės – tik dar vienas privalumas.

Hebė – ideali dovana ir interjero puošmena

Pastaruoju metu Lietuvos sodininkystės parduotuvėse atsiranda vis daugiau neįprastų, egzotiškų augalų. Vienas tokių – gražiažiedė Hebė. Šis krūmelis ar medelis ne tik puikiai atrodo, bet ir pasižymi naudingomis savybėmis.

Jei ieškote išskirtinės dovanos ar norite praturtinti savo namus, Hebė – puikus pasirinkimas. Šis augalas patrauks Jūsų artimųjų ar svečių dėmesį originalia išvaizda ir žaviais žiedais. O Jūs galėsite mėgautis ne tik grožiu, bet ir Hebės teikiama nauda sveikatai.

hebe-augalas

Kodėl Hebė tokia ypatinga?

Pirmiausia, Hebė išsiskiria itin dekoratyvia išvaizda. Jos lapai blizgantys, tamsiai žali, o žiedai susitelkę į grakščius kūgius. Spalvų gama plati – nuo baltos iki violetinės.

Be to, ši gėlė pasižymi vertingomis gydomosiomis savybėmis. Nustatyta, kad augale gausu antioksidantų, jis turi priešuždegiminį ir net priešvėžinį poveikį. Tad auginant Hebę namuose, galima tikėtis naudos sveikatai.

Šis augalas puikiai jausis Jūsų balkone ar terasoje. Tai atspari šalčiams gėlė, nereikli priežiūrai drėgmei bei dirvožemiui. Jos aukštis siekia 20-70 cm, tad ji tinkama net ir nedideliems vazonams.

Puoselėkite grožį ir sveikatą su šia gėle

Jei domitės egzotiškais augalais ar ieškote neįprastos dovanos, tai – puikus pasirinkimas. Neabejotinai patraukite artimųjų dėmesį šios retai Lietuvoje auginamos gėlės grožiu ir gydomosiomis savybėmis.

Investuodami į Hebę, tuo pačiu investuojate į savo namų grožį ir šeimos sveikatą. Tad tikrai verta išbandyti šį nuostabų augalą!

Hebe-gele

Pagrindiniai hebės auginimo ir priežiūros patarimai

Norint, kad hebė augtų sveika ir žydėtų gausiai, reikia žinoti pagrindinius jos auginimo ir priežiūros aspektus.

Augimo sąlygos. Hebė mėgsta saulėtas arba lengvai pavėsingas vietas. Augalas geriausiai jausis, jei bus apsaugotas nuo stiprių vėjų. Hebei reikia derlingos, gerai drenuotos dirvos. Optimalus dirvos pH lygis – 6-7.

Laistymas. Jauni hebės augalai turi būti laistomi reguliariai, palaikant dirvą drėgna, bet vengiant perteklinės drėgmės. Subrendusius krūmus pakanka laistyti kartą per savaitę karštu oru. Žiemą hebes laistyti nereikia.

Tręšimas. Pavasarį ir vasaros pradžioje hebes reikėtų patręšti specialiu daugiamečių augalų trąšų mišiniu. Rudenį galima papildomai patręšti organinėmis trąšomis.

Genėjimas. Hebes rekomenduojama genėti anksti pavasarį, pašalinant senas, pažeistas ar susipynusias šakas. Genėjimas skatina augalą šakotis ir formuoti tankesnę lajos formą.

Dauginimas. Hebes galima dauginti ūgliais vasarą arba anksti pavasarį. Taip pat galimas dauginimas dalijant krūmą ar sėklomis.

Ligos ir kenkėjai. Hebės yra atsparios ligoms ir kenkėjams. Kartais ant lapų gali atsirasti miltligė, kurią galima kontroliuoti purškiant fungicidais.

Žiemojimas. Dauguma hebių rūšių yra pakankamai atsparios žiemos šalčiams. Visgi jaunus augalus verta uždengti agroplėvele ar nendrėmis, apsaugant nuo tiesioginių saulės spindulių ir šalčio.

Naudojant šiuos auginimo ir priežiūros patarimus, jūsų hebės turėtų augti sveikos ir džiuginti gausiu žydėjimu.

Išvados

  1. Hebė – tai gražiažiedžių augalų gentis, kilusi iš Pietų Amerikos, Naujosios Zelandijos ir Folklando salų. Ji pavadinta senovės graikų jaunystės deivės garbei.
  2. Būdingiausi hebės bruožai: 20-70 cm aukščio krūmai, tamsiai žali blizgantys lapai, žiedynuose susitelkę violetiniai, balti ar rausvi žiedeliai. Kai kurios rūšys pasižymi žyniškais lapais.
  3. Naujausiais mokslo duomenimis, ji pasižymi vertingomis gydomosiomis savybėmis – joje rasta medžiagų, kurios veikia kaip antioksidantai, priešuždegiminiai agentai, net turi priešvėžinių savybių.
  4. Dėl savo išvaizdos ir naudos sveikatai ji tinka tiek sodininkystei, tiek dovanoms, interjero puošybai. Tai gan atsparus, nereiklus priežiūrai augalas.
  5. Apibendrinant, hebė – retas, egzotiškas, kartu naudingas ir paprastai prižiūrimas augalas, vertas didesnio populiarumo Lietuvoje. Investicija į hebę kartu yra investicija į grožį ir sveikatą.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas